Egy döbbenetesen szép fiatalember testébe zárva kellett bizonyítania, hogy többre képes

Egy döbbenetesen szép fiatalember testébe zárva kellett bizonyítania, hogy többre képes
Val Kilmer 1994-ben – Fotó: Michael Tighe / Donaldson Collection / Getty Images

444

65 évesen elhunyt Val Kilmer, akinek a színészi pályájának egyik, ha nem a legkiemelkedőbb csúcspontja a 2005-ös Durr, durr és csók című Shane Black-féle akcióvígjáték volt, ahol pazar alakítást nyújtott a karizmatikus, távolról sem hétköznapi magánnyomozó, Gay Perry Shrike szerepében. Kilmer kifinomult, telt, szinte kirívóan merész teljesítményt nyújtott. Ha csak ezzel a bravúros játékkal indíthatta volna pályafutását, már korán megmutathatta volna a világnak, mire képes, ehelyett azonban, karrierje egyik legkritikusabb szakaszában, egy döbbenetesen szép fiatalember testébe zárva kellett bizonyítania.

Kilmer kisugárzása annyira intenzív volt, hogy minden karaktert szerethetővé tudott tenni, még egy arrogáns pilótát, egy önelégült fiatal zsenit, és egy haldokló, tuberkulózisos vadnyugati fegyverforgatót is. A színész a pályájával egyszerre építette és rombolta a hollywoodi szívtipró archetípusát. Még éveken át tartó torokrákkal vívott küzdelme után is, ami elvette a hangját és megtépázta a külsejét, sikerült még egy utolsó érzelmes alakítást nyújtania, amely méltó lezárása lett kalandos pályájának.

Ez volt az ő visszatérése a 2022-es Top Gun: Maverickben, ahol ismét eljátszotta Tom „Iceman” Kazansky-t, a vadászpilótát, aki az 1986-os gigantikus kasszasikerben Tom Cruise karakterének riválisa volt. Akkoriban mindketten pályájuk elején jártak: Kilmer már feltűnt az 1984-es Top Secret! című kémvígjátékban, ahol Elvis Presley paródiáját hozta, majd a zseniális, de lusta diák szerepét játszotta az 1985-ös Real Geniusban.

Az új filmben Iceman már tengernagy, aki a haditengerészet csendes-óceáni flottáját irányítja, és régi riválisával, Maverickkel nemcsak kibékültek, hanem bajtársakká is váltak. Kilmer ekkor már évek óta küzdött rákbetegségével, és nem tudott teljes forgatási napokat vállalni, de Tom Cruise és a készítők mindent megtettek, hogy Kilmer megjelenhessen a vásznon. A színész szerepbeli és valós élete egy érzelmes jelenetben fonódott össze, ez lett az utolsó nagy szerepe a vásznon. Nemcsak Iceman búcsúja volt ez, hanem Kilmeré is.

A színész nem titkolta el a betegségét, 2021-ben a Val című dokumentumfilmben mutatta be a mindennapjait, ahogyan próbálta visszanyerni az erejét a gyógykezelések után. A Val, amely a cannes-i filmfesztiválon debütált, kritikai elismeréseket szerzett, a filmben fia, Jack Kilmer olvasta fel az apja gondolatait.

Kilmer mindig is szerette a karizmatikus mellékszerepeket, Michael Mann sztárokkal telepakolt Szemtől szemben című (Heat) akció-thrillerében (Al Pacino és Robert De Niro voltak a főszereplők) az övé volt az egyik legemlékezetesebb jelenet. Később ebből sportot űzött, gyakran vállalt olyan karaktereket, amelyekben a háttérből is ki tudott tűnni. Ilyen volt a már említett Durr, durr és csókban Gay Perryként, a Halott városban John Henry Hollidayként, vagy éppen a Top Gunban Icemanként. Kilmer viszonylag sok ellenszenves, forrófejű, igazi rossz arc karaktert játszott, de ez jól illett az imidzséhez, ami lényegében arról szólt, hogy nem volt kifejezetten könnyű vele együtt dolgozni. Annak ellenére tudott közkedvelt maradni filmes körökben, hogy rendszeresen pörölt a rendezőkkel, visszadobott szerepeket, büszke volt és makacs.

Pályafutása egyik mélypontja volt Dr. Moreau szigete, ahol Kilmer ügyeletes világsztárként mindenkivel összerúgta a port, magára szabatta a forgatókönyvet, kirúgatta a rendezőt, és összekülönbözött Marlon Brandóval is. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Kilmer karakterét eredetileg Bruce Willis alakította volna, ám ő családi okokra hivatkozva lemondta a forgatást, a film ezután lényegében halálra volt ítélve.

A balhék ellenére a közönség és a pályatársai egy része valósággal imádta, egy 2020-as interjúban arról beszélt, hogy meghatja, milyen erős kapcsolatot alakított ki rajongóival: „Amikor a képernyőn keresztül látnak, akkor kialakul bennük egy kép, hogy milyen ember lehetek, aztán kiderül, hogy egyáltalán nem olyan vagyok, mint amilyennek gondoltak. Ekkor van esély arra, hogy valójában megismerjenek”.

A magánéletét személyes tragédiák kísérték végig, a színészt például megviselte öccse korai halála. A Joanne Whalley-val kötött házassága válással végződött, két gyermekük született, Mercedes és Jack. A Hollywood Reporternek 2012-ben arról beszélt, hogy több mint egy évtizeden át nem tartozott a hollywoodi mainstreamhez, amit nem bánt meg, mert így több ideje maradt a gyerekeire.

A hosszú évek óta torokrákkal küzdő Val Kilmer 65 éves korában, Los Angelesben halt meg.

(Források: Guardian, Vanity Fair, Screen Rant)

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!