Cate Blanchett szerint a közéleti megszólalások ma különösen veszélyesek, mert könnyen félreértelmezhetők
Cate Blanchett, kétszeres Oscar-díjas színésznő hosszú interjút adott a Guardiannek, amiben kifejtette a véleményét többek között a MeToo mozgalomról, a nők jogainak helyzetéről és a világon mindenhol tapasztalható politikai megosztottságról is.
Blanchett már 2018-ban, a MeToo mozgalom kellős közepén felszólalt Harvey Weinstein ellen, akivel korábban több filmen is együtt dolgozott. Azóta is elkötelezetten küzd a nők jogaiért, és rendszeresen kiáll a nemek közötti egyenlőség és az igazságosság mellett. A színésznő a brit lapnak adott interjújában kifejezte az aggodalmát amiatt, hogy a MeToo mozgalom valójában nem érte el a célját.
„A párbeszéd alig kezdődött el, máris hiteltelenné tették. Valójában még mindig ugyanazokért az alapvető jogokért kell küzdenünk”
– jelentette ki Blanchett, aki úgy véli, nemcsak a szexuális zaklatás elleni küzdelem maradt eredmény nélkül, de a nemek közötti bérszakadék is még mindig ott tátong a filmiparban. Szerinte bár egyre több szó esik az egyenlő bérezésről, a gyakorlatban ezek az elképzelések csak nagyon kis részben valósulnak meg.
A színésznő az interjú során arról is beszélt, hogy a világ egy törékeny hellyé vált, köszönhetően nagyrészt a politikai megosztottságnak. Úgy véli, a közéleti megszólalások ma különösen veszélyesek, mert könnyen kiforgathatók és félreértelmezhetők.
„Nagyon meg kell fontolni, mikor, hol és kinek mit mondunk, mert rengeteg forog kockán” – fogalmazott Blanchett.
Úgy látja, hogy az egyes témák túlzott átpolitizálása sokszor inkább akadályozza, mintsem elősegíti a valódi megoldást. Szerinte a közösségek az összetartozásról és a kapcsolódásról szólnak, míg ezzel szemben az úgynevezett törzsi gondolkodás sokszor agressziót és megosztottságot szül. Úgy gondolja, hogy az embereknek nem kell mindenben egyetérteniük ahhoz, hogy békében együtt tudjanak létezni.
„Nem akarok túl fellengzősen vagy érzelgősen fogalmazni, de szerintem a legegyszerűbb közös élmények, mint egy étkezés, egy sportesemény vagy egy film, segíthetnek hidat építeni az emberek között. Politikai nézetektől, szexuális orientációtól vagy kulturális háttértől függetlenül mindannyiunkban ott van a vágy a kapcsolódásra és arra, hogy ezt a lehetőséget másoktól se vegyük el” – mondta a színésznő.
Blanchett szerint a változás jelei már látszódnak, de még hosszú út áll az emberek és azon belül is a filmipar előtt. Példának azt hozza fel, hogy a 2024-es évben először fordult elő, hogy a legnagyobb bevételű filmek főszereplőinek aránya kiegyenlítődött a nemek között.