Érezhetjük-e jól magunkat egy holokauszttúrán?

Érezhetjük-e jól magunkat egy holokauszttúrán?
Will Sharpe és Jesse Eisenberg a Rokonszenvedésben – Fotó: Fórum Hungary

Kevesebbet ér-e az én fájdalmam, csak mert az őseim sokkal többet szenvedtek? Van létjogosultságuk a hétköznapi nyűgjeimnek egy olyan világban, ahol emberek milliói éheznek, háborúk elől menekülnek? Ezek a kérdések kavarogtak a fejemben a Rokonszenvedés (eredeti címén: A Real Pain) közben és jóval azután is, hogy vége lett a filmnek. Jesse Eisenberg második önálló rendezése ezzel a zavarba ejtő kérdéskörrel foglalkozik egy alig 90 perces tragikomédiában. A Rokonszenvedés egyszerre szól veszteségről és összetartozásról, miközben az örökség súlyáról és a jelenkori neurózisainkról elmélkedik.

Eisenberg a rendezés mellett az egyik főszereplőt, Davidet, a szorongással teli, kicsit gyík, átlagos apukát alakítja (mintha kicsit mindig hasonló szerepkört osztana magára), aki egy úgynevezett örökségtúrára indul Lengyelországba az unokatestvérével, Benjivel (Kieran Culkin), a magányos, munka nélküli felnőttgyerekkel, akiről nem lehet eldönteni, hogy egy elveszett húszévesre, vagy egy kiégett negyvenesre hajaz.

Az unokatestvérek célja, hogy felkeressék zsidó nagymamájuk egykori otthonát, aki – ahogy a főszereplő fogalmaz – csak ezer csoda árán élte túl a holokausztot. Az út egyszerre gyönyörű és nyomasztó, tele a zsidó diaszpóra keserédes örökségével, féltékenységgel és egy csipetnyi bűntudattal.

Egy interjúban Eisenberg elárulta, hogy a film alapötlete egy mongóliai kirándulás során született meg benne, a cselekményt azonban végül Lengyelországba helyezte át, méghozzá egy egészen abszurd hirdetés –„auschwitzi túrák (ebéddel)” – hatására. Ez a furcsa hétköznapiság adta meg a film alaphangját: egy generációkon átívelő trauma, amit már turisztikai csomagajánlatok részeként is hirdetnek.

Bár Eisenberg a film írója, rendezője és egyik főszereplője, nagylelkűen háttérbe húzódik a filmben, hogy teret adjon Culkinnek, aki egyszerre szívfacsaró és zsigerig hatóan szórakoztató. Olyan, mintha az Utódlásból ismert Culkin-karakter, Roman Roy egy alternatív univerzumba került volna, ahol nem egy milliárdos médiadinasztia, hanem lengyelországi zsidó menekült nagymamája, Dori formálta volna a világlátását. A film során Culkin karaktere többször is visszatér arra, milyen különleges kötelék fűzte Dorihoz, mintha a nagymamája az egyetlen biztos pont lett volna az életében. A történet szerint Benji hat hónappal a nagymama halála után sem tudja, hogyan töltse be a Dori által maga után hagyott űrt. Hamar világossá válik, hogy ez az út nem csupán az unokatestvérek zsidó örökségének felkutatásáról, hanem Benji lelkiállapotának javításáról is szól.

Fotó: Fórum Hungary
Fotó: Fórum Hungary

Dori nagyi karakterét Eisenberg saját családi múltjából gyúrta össze. Ennek a kulcskarakternek a megalkotását két, számára meghatározó nő inspirálta, nagynénje, az 1938-ban az Egyesült Államokba emigráló, és néhány éve, 107 évesen elhunyt Doris, valamint az ő unokatestvére, Maria, aki a Lengyelországban maradt családtagok közül egyedüliként élte túl a háborút.

Eisenberg először 2007-ben járt Lengyelországban, amikor felkereste Doris gyermekkori otthonát, ugyanazt a házat, amely a filmben Dori nagyi egykori otthonaként jelenik meg. A nagynénjéhez fűződő kapcsolata szinte egy az egyben tükröződik Benji és Dori viszonyában, ugyanis Eisenberg saját bevallása szerint fiatalabb korában hasonlóan kaotikus életszakaszokat élt meg, mint a filmben látható Benji, és Doris volt az, aki mindig visszaterelte őt a helyes útra.

Benji és David már a film első percétől szöges ellentétei egymásnak, ezt a repülőtéren és a hosszú út során zajló interakcióik is tökéletesen érzékeltetik. Varsóban egy színes és meglepő karakterekből álló turistacsoporthoz csatlakoznak, amelynek tagjai egyedi történeteket és különös dinamikát hoznak a sztoriba. Ott van például Marcia (Jennifer Grey), a frissen szinglivé vált amerikai nő, valamint Eloge (Kurt Egyiawan), aki azután vette fel a zsidó vallást, hogy túlélte a ruandai népirtást.

Benji kiszámíthatatlan természete, szórakoztató humora és szűrő nélküli őszintesége olyan benyomást kelt, amit nehéz elfelejteni, a legtöbben pedig vevők is erre a stílusra. Ahogy azonban a történet halad előre, nemcsak a néző, hanem a turistacsoport is lassan ráébred, hogy Benji lelkivilága labilis. A humor nála nem csupán eszköz, hanem egy jól bejáratott védekezési mechanizmus, amivel leplezi az élet iránt érzett közönyét. Ezt olyan apróságok árulják el, mint hogy gond nélkül képes ugyanabban a ruhában flangálni két-három napig, vagy hogy inkább nem szól az alvó Davidnek, hogy keljen fel, mert le kellett volna szállni a vonatról.

Benji kiismerhetetlensége állandó próbatétel elé állítja a társas helyzetekben feszengő Davidet is, ahogy egyszerre taszítja és vonzza őt a kiismerhetetlen unokatestvér viselkedése. A film egyik legtalálóbb mondatával David végül tökéletesen összegzi unokatestvére lényegét: „Amint belépsz egy szobába, teljesen felvillanyozol mindenkit, aztán mindent összeszarsz benne.”

Eisenberg rengeteget mutatja Benji arcát, ilyenkor a néző is kénytelen szembenézni azzal a merev, szinte mozdulatlan tekintettel, amely mintha évtizedek fájdalmát rejtené magában. A film mesterien mutatja be, hogy milyen az, amikor valaki a társaság középpontja, minden szem rá szegeződik, de közben mégis ő az, aki valójában a legmagányosabb a társaságban.

Eisenberg nem traktál minket történelemleckékkel, az atmoszférát maga a helyszín, Majdanek teremti meg. Ez a város volt a náci népirtás egyik központja, az 1941-es Endlösung egyik kulcshelyszíne, amelynek célja a megszállt Lengyelország zsidó lakosságának kiirtása volt. Becslések szerint itt közel 1,7 millió lengyel zsidó vesztette életét. Eisenberg nem próbálja szavakba önteni ezt a felfoghatatlan tragédiát, nem magyaráz, nem rág szájba, helyette a karakterekkel és azok gesztusaival mesél.

Érdemes még megemlíteni a zenét is, ugyanis Chopin dallamai szövik át a filmet, és már az első jelenetben felcsendül az Opus 9 No.2. Nemcsak azért esett a választás Chopinre, mert ő a legismertebb lengyel zeneszerző, hanem mert a művei egyszerre hordozzák a nosztalgia és az elvágyódás kettősségét. Eisenberg láthatóan azt akarta elérni, hogy ne egy elvont, akadémikus utazásra hívja a nézőt, hanem egy ösztönös, bárki számára megélhető élményről készítsen filmet. „Azt akartam, hogy a film hangvétele egyfajta kommentár legyen arról, hogy ezek a karakterek a történelmi traumák árnyékában ugyanazokat a régi mintákat ismétlik” – mondta a rendező a Hollywood Reporternek.

A múlt ugyanis nem egy távoli, lezárt tragédia, hanem egy folyamatosan lüktető, fájdalmas trauma. Eisenberg pontosan ezt ragadja meg, miközben remekül ötvözi a modern kori bűntudattal, ami bár néha komikus tud lenni, de a végén mégis morális dilemmává érik a nézőben. „Van valami furcsa abban, amikor a metrón ülsz, és miközben hurrikánokról és háborúkról olvasol, valójában az bosszant a legjobban, hogy a két percet késik a metró, és nem fogsz odaérni a kedvenc péksütidért, mert tudod, hogy kilencre úgyis elfogy” – fogalmazott Eisenberg.

A Rokonszenvedés egyik legérzékenyebb és legfontosabb epizódja az a vacsorajelenet, ami egy rövid időre kiemeli Benjit a társaság középpontjából, hogy a jelenlévők végre kimondhassák, mit is gondolnak valójában róla. A társaság nyomást gyakorol Davidre, hogy áruljon el többet az unokatestvéréről, és ebből születik meg egy lehengerlő, érzelmileg rétegzett monológ. Eisenberg ebben a jelenetben brillírozik, az érzelmek teljes spektrumát bejárja, miközben minden rezdülése érthető és életszerű. A monológ nemcsak a film egyik legerősebb pillanata, hanem kulcs a teljes történet megértéséhez.

Fotó: Fórum Hungary
Fotó: Fórum Hungary

Culkin és Eisenberg párosának a valóságban is össze kellett szoknia. Culkin alig két héttel a forgatás kezdete előtt majdnem kiszállt a projektből, miközben a produkciónak esélye sem volt új színészt találni a szerepre. Eisenberg csak utólag tudta meg, hogy a producer, Emma Stone volt az, aki nagy nehezen rávette a színészt a maradásra úgy, hogy lényegében elkísérte a Culkin családot Lengyelországba, hogy biztosan felszálljanak a gépre.

Még így sem ment minden gördülékenyen. Érkezése után Culkinnek azonnal sikerült elkésnie az első próbáról, pedig azt kifejezetten az ő járatához időzítették. Eisenberget egyfelől lenyűgözte, másfelől teljesen megőrjítette Culkin tehetsége. Nem beszéltek a karakterről előre, és Culkin látszólag nem is igazán akart foglalkozni vele. Eisenberg még abban sem volt biztos, hogy egyáltalán elolvasta-e a forgatókönyvet, utólag kiderült, hogy jogos volt a félelme.

A végeredmény azonban sikeres lett, Kieran Culkin a film bemutatója óta sorban hozza el a díjakat a szerepért, szinte biztosra veszik, hogy az Oscart is megkapja a legjobb mellékszereplő kategóriájában. A beszédei mind emlékezetesek, miközben teljesen jogosan az is felmerült, hogy azzal tarol, hogy saját magát játssza a filmben. Jesse Eisenberget inkább íróként ismerik el a filmért, forgatókönyve BAFTA-díjat nyert, és szintén megvan az esélye az írói Oscarra is.

A Rokonszenvedést február 27-től vetítik a magyar mozik.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!