
Kanye West alaposan készülhetett a 2025-ös év elejére, azon belül is a Grammy-gálára, a rapper ugyanis teljes pályás letámadást indított a díjátadó napján: szemérmetlenül promózta az új, Bully című albumát, a vörös szőnyegen szinte meztelenre vetkőző (vagy vetkőztetett) feleségével volt tele az internet, és nem hosszú idő után újra nagyobb fordulatszámra tekerte a már teljesen adidastalanított márkáját, a Yeezyt is. Hogy a nyilvános meztelenkedés miért tudott ennyire meghökkentő és kicsit szomorú performansz lenni, ebben a cikkünkben írtunk bővebben, de mindezek mellett érdekes az is, ami Kanye West ruházati- és cipőmárkájával történik év eleje óta.
Mióta az Adidas kirakta a Yeezy szűrét 2022-ben Kanye antiszemita megnyilvánulásai miatt, finoman szólva is takaréklángon égett a brand, de januárban (2023 decembere után, amikor egy zoknicipőt droppoltak) a cég újra életjelet adott magáról és piacra dobta a fekete Yeezy SL-01-es belebújós cipőt, ami az első 24 órában 3 millió dolláros bevételt hozott. A Grammy-gála napján aztán a cipő szürke és fehér változata is elérhetővé vált a Yeezy weboldalán.
A Yeezyt közel három éve, 2022 őszén dobta az Adidas, miután a márka számára vállalhatatlanná vált az antiszemita irányba tolódó rapper. A sportszergyártó akkor közleményben tudatta, hogy nem tolerálják az antiszemitizmust és a gyűlöletbeszédet, Kanye West megjegyzéseit és tetteit pedig elfogadhatatlannak tartják. „Alapos felülvizsgálat után a vállalat úgy döntött, hogy azonnali hatállyal megszünteti a Kanye Westtel való partnerséget, leállítja a Yeezy márkájú termékek gyártását, és leállítja a Kanye Westnek és cégeinek történő minden kifizetést.
Az Adidas akkor azonnali hatállyal leállította az Adidas Yeezy üzletágat. A Yeezy azonban az Adidason belül hatalmasra nőtt, épp ezért nem ment zökkenőmentesen a válás. Nem véletlen, hogy a sportszergyártó nyilvánosan is elismerte, hogy nagyon nem tett jót nekik, hogy megszakították az együttműködést a Yeezyvel. Az, hogy nem tudták értékesíteni a Yeezy ruhákat és cipőket, már önmagában 1,3 milliárd dollár (470 milliárd forint) bevételkiesést jelentett, az Adidas a Yeezy-üzletággal 2022-ben még 1200 millió eurós árbevételt ért el, míg 2023-ban ez 750 millió euróra csökkent. Így nem csoda, hogy 2024-ben már beszerzési áron próbálták eladni a Yeezy termékeket.
Féktelen Yeezy jöhet
A szakítás után Yeezy először 2023 decemberében próbált meg visszatérni egy Yeezy Pods nevű zoknicipővel, ami nem lett különösebben nagy siker, de az említett SL-01 már jobban kezdett. Ezek az új modellek úgynevezett EVA habból készültek, ami egy nagy sűrűségű, könnyű és rugalmas habanyag, amely tartós, erős és könnyen kezelhető. A cipő listaára kifejezetten alacsony, mindössze 20 dollárért, átszámítva közel 8 ezer forintnak megfelelő összegért árulták a modellt.
Az eredeti SL-01-esekből végül egy darab sem maradt és már az Ebay-en árulják őket alapos felárral, de a pár napja megjelent szürke és fehér színállásokból sem sok maradt a honlap szerint. Még januárban a fekete SL-01 megjelenésekor Kanye bemutatta, hogyan fog kinézni a legújabb Yeezy sneaker, ami a BL-01 Bully nevet kapja majd. A teljesen fekete, bumszli cipőn sima és texturált panelek váltogatják egymást és nem lesz rajta semmilyen márkajelzés.
Bár a megjelenési dátum még nem ismert, a cipő valószínűleg a Yeezy oldalán lesz elérhető és mindössze 20 dollárba fog kerülni. Mivel a cipőnek az a neve, hogy Bully, így minden bizonnyal együtt fog kijönni a rapper azonos című albumával, amit korábban 2025 első felére ígértek.
Ezek a dropok arról árulkodnak, hogy a Yeezy kicsiben, nagy gyártók technikai és kreatív segítsége, és ami ennél is fontosabb, beleszólása nélkül, lényegében egyedül folytatja az útját. Ez felvet fontos, praktikus kérdéseket, például a gyártással kapcsolatban, mert nem tudni, hogy az új Yeezyk meg tudják-e majd közelíteni azt a minőséget, ami az Adidasszal garantált volt. Mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy a teljes egészében Kanye irányítása alatt álló Yeezy nem lesz-e a rapper féktelen ámokfutásának egyik eszköze. Így ugyanis már nincs olyan divízióvezető, akinek az a feladata, hogy megakadályozza, hogy nehogy véletlenül náci hangulatú szimbólumok és ikonográfiák kerüljenek a Yeezy termékekre.
Az elmúlt nagyjából fél évben megjelent ruhák mind arra engednek következtetni, hogy Kanye fölött nincs semmilyen kontroll, lényegében minden úgy történik a Yeezynél, ahogy azt ő akarja. Erre utal az is, hogy a nácizmussal vádolt rapper szándékosan olyan fonttal és szimbólummal pakolta tele a legújabb Yeezy-kollekciót, amik alkalmasak arra, hogy tovább izgassák azokat, akik kiakadtak az antiszemita őrjöngése miatt.
A 44 éves villanyszerelő
Minden bizonnyal sokan emlékeznek arra az esetre, amikor egy Leányfalun kifeszített SS-zászló miatt a helyszínre érkező rendőröknek azzal védekeztek a zászlót kitűzők, hogy egy elektromossággal foglalkozó, 44. születésnapját ünneplő kollégájuk köszöntése miatt feszítették ki a tiltott önkényuralmi jelképet. „Amikor a rendőrök felhívták a figyelmüket a hasonlóságra, azonnal eltávolították a zászlót. Bűncselekmény gyanúja nem merült fel, büntetőeljárás nem indult” – válaszolta a rendőrség az eset kapcsán akkor a 444-nek.
Bár a Yeezynél ennyire egyértelmű utalások nincsenek, van pár apróság, amik különösen rossz hangulatúak. Az egyik ilyen az a szimbólum, aminek bizonyos elemei hasonlítanak az úgynevezett „wolfsangelre”, amit a Wehrmacht- és SS-hadosztályok is használtak, igaz, sokak szerint ez inkább egy tükrözött New York Yankees-logó és nincs köze a náci Németországhoz.
Ezen kívül feltűnő még az is, hogy milyen betűtípust használ az új kollekció. A pulóvereken látható font nagyon hasonlít az úgynevezett Frakturra, amit sokan német vagy náci fontnak neveznek. A 16. századtól a Fraktur lett a német nyomtatás alapstílusa, a 19. században pedig a nemzeti identitás szimbólumává vált. Bár a 20. század elején egyre többen bírálták nehézkessége miatt, a nacionalisták továbbra is kitartottak a használata mellett.
A Mein Kampf borítóján is Fraktur betűtípus szerepel, a hivatalos náci dokumentumok és levélpapírok is ezt a betűtípust használták. Ez egészen 1941 januárjáig folytatódott, amikor a nácik tipográfiához való hozzáállásban figyelemre méltó változás következett be. Egy Martin Bormann által aláírt rendeletben a nácik a Frakturhoz hasonló, úgynevezett judenlettern (zsidó betűtípusok) jövőbeni használatának betiltására szólítottak fel, ezután főleg az Antiquát tették hivatalossá.

A következő hónapokban újabb és újabb dropok jönnek, amik valószínűleg tele lesznek olyan apróságokkal, amiknek az értelmezését Kanye szándékosan a fogyasztókra bízza. Az már most látszik, hogy a rajongók azt gondolják, a rapper zseniálisan trollkodik, miközben valójában semmi köze nincs a náci eszmékhez. Azok, akik levették a kezüket róla antiszemitizmusa miatt, ezek után valószínűleg még jobban el fogják kerülni a termékeit és a zenéjét is. Akárhogy is, Kanye pár év pihenő után nagy sebbel-lobbal tért vissza és ahogy ő írja, még csak 35 nap telt el ebből az évből.