Rekord rezsibiznisz, 900 milliárd forintos szerződést kötött öt céggel az állam

Minden idők egyik legnagyobb közbeszerzése volt az állami intézmények áramellátására kiírt tender. A nyertesek 50-100 százalékos árréssel futottak be.

Minden idők egyik legnagyobb közebeszerzését zárta le a közelmúltban a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF). A tender dokumentációjában egy ponton 4500 milliárd forintos összeg is feltűnik, valójában azonban „csak” 900 milliárdért vesz villamosenergiát az állam öt különböző cégtől.

Számokban

: a KEF az állam intézmények jelentős részének árambeszerzésére hirdette meg a tendert. A kiírás szerint az egy időben teljesítendő külön szerződések száma évente meghaladja a kétszázat, amelyekben több mint ezer intézmény kiszolgálását kell biztosítani.

  • Az érintett intézmények éves villamosenergia-igényét hárommilliárd kilowattórára becsülték, így a hároméves időszakban 9 milliárd kilowattóra áramot vehetnek a kiválasztott cégektől. Utóbbi a teljes éves hazai fogyasztás bő ötöde.
  • A nyerteseket a megajánlott árrés alapján választották ki. Az öt cég által adott árrések 59 és 108 euró/megawattóra között szóródtak. Ezek elég magasak, az elmúlt hónapok átlagos piaci árának 50-100 százalékára rúgnak.
  • A cégek tehát azt vállalták, hogy a piaci ár másfél-kétszereséért szolgáltatnak áramot az állami szereplőknek. Forintra átváltva ez kilowattóránként jelenleg nagyjából 70-90 forintot jelent, ami rendkívül magasnak tűnik.
Igen, de

ezek nem a végleges árak, hiszen ez csak egy keretszerződés. A konkrét egyedi megrendelésekért az öt szereplőnek külön újra meg kell majd küzdenie, ezeken a tendereken pedig a most megadott árrések csak a felső határt jelentik.

  • A keretösszeg és a beszerezni kívánt mennyiség alapján azonban a KEF nem számít sokkal alacsonyabb árakra, mint amit a rendkívül magas árrésekből számíthatunk. Előbbiekből ugyanis kilowattóránként 100 forintos összeg adódik.
Előzmények

: néhány hete nagyon hasonló szerződést kötött a KEF öt piaci szereplővel az állami intézmények gázbeszerzéséről is.

Alulnézet

: az öt kiválasztott cég erős átfedésben van azokkal, amelyek a gázos közbeszerzésen is befutottak. Az állami MVM, a MET irányítása alatt álló E2, az E.On és a kormányközelivé lett Alteo áramot és földgázt is fog szolgáltatni az állami intézményeknek a következő években.

  • Az ötödik nyertes cég, a Cyeb Kft. neve talán kevésbé ismert széles körben, de a vállalat jó ideje fontos szereplő a piacon. Tavalyelőtt már közel 54 milliárdos árbevételt ért el. A cég egyik tulajdonosa az egykori MVM-vezér Kóbor György*

    a Bybe Bizalmi Befektető Kft. nevű cégen keresztül

    .
  • Messze ez a vállalat adta a legalacsonyabb ajánlatot. Míg a Cyeb által meghatározott árrés 59 euró/megawattóra volt, a második helyen álló E2 is 95 feletti értékkel pályázott.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!