Kollégánk megosztva kapta a díjat cikksorozatáért, amely a papíron ezermilliárdokat érő, valójában hamis brazil kötvények hátterét tárta fel.
Jandó Zoltán, a G7.hu, valamint Panyi Szabolcs és Pethő András, a Direkt36 újságírói megosztva nyerték el az idei Transparency-Soma Díjat. Az egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International Magyarország által szervezett díjátadó eseményen adták át péntek este.
Panyi Szabolcs és Pethő András díjazott cikke azt mutatta be, hogyan figyelt meg a magyar Információs Hivatal uniós delegációkat, köztük Tiborcz István után vizsgálódó EU-s nyomozókat is, és ez milyen konfliktusokhoz vezetett később a hivatalnál és a kormányon belül.
Jandó Zoltán cikksorozata a papíron forintban ezermilliárdokat érő, valójában hamis brazil kötvények hátterét tárta fel.
- A sorozat első részében azt mutattuk be, hogyan tett összesen 13500 milliárd forintos vagyont két cégbe egy addig szinte ismeretlen üzletember, T. János György.
- A cégek vagyonát elvileg brazil állampapírok adták, amelyek közül az egyik dokumentációja a G7-hez is eljutott.
- Erről - a brazil hatóságok segítségével – kiderítettük, hogy hamis, illetve feltártuk azt is, hogy egy brazil bűnbanda hamisítási ügyével is közvetlen kapcsolatba hozható.
- Később bemutattuk, hogy az ezermilliárdos kötvények története nem egyedi, tucatjával próbálnak hasznosítani hasonló értékpapírokat Magyarországon, illetve megvizsgáltuk azt is, hogy a csalás ellenére miként mehetett át mindez a hazai cégbírósági rendszeren.
A két díjazott mellett a zsűri kiemelte Horváth Csaba és Nagy Gergely Miklós írását, amely a letelepedési kötvényes biznisz egyik kulcsszereplője és Rogán Antal bizalmasa közötti kapcsolatot tárta fel. Szintén short listre került Panyi Szabolcs, a Direkt36 és Jean-Baptiste Chastand, a Le Monde újságíróinak közös cikke, amely azt bizonyította be, hogy Orbán Gáspár is részese a Csádban tervezett magyar katonai misszió szervezésének. Ugyancsak a kiemelt írások közé került Kaufmann Balázs 444-en megjelent cikke, amely belső dokumentumokkal igazolta, hogy a magyar külügy tudott azokról az orosz kibertámadásokról, amelyeket két éve még kampányhazugságnak neveztek.
A Soma Díjat barátai alapították a fiatalon elhunyt kitűnő újságíró, Gőbölyös Soma emlékére 2001-ben, azzal a céllal, hogy támogassák azt a műfajt, melyben ő a legaktívabb volt, az oknyomozó újságírást. A díjat 2016 óta a Transparency International Magyarország adja át. A díj odaítéléséről négyfős zsűri dönt, amelynek tagjai Bogár Zsolt, a DW Magyar vezető szerkesztője, Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója, Stumpf András újságíró, a Válasz Online egyik alapítója és Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója.
A mostani elismerés Jandó Zoltán második Transparency-Soma Díja. 2021-ben Fabók Bálinttal közösen írt cikksorozatát díjazta a zsűri, amely a Rahimkulov család meggazdagodását, hazai érdekeltségeit, továbbá társasági adókedvezményekkel kapcsolatos visszaéléseit tárta fel.
Jandó Zoltán díjazott sorozatának cikkei: