Sztálint is lehagyhatja Putyin, de mire készül a győzelme után?

A diktatórikus berendezkedés több évtizedes építgetése után senki sem kételkedett Vlagyimir Putyin győzelmében. De behív-e újabb százezreket Ukrajna ellen?

Hozta a papírformát a hétvégi orosz elnökválasztás, ahol a diktatórikus berendezkedés több évtizedes építgetése után Vlagyimir Putyin győzelmében senki sem kételkedett.

  • A 74 százalékra kihozott részvétel és Putyin 88 százalékra belőtt támogatottsága arra utal, hogy az elnök erőt akart mutatni.
  • Ha végigviszi az újabb hatéves ciklust, az országot 2000 óta vezető Putyin nemcsak Sztálint utasítja maga mögé az orosz/szovjet hatalom csúcsán eltöltött évek számában, hanem mindenkit az utóbbi 200 évben.
Igen, de:

ahogy a külföldön élő Szergej Radcsenko orosz történész levezeti, bár az elnökválasztás nem volt sem szabad, sem tisztességes, könnyen elképzelhető, hogy ezek biztosítása esetén is nyert volna Putyin.

Mit mondott? Győzelmi beszédében az elnök nem sok konkrétumot árult el terveivel kapcsolatban, a legfontosabbnak az ukrajnai „különleges katonai művelet” feladatainak megoldását nevezte.

  • Az utóbbi napokban Oroszország szuverén területe ellen – az ukránok oldalán harcoló oroszok által – indított támadásokkal kapcsolatban azt mondta, emiatt lehet, hogy biztonsági zónát kell létrehozniuk Ukrajnában.
  • Ez újabb front megnyitását jelentené, de emiatt most valószínűleg nem annyira aggódnak az ukránok, mert nem látszik erre érdemi orosz képesség.
Mi következik?

Három fontosabb témakörben jelentek meg szakértői előrejelzések az utóbbi hetekben.

  • Elképzelhető újabb több százezer ember behívása, hogy nagyobb létszámmal erőteljesebben támadhassa az orosz hadsereg a lőszer- és létszámhiánnyal küzdő ukrán védelmet. Ennek esélyeit azonban még az ukrán megszólalók is eltérően látják.
  • A mozgósítás nemcsak népszerűtlen, hanem költséges is lenne, ráadásul jelenleg valószínűleg nincs elég tüzérségi lőszere és harcjárműve az orosz hadseregnek, hogy ilyen tömegeket hatékonyan alkalmazhasson. Az utóbbi hetekben előfordult, hogy a páncélosveszteségek miatt kínai, golfautónak csúfolt Desertcross-1000 dzsipekkel indultak rohamra orosz katonák.

https://twitter.com/OSINTua/status/1766094758181589316

  • Adóemelések: egyelőre nincs nagy baj az orosz költségvetésben, de egyre fogynak az állami vagyonalap tartalékai, miközben a háború és a népjóléti intézkedések egyre többe kerülnek. Szóba kerülhet a vállalatok és a magánszemélyek adóterheinek növelése is.
  • Kormányátalakítás: erre 2020 óta nem került sor, de a legtöbben számítanak erre az elnökválasztás után. Van, aki szerint Mihail Misusztyin miniszterelnök megtarthatja székét, a személycserék mindenesetre alkalmat adhatnak Putyin szándékainak kifürkészésére.

[related_post post_id=„134897”]

[related_post post_id=„134164”]

[related_post post_id=„50422”]

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!