A fegyvergyártásban is fontos fém kivitelét korlátozza a piacot uraló Kína
A globális volfrámtermelés 80 százalékát Kína adja, amely most a kereskedelmi háborúban igyekszik kihasználni domináns pozícióját.
Exportkorlátozást vezetett be Kína a volfrámra, amely fontos a fegyvergyártáshoz, és a csúcstechnológiai iparban is alkalmazzák. A kiviteli korlátozás az Egyesült Államok új vámjai elleni kínai válaszlépések része.
Miért fontos ez? A globális volfrámkitermelés 80 százalékát Kína adja. A rendkívül sűrű fémet páncéltörő lőszerek és chipek gyártásához is használják.
Alulnézet: a hír hatására a kanadai Almonty volfrámbányászati cég részvényeinek értéke 41 százalékkal emelkedett két nap alatt. „A gazdaság, a gyártósorok, a védelempolitika számára is kulcsfontosságú a volfrám, miközben Oroszország, Kína és Észak-Korea adja a termelés 90 százalékát” – mondta Lewis Black, a cég ügyvezetője a Bloombergnek.
- Az Almonty Portugália mellett Dél-Koreában tervez bányát nyitni két hónapon belül, ahol évente 2500 tonna volfrámot tud bányászni.
az Egyesült Államok mindenképpen behozatalra szorul, mert nincs működő volfrámbányája, és Németország, valamint Japán is sokat vásárol Kínától ebből a fémből.
- Kína korábban betiltotta a volfrám behozatalát, de ha feloldaná az embargót, akkor még nehezebb helyzetbe hozhatja a többi országot, hiszen további készleteket is felvásárolhat.
Kína több fronton válaszolt a régi és az új amerikai elnök Kína elleni kereskedelmi intézkedéseire. Február 10-től életbe lép a nyersolajra és a mezőgazdasági termékekre vonatkozó 10 százalékos, valamint az energiahordozókra, például szénre és a cseppfolyósított földgázra vonatkozó 15 százalékos vám.
- Peking feketelistára helyezte a Calvin Klein és a Tommy Hilfiger márkák anyavállalatát, a PVH konszernt is.
- Már decemberben tilalmat vezettek be három, az elektronikai gyártásban kulcsfontosságú nyersanyag, a gallium, a germánium és az antimon amerikai exportjára. Ezeket az anyagokat a haditechnikában is alkalmazzák: a félvezetők mellett infravörös eszközök, optikai kábelek és napelemek gyártásához is szükségesek.
- A feldolgozott gallium 98,8 százalékát Kínában állítják elő, és a feldolgozott germánium globális piacán is 59 százalékos a távol-keleti ország részesedése.