Kendrick Lamar bevállalta

Kendrick Lamar bevállalta
DJ Mustard, a Not Like Us című dal producere és Kendrick Lamar az 59. Super Bowl félidei show-jában a New Orleans-i Caesars Superdome-ban 2025. február 9-én – Fotó: Christopher Polk / Penske Media / Getty Images

603

Felvételről is egészen szürreális volt hallani azt, ahogy több ezer ember üvölti a Drake-nek címzett, kiskorúak molesztálására burkoltan utaló „Tryna strike a chord and it's probably A minor” sorokat a Grammy-gálán, amikor Kendrick Lamar a színpadra ment, és átvette a díját a Not Like Us című dalért, ami végül öt trófeát, köztük az év zenei felvételéért és az év daláért járó szobrot is behúzta.

Még tavaly szeptemberben jelentették be, hogy a most már huszonkétszeres Grammy-díjas comptoni rapper diadalmenetének következő állomása az 59. Super Bowl félidei show-ja lesz. Azóta minden rajongó (és utáló) szeme előtt lepöröghetett minimum egyszer, hogy vajon megismétlődnek-e ugyanezek a képsorok a New Orleans-i Caesars Superdome pályáján.

A félidei show előtt tartott, csütörtöki sajtótájékoztatón adott interjújában Lamar már megpendítette, hogy a vasárnapi koncerten a „történetmesélésen” lesz a hangsúly, ami a karrierjének központi eleme a kezdetek óta. Illetve azt is több helyről pedzegették, hogy az előadó komoly meglepetéssel készül. A nagy kérdés azonban végig az volt:

lesz Not Like Us, vagy sem?

Már a show előzményeit is óriási médiafigyelem övezte, ennek egyik lépcsőfoka Lil Wayne kiakadása volt, aki tősgyökeres New Orleans-i rapperként sérelmezte, hogy nem őt választották ki főfellépőnek a városában tartott rendezvényre, pedig itt nőtt fel, és a karrierje alatt a várost képviselte. A bulvárvisszhang mellett komoly promóval is megágyaztak a nagy napnak: Kendrick Lamar a semmiből kiadott egy új lemezt GNX címen novemberben, majd az eseményhez közeledve tőle némileg idegen módon interjút adott egy sajtótájékoztatón, és Timothée Chalamet-val is leült beszélgetni, aki Lamar mellett az egyik legkeresettebb híresség 2025-ben.

Lil Wayne ide vagy oda, a comptoni próféta önmagában történelmet írt a szerepléssel. Lamar az első rapper, aki önálló félidei show-t adott, előtte csak gitárzenészek, nagy zenekarok vagy popzenei legendák léptek fel a legfontosabb sport-és médiaeseményen. Legutóbb 2022-ben, a hiphop műfajának 50. születésnapján volt ilyen komoly fókusz a rapzenén a Super Bowl félidei show-jában, de az akkori koncert valójában „csak” egy egyveleg volt, ahol olyan ikonok léptek fel egymás mellett Los Angelesben, mint Dr. Dre, Snoop Dogg, 50 Cent, Eminem vagy Mary J. Blige. Lamar presztízsét és megbecsült pozícióját mutatja, hogy ő is kapott pár percet az útját kikövező, általa nagyra becsült veteránok mellett. Ekkor már kipróbálhatta magát ebben a pozícióban, de vasárnapi szólófellépése egy egészen más volumenű koncert volt, aminek megosztó fogadtatása teljesen érthető.

Az biztos, hogy Kendrick Lamarnál relevánsabb induló jelenleg aligha volt erre a szerepre. A Pulitzer-díjas rapper neve régóta (minimum a To Pimp a Butterfly című korszakalkotó lemez óta) egyet jelent a nagybetűs hiphoppal, de a tavalyi évben produkált húzásával végleg a popkultúra és a könnyűzene első számú figurájává vált. Ez egy üdítő vérfrissítés a Super Bowl-koncertek sorában, még úgy is, hogy amióta a Jay-Z-hez köthető Roc Nation 2019-ben átvette a Super Bowl félidei show-jainak menedzselését, próbálták mindig a jelen legjobban futó szupersztárjaival (lásd: The Weeknd) eladni a legalább 100 millió amerikai nézőt vonzó eseményt.

Még így is rég volt olyan, hogy ennyire friss apropóból, a lehető legjobb időben húzzanak be valakit a félidei műsorra: Rihanna 2023-as félidei koncertje például nem aktualitásokhoz kötődött, az énekesnő 2016-ban adott ki utoljára nagylemezt. Ott inkább egy komplett karrierút méltó ünneplését láthattuk, és Usher tavalyi szerepeltetése is inkább a hosszú életpályája előtti főhajtás volt, és nem az R&B-énekes 2024-es visszatérése miatt számított jelentősnek.

Kendrick Lamar fellépése viszont a tavaly márciusi beeffel megindult hullám, és új alkotói korszakának beteljesedése. Profin időzített touchdown egy őrületes, közel egy évig húzódó meccs után.

Épp az aktualitások miatt volt ennyire égető a dilemma, hogy vajon bekavarhat-e a show dramaturgiájába a sokakat meghökkentő per, amit Drake és jogi csapata a Universal nyakába akasztott. A kanadai rapper tavaly novemberben tett jogi lépéseket a Universal Music Group ellen, állítása szerint a lemezkiadó a Spotify közreműködésével mesterségesen növelte Kendrick Lamar Not Like Us című dalának népszerűségét és lejátszásait. A show előtt a New York Times is hosszú cikkben elemezte, hogy Lamar több irányba is elviheti a műsort, és akár dönthet úgy, hogy nem adja elő a Drake-et szapuló számát.

Lamar az elmúlt közel egy évben fellendítette a hiphopkultúrát és a műfajról folytatott diskurzust. Rég volt ennyire izgalmas rapet hallgatni, és figyelni, hogy mi lesz a következő lépés a márciusban megkezdett hadjáratban, ami Drake kipontozódásával egyszemélyes diadalmenet lett. Emiatt volt egészen felvillanyozó hajnal fél 3-kor gyomorgörccsel várni, hogy mi fog történni a pályán, ez az izgalom pedig a 13 perces show alatt végig ott lappangott a háttérben.

A beígért történetmesélés végül vizuális és narratív szinten is megvalósult, a rapperre jellemző szimbólumokkal való játszadozás (elég megnézni a geometrikai alakzatokkal játszó színpadképet) pedig New Orleansban is fontos showelem lett. Az amerikai csillagos maskarában megjelenő, cilinderes Samuel L. Jackson Uncle Sam bőrébe bújva konferálta fel Kendrick Lamart, és ő lett a 13 perces performansz ceremóniamestere. Ez már önmagában egy provokatív húzás volt: Lamar és csapata újratervezték és átszínezték az amerikai kultúra egyik legalapvetőbb szimbólumát, a fehér bőrű, szakállas Sam bácsit, aki egy személyben testesíti meg az Egyesült Államokat,

ebben az esetben sokkal inkább a fekete Amerikát, Kendrick Lamar és társai Amerikáját.

Ezután a rapper a tavaly novemberi meglepetéslemezének borítóján látott Buick GNX Regal típusú kocsin guggolva jelent meg először. A Buick Lamar születési évében, 1987-ben adta ki ezt a modellt, amiből mindössze 500 darabot gyártottak. A rappernek mély, személyes kapcsolata van a járművel, egy 2012-es interjújában beszélt először arról, hogy születése után az édesapja egy Buick Regalban furikázta őt haza a kórházból, miközben a rádióban a hiphoplegenda, Big Daddy Kane dalai szóltak.

Samuel L. Jackson Uncle Sam szerepében Kendrick Lamar mellett – Fotó: Chris Graythen / Getty Images
Samuel L. Jackson Uncle Sam szerepében Kendrick Lamar mellett – Fotó: Chris Graythen / Getty Images

Amint elkezdődött a műsor, fehér, kék és piros ruhás tömegek gyűltek Lamar köré. Ez a színekkel való játék már a Squabble Up Rév Marcell által fényképezett klipjében és a Not Like Us videójában is feltűnt: a rapper Los Angeles rivális utcai bandáinak, a Bloodsnak és a Cripsnek a színeit villantotta meg a Super Bowlon amolyan népegyesítői szándékkal, a fehér szín behozásával pedig az amerikai zászló is kirajzolódott. Lement a Squabble Up, Lamar robotikusan táncolt az embereivel, majd Uncle Sam rászólt, hogy „túl gettós” ez az irány, ezért elővette a Humble-t, majd a DNA-t a Pulitzerrel jutalmazott Damn. című lemezről, ami karrierjének legpopérzékenyebb, legkevésbé gettós kiadványa. Ezután visszatért a GNX-hez a Man at the Gardennel és a Peekabooval, de ezek felejthető dalok voltak azután, ami később következett.

A valódi játszma ugyanis a hatodik perc végénél kezdődött. Lamarék egy kis közjátékkal bejátszották a Not Like Us első dallamait, aztán újra és újra megállították azt. „Le akarom játszani a kedvenc dalukat, de tudom, hogy perelni szeretnének. Lassítsunk kicsit” – mondta a rapper a Drake által belengetett perre utalva, majd tényleg lassított, és késleltette a nagy robbanást, és rákezdett a SZA-val közös Lutherre. SZA, az egyik legsikeresebb női előadó és Lamar a Super Bowlon így a közelgő közös turnéjukból is ízelítőt adtak. Az énekesnő viszont ezúttal nem alkotott emlékezeteset, az All The Stars című közös daluk is felejthető volt.

Lamar és a vele menetelő táncosok parádés tempót diktáltak, az első pár dalnál mintha a rapper is küzdött volna azzal, hogy tudja tartani lépést, és bírja végig szusszal. Az előadó formabontó módon playback nélkül tolta le az egész show-t, így érthető, hogy néha próbálta utolérni magát.

„Tényleg ezt akarod?” – kérdezték aztán a női statiszták Lamartól, miután Uncle Sam figyelmeztetett mindenkit, hogy mindjárt jön az, amire várunk. Végül csak teljesült Drake legnagyobb rémálma:

elhangzott a Not Like Us, és Kendrick Lamar egy sunyi mosollyal az arcán kimondta a kanadai rapper nevét 100 millió néző előtt. A Grammyhez hasonlóan pedig itt is egy emberként ordította a tömeg a kiskorúakra vonatkozó sort.

A dalra kameózott egyet Serena Williams is, aki a kliphez hasonlóan a comptoni közegben ismert crip walk táncot lejtve jelent meg, majd beugrott DJ Mustard, a dal producere, az agy a tavalyi év himnusza mögött. Jópofa zárás volt a Tv Off című dal, ami után Kendrick lekapcsoltatta a tévéket, és kivonult.

Sok apró részlet és utalás csak a koncert után vált világossá, azóta az internetezők alig győzik kibogarászni, hogy milyen easter eggeket lehetett elcsípni a fellépés alatt. Virálissá vált például, hogy a tömegben feltartott vakuk a Game Over, vagyis „A játéknak vége” feliratot adták ki. A videójátékos utalás (ami egyebek mellett azt az üzenetet is hordozza, hogy Drake a vesztese a párharcnak) abban is megmutatkozott, hogy Lamarék olyan színpadelemeket csináltak, amiken a PlayStation-kontrollerekről ismert gombok alakzatai (kör, x, négyzet, háromszög) jelentek meg. A csavar abban állt, hogy a háromszög direkt fordítva szerepelt a színpadon, utalva ezzel a női nemre, SZA is ezen az elemen állva kezdett bele az első verzéjébe.

A szimbólumok mellett érdemes kihangsúlyozni, hogy Kendrick Lamar milyen merész játékot űzött azzal, hogy végül bevállalta a pedofíliát emlegető, trágár dal előadását. A Super Bowl híres a szigorú szabályairól, nem elég, hogy az aktuális headlinereknek 13 percbe kell sűríteniük a komplett életművüket, az oda nem illő gesztusokat is kerülniük kell, nem lehet például káromkodás a dalokban, M.I.A.-t is több mint 16 millió dollárra perelte az NFL, miután bemutatott a korábbi félidei show-s szereplése alatt. A mostani show-t megelőző napokban több jelentős lap is írt arról, hogy érthető okokból cenzúrázhatják a rapper fellépését. Lamar ehelyett szépen cenzúrázta önmagát: a pedofil szót inkább kihagyta a dalszövegből, de nem bírta ki, hogy kihagyja a diss tracket a képletből, végül így is elegánsan, de tökösen sétált le.

Biztos, hogy van, akinek nem fog tetszeni, amit a rapper leművelt. „Kendrick akkor nyer igazán, ha figyelmen kívül hagyja Drake-et a Super Bowl alatt” – mondta Too Short, egy másik nyugati parti raplegenda a performansz előtti hetekben. „Ha megemlíti Drake-et, az azt jelenti, hogy túlságosan vele van elfoglalva.”

Fotó: Patrick Smith / Getty Images
Fotó: Patrick Smith / Getty Images

A show-ról még biztosan sok szó esik a következő napokban, és nem csak a rapper bevállalós performansza miatt. Bár az élő közvetítés során nem lehetett kiszúrni, egy, a statiszták közé beolvadó tüntető megpróbálta megzavarni a fellépést: az arcát kendővel takaró férfi egy palesztin zászlóval rohant a tömegbe, amire a Gáza és Szudán feliratok voltak felfújva. Azelőtt, hogy a biztonságiak leteperték és kivezették, a beszivárgó tüntető még annak a kocsinak a tetejére is fel tudott mászni, amin Lamar elkezdte a koncertjét.

Kendrick Lamar félidei show-műsora a rekordnagyságú bevételt hozó Big Steppers-turné dramaturgiáját idézte, tele szimbolizmussal, meneteléssel, és rejtett politikai utalásokkal. A kommenteket látva viszont nem ez lesz az emberek kedvenc Super Bowl-koncertje. Lamar műsora sokkal inkább volt őrült színdarab, mint biztosra menő, hagyományos értelemben vett show, de épp emiatt illeszkedik abba az alkotói világba, amit a comptoni rapper következetesen épít már lassan két évtizede.

A félidei show előtti interjújában kitért arra, hogy neki a hiphop egy művészeti ág, és a show ennek az elismerése lesz globális szinten. Ez a misszió sikerült, mert a Super Bowl főműsoridőben juttatta el a hiphopot sok millió amerikai otthonába, akik innen aztán már azt kezdenek vele, amit akarnak. Kendrick Lamar mindenesetre elérte a célját: a rapfogyasztók szívét megdobogtatta, a többiek lelkiállapota már valószínűleg hidegen hagyja.

A sors fintora, hogy Drake eközben New Orleanstól távol, Ausztráliában turnézik épp. A kanadai rapper a fellépésein mintha görcsösen próbálná bizonygatni, hogy amúgy jól van, de azért jelzés értékkel felvett egy olyan pulóvert, amin szó szerint füstölő golyónyomok vannak, jelezve, hogy ő mindent túlél. Jó kérdés, hogy mit lép a vasárnap látottak után.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!