Rotyognak a belek, a fazekak, a hormonok

Rotyognak a belek, a fazekak, a hormonok
Gwendoline Christie és Asa Butterfield a Flux Gourmet című filmben – Forrás: Bankside Films, IFC Productions

Szónikus catering. Ez az angol születésű, de Magyarországon élő, és néha alkotó Peter Strickland filmjének az egészen sültbolond kiindulópontja. Olyan gasztronómiai tematikájú performanszművészet, amiben a zajzenét az előkészítés és a főzés hangjai adják, és ami, lássuk be, nem teljesen elképzelhetetlen, hogy létezik. De olyan formában, ahogy a Flux Gourmet című filmjében látjuk, egész biztosan nem, ahol a Szónikus Catering Intézetben különféle rezidens művészek tágítják az emberek elképzelését a gasztronómiáról. A tágítást néha szó szerint kell érteni, az egyik főszereplő attól retteg, hogy a vastagbéltükrözéséből is nyilvános művészeti előadás lesz.

Filmek cselekményét néha olyan egyszerű elmagyarázni, pár mondat arról, hogy valaki ezt akarja, valaki egészen mást akar, mi a konfliktus, hova tartanak, pontenciálisan hogyan lehet vége az egésznek, és mi állhat ennek az útjába. A Flux Gourmetről egyszerűen minden leírt mondatom olyan, mintha nem lennék teljesen komplett: ami a film teljes hosszában, az első perctől magától értetődő, az abból kilépve már teljes nonszensz. Strickland filmjének főszereplői az Intézet munkatársai, és az épp ott a rezindenciáikat töltő művészek. Az intézet vezetője, Jan Stevens (Gwendoline Christie) patrónusként hív magához olyan képzőművészeket, akik a szónikus gasztronómia műfaját művelik.

Ezt úgy kell elképzelni, mintha az ember nagyon gyorsan kapcsolgatna egy noise-koncert és a TV Paprika között, egyszerre zene, és főzés, és olyan performansz, ahol például a zenekarvezető Elle (Fatma Mohamed) eljátssza, hogy éppen egy vágás alatti malac, miközben két zenésztársa, a Cure-tagra fodrászolt Billy (Asa Butterfield), és a hasonlóan nyolcvanas évekbelire stylingolt Lamina (Ariane Labed) tekergetik a potmétereket. A rezidenciához hozzátartoznak olyan szeánszok is, amiket Stevens igazgatónő szervez, és ahol szinte hipnózis előtt eljátsszák pantomimként, hogy élelmiszert vásárolnak a boltban. És mindezt meg is kell örökítenie valakinek, ezért egy újságíró-szerű figura, Stones (Makis Papadimitriou) interjúkat készít a résztvevőkkel is. Amióta az Intézethez érkezett, Stonest rettenetes bélgáz kínozza, aminek a létezését görögül, a színész anyanyelvén fáradtan, rezignáltan narrálja is.

A Flux Gourmet-ről úgy távoztam, hogy ennek a történetnek tökéletesen van értelme, ami Strickland nagyon erős rendezői kezét dicséri. Most is a szokásos témáit járja körül, a XX. század avantgarde művészete találkozik a hetvenes évek horrorfilmjeinek esztétikájával, modern Monty Python-szerű humorral, amiben megkapja a magáét az évtizedekkel ezelőtti receptkönyvek semmitmondó borítója, és a fingás természete is, de mindez olyan fapofával, zéró kikacsintással, teljes elhivatottsággal, hogy a Flux Gourmet az eddigi munkásságának talán legszórakoztatóbb filmje lesz. Nem a legjobb – az valószínűleg a Duke of Burgundy –, hanem az, ami legértelmezhetőbb és egyértelműen a legviccesebb. Kevés viccesebb dolog van a művészi ricsaj, az emésztés, és a kínzó puffadás kitárgyalásának keverékénél.

Még akkor is, ha Strickland forgatókönyve annyira jár körbe és körbe, mint a koncertek loopjai, néha szinte minden cél nélkül. A rendezőnek az összes eddig kedvenc témája felmerül: szexuális kattanások, művész és finanszírozó zökkenésekkel teli viszonya, a digitális előtti világ fetisizálása. Visszatérő poén az, hogy Gwendoline Christie karaktere folyamatosan arra kéri a zenekart, hogy egy egészen picit húzzanak le a koncert közbeni flangereffektből – amiről a banda vezetője nem tudja, hogy a micsoda, a zenészek pedig pontosan tudják, hogy ha le is húzzák, semmit sem lehet majd hallani a különbségből.

Strickland különösen vonzódik a hang, hangzás, és performansz boncolgatásához – a Duke of Burgundyban egy leszbikus BDSM-kapcsolat dominánsabb felének kellett megjátszania magát, a Berberian Sound Studióban pedig egy brutális horrorfilmet kellett zörejeznie egy ebbe belereccsenő hangmérnökhöz. A Flux Gourmet is ad egy konkrét választ arra, hogy mi mindent kell beleadnia a munkájában egy művésznek, hogy figyeljenek rá, és mit kell tennie ahhoz, egy újságíró is fel tudja azt fogni.

A levessel lefröcskölt Ariane Labed – Forrás: Bankside Films, IFC Productions
A levessel lefröcskölt Ariane Labed – Forrás: Bankside Films, IFC Productions

De ha még ennyire sem érdekel minket az, hogy művészetelméleti boncolgatásokba menjünk hetvenes évek kosztümös fétisfilmjének álcázva, a Flux Gourmet addig is tartogat bőven olyan elemeket, amiken el lehet rötyögni. Az egész élén ott van ez a tényleg nonszensz világ, ahol a szónikus catering művészetének művelői egymással rivalizálnak, és próbálják szabotálni egymást – az egyik jelenet alapján egy ablakon téglaként bedobott teknőccel. Az alaphelyzet után pedig a színészek: Mohamed Fatma eddig is Strickland múzsájának számított, a filmjeiben a szerepei egyre csak nőttek.

Itt szinte főszereplő a zenéléshez nem értő, de erős koncepciókkal rendelkező Elle-ként, aki a férfiak gasztronómiai toxikusságáról papol, de nem veszi észre, hogy ő mérgezi meg a követeléseivel a körülötte levőket. Gwendoline Christie pedig szintén egyre több és több felületet kap az angol rendező filmjeiben, teljesen megérdemelten, a Trónok harca Tarth-i Brienne-jeként megismert színésznő tökéletesen illik ebbe a zsabós blúzos, kimódolt, perverz világba. Ahol rotyog a fazék, rotyognak az emésztőrendszerek, de mindenek felett a hormonok rotyognak.

Strickland most nem annyira igazítja műfajhoz a történetét, szó sincs olyan horrorelemekről, mint mondjuk az In Fabric-ben, vagy a Berberian Sound Studióban, a Flux Gourmet a saját szabályait követi: néha szexkomédia (Gwendoline Christie az egyik jelenetben az intim illatát úgy használja az ujjával, mint egy Jedi-elmetrükköt), néha szatíra zenészekről, néha pedig a szónikus catering világának bemutatása.

A Flux Gourmet világpremierje a berlini filmfesztiválon volt. Magyar premierről egyelőre nem tudni.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!