Európa megpróbál magára találni a párizsi mini-csúcson

A hétvégi müncheni konferencia sokkjára és az induló amerikai-orosz tárgyalásokra próbálnak választ adni.

Kezdődik az a sebtében szervezett párizsi mini-csúcstalálkozó, amelyen Európa vezetői megpróbálnak egységes álláspontot kialakítani az ukrajnai békekötésről a hétvégén tartott Müncheni Biztonsági Konferencia sokkja után.

  • A házigazda franciák mellett az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia, illetve a NATO főtitkára és az EU Bizottság elnöke biztosan részt vesz az eseményen.
  • A közös álláspontot potenciálisan blokkoló országokat nem hívták meg.
  • Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Kazahsztánban van, és azt mondta, Párizsban a háborúpárti vezetők tárgyalnak.
Előzmények:

J. D. Vance amerikai alelnök müncheni beszédében liberális véleménydiktatúrával vádolta meg az európai kormányokat, amelyek nem veszik figyelembe a választóik akaratát, és lényegében megkérdőjelezte a transzatlanti szövetségi rendszer jelenlegi formáját is.

  • Az amerikai és az orosz álláspont szerint Európának nincs helye a tárgyalóasztalnál, amikor az ukrajnai békéről tárgyalnak.
Mi következik?

Marco Rubio amerikai külügyminiszter már Szaúd-Arábiában van, ahol kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, és Jurij Usakovval, az orosz elnök külpolitikai tanácsadójával tárgyal majd Ukrajnáról.

  • Eközben Oroszország továbbra is főként Ukrajna energiaellátási infrastruktúráját támadja, emiatt több régióban nincs áramellátás.
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondja, nem fogadnak el olyan megállapodást, amelybe nem vonják be őket, közös európai hadsereg felállítását szorgalmazta, ennek azonban politikai és anyagi akadályai is vannak.
  • Több európai ország nyilatkozott úgy, hogy nem zárja ki békefenntartó katonák küldését Ukrajnába, ha meglesz a békekötés.
Számokban:

az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth elismételte Donald Trump álláspontját, amely szerint az európai NATO-tagállamoknak sokkal több pénzt kellene költeniük a hadseregre. Trump szerint a GDP 5 százaléka lenne optimális, Mark Rutte NATO főtitkár 3 százalék fölé emelné az arányt, erről Párizsban is egyeztetnek a résztvevők.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!