A gáz után a víz drágulása fenyegeti a panelek árát felsrófoló távhős rezsicsökkentést

Bajba sodorta a távhőszolgáltatókat a vízdíjak megemelése, a problémára vagy a szabályok módosítása, vagy további állami támogatás lehet megoldás.

Bajba sodorta a távhőszolgáltatókat a vízdíjak megemelése, a problémára vagy a szabályok módosítása, vagy további állami támogatás lehet megoldás.

Mi történt? A 24.hu cikke szerint január óta a vízművek a távhőszolgáltatóknak is a megemelt nem lakossági vízdíjakat számlázzák ki.

  • A számla átlagosan a háromszorosára emelkedett, ami a teljes költségek 15-20 százalékos emelkedését okozza.
Számokban:

a gázárak elszállása óta a távhőszektort az állami támogatás tartja életben, 2022-ben 500 milliárd forint támogatásra szorult.

  • Tavaly is szükség volt ennek az összegnek durván a felére, és az idei első negyedévre is 90 milliárd forintot szánt erre a célra a kormány, az egyre csökkenő gázárak ellenére.
Felülnézet:

az alapvető problémát az okozza, hogy a távhő ára a 2014-es rezsicsökkentés óta változatlan, nem érintette a gáz és az áram kedvezményes lakossági árának 2022. nyári részleges kivezetése sem.

  • A vízszolgáltatás a másik szektor, ahol nem változtak a lakossági árak, a növekvő veszteségek és a forráshiány miatt tönkremenő hálózat azonban kikényszerítette a céges árak emelését – ez sújtott most le a távhőágazatra.
Alulnézet:

az egyik vidéki nagyváros távhőcégének ügyvezetője a 24.hu-nak azt mondta, hogy visszaküldték a vízműveknek a számlákat, mert nem tudják azokat kifizetni.

Mi következik? Mivel a távhőcégek bedőlése nem tolerálható, vagy a központi költségvetésnek kell ismét kisegíteni őket, vagy a szabályozást kell módosítani, hogy a távhőcégek kikerüljenek az emelt vízdíjas körből.

Igen, de: az utóbbi esetben a szóban forgó összeg az állami vagy önkormányzati tulajdonú vízszolgáltatók kasszájából hiányzik majd. Ezek pedig nincsenek sokkal jobb pénzügyi helyzetben, mint a távhővállalatok.

Tágabb kontextus: a rezsicsökkentés teljes fennmaradása miatt nőtt a panellakások népszerűsége az ingatlanpiacon, ami az árukban is megmutatkozik.

  • A KSH legutóbbi adatai szerint például bár Budapesten minden lakóingatlan-típus ára csökkent 2023 harmadik negyedévében, de a paneleké a legkisebb mértékben, fél százalékkal.
  • Kérdés ugyanakkor, hogy meddig lehet fenntartani ezeknek a lakásoknak a teljes rezsivédettségét, a távhőszolgáltatók szövetsége régóta kéri az árak emelését.

[related_post post_id=„144044”]

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!