A háziasszonyok tudják, mikor lehet költeni, az adatok szerint most nem

Orbán az emberekre bízná a fogyasztást, Nagy Mártont viszont frusztrálja, hogy az nem nő eléggé.

A háziasszonyok pontosan tudják, hogy mikor lehet költeni és mikor nem – mondta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban.

Miért fontos ez? Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az utóbbi időben többször is arra utalt, hogy a magyar fogyasztók nem fogyasztanak eleget, de az sem jó a magyar gazdaságnak, hogy akik mégis vásárolnak, azok jelentős mértékben külföldi webshopokban költik a pénzüket.

  • Januárban a vártnál jóval nagyobb, 5,5 százalékos volt az infláció, ami nem segíti, hogy repülőrajtot vegyen a fogyasztás.

Felülnézet: A GKI Gazdaságkutató Zrt. fogyasztói bizalmi indexe alapján is úgy tűnik, hogy kevesebben költekeznek. A mutató a tavaly őszi hónapokban érezhető csökkenésbe kezdett, és decemberben ugyan korrigált, ezt januárban további csökkenés követte.

  • Bár a GKI indexe nem annyira alacsony, mint 2022 őszén a 430 forint feletti euróárfolyam idején, és a kiskereskedelmi forgalom csökkenése sem annyira drasztikus, mint 2023 elején, a kormánynak mindez mégis kellemetlen.
Számokban: 

a kiskereskedelmi forgalom decemberben 1,2 százalékkal maradt el az előző havitól a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A kormány ezt a novemberre előrehozott karácsonyi vásárlások és a december végi ünnepnapok, szabadnapok hatásának tudja be.

  • A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint decemberben 212 ezren utaztak külföldre a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, illetve 107 ezerrel több autót regisztráltak a határátkelőknél, mint egy évvel korábban (utóbbi adat az ingázókat is tartalmazza) – ezzel Orbán Viktor azt kívánta alátámasztani, hogy jó a magyar családok anyagi helyzete.
Igen, de:

a külföldre autózók száma hiába tűnik nagy emelkedésnek, az üzemanyagtöltő állomások forgalma mégis 6,9 százalékkal visszaesett 2023 decemberhez képest.

Alulnézet: az alapvető élelmiszerek közül például a tej, a tojás, az olaj, a vaj és a liszt ára is drasztikusan emelkedett. A csökkenő fogyasztási adatok egyben azt is jelzik, hogy a gazdaságpolitika még a magas jövedelműeknek sem feltétlenül kedvez: az alsó jövedelmi ötöd mindössze a fogyasztás 9 százalékáért felel, a felső jövedelmi ötöd részaránya 35,8 százalékos.

Mi következik? Orbán Viktor szombaton évértékelőt tart, de ebben már tavaly sem kapott  komoly szerepet a gazdaság állapota, és azóta kiderült, hogy az alapvető gazdasági mutatókban*

A kormányfő ezeket említette: 3 százalékos infláció, 2 százalék alatti költségvetési hiány, csökkenő államadósság, 21 ezer új lakás, 90 ezer gyermek születése.

nem értük el a miniszterelnök által kívánt célt, a 2019-es szintre való visszatérést. A januári fogyasztási adatokat március elején teszi majd közzé a KSH.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!