Eltűntek a száj- és körömfájás vizsgálati eredményei a Nébih oldaláról
A járvány kezelése során nagyon fontos a hatóságokkal szembeni bizalom, de ezen a korábban közölt adatok elhallgatása javítani biztosan nem fog.
Néhány napja valamilyen okból nem közli a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a vadon élő állatok ragadós száj- és körömfájás tesztjeinek eredményét.
- A hatóság a járvány kitörését követően egy külön aloldalt hozott létre, ahol minden ilyen vizsgálat eredménye elérhető volt, és dátumra, megyére illetve állatfajra is lehetett szűrni.
- A közelmúltban azonban módosítottak az oldalon, ahol már csak arról van információ, hogy tesztelésre alkalmas volt-e az adott minta, az eredményről nincs.
: a betegség fél évszázad után az idén tavasszal jelent meg újra Magyarországon. A vírust először március elején mutatták ki egy kisbajcsi telepen. Azóta négy további gazdaságban azonosítottak fertőzött állatokat, legutóbb szűk két héttel ezelőtt Rábapordányban.
- A betegség ugyan az esetek 95-99 százalékában nem halálos a fertőzött állat számára, ám rendkívül nagy szenvedéssel jár, maradandó károsodást okozhat és nagyon gyorsan terjed. Az érintett telepeken ezért a járvány megállítása érdekében több mint 10 ezer állatot öltek le.
- A pandémia komoly gazdasági károkat is okoz. Az érintett termékeket lényegében lehetetlen exportálni Magyarországról, ami miatt már két hete is tele voltak az itthoni raktárak eladatlan hússal és tejjel.
A járvány kitörése óta az egyik legnagyobb félelem, hogy a vírus a vadállományra is átterjed. Ha ez megtörténik – mivel a vadállatokat nem lehet izolálni – a betegség terjedése lényegében kontrolállhatatlanná válhat.
- Különösen nagy problémát jelentene, ha vaddisznók betegednének meg. A sertések ugyanis rendkívül nagy mennyiségben ürítik a vírust, így az pillanatok alatt terjedhetne el nagy területen.
A Nébihet és az Agrárminisztériumot is kerestük kérdéseinkkel, kíváncsiak lettünk volna, miért változott meg az adatközlés, találtak-e fertőzött vadállatot az elmúlt napokban, illetve elérhetőek lesznek-e ismét az eredmények, de nem reagáltak.
- Mindez azért nagy probléma, mert a járvány eddigi kezelése miatt már most is törékeny a hatóságokkal szembeni közbizalom. Ezen a korábban közölt adatok elhallgatása biztosan nem fog segíteni.
- A járvánnyal kapcsolatos kommunikációról több szakember már korábban is éles kritikát fogalmazott meg a G7-nek. Szerintük a félreinformálás, illetve fontos információk elhallgatása a nemzetközi bizalmatlanságot is fokozta.