Pert nyert a Disney, bíróságon mondták ki, hogy nem lopták az ötleteiket a Vaiana című animációs filmhez
Egy két hetes tárgyalás után hétfőn mondták ki egy Los Angeles-i bíróságon, hogy a Disney alkotói nem sértettek szerzői jogokat a Vaiana (eredeti címén Moana) című animációs filmjükkel – írja a Variety.
Buck Woodall forgatókönyvíró 2020-ban indított keresetet a szórakoztatóipari cég ellen, beadványában pedig azt állította, hogy a 2016-ban bemutatott Vaiana a Bucky the Wave Warrior című munkáján alapszik, tehát gyakorlatilag az ő ötleteit hasznosítva alkották meg a Disney animációs filmjét, amely egy polinéziai törzsfőnök lányáról és az ő kalandjairól szól. Az Új-Mexikóban élő Woodall vádja szerint a két mű sztorija hasonló, mindkettőben a szüleikkel szembeszálló tinédzserekről szerepelnek, akik nekik nemet mondva veszélyes kalandra indulnak a polinéz szigetvilágban.
Szerinte az is megegyezik a forgatókönyvben, hogy a szereplők a csillagok segítségével tájékozódnak, az ő sztorijában is szerepelt egy tetovált félisten és mindkettőben túlélnek egy vihart a tengeren a karakterek.
Az új-mexikói forgatókönyvíró egy kusza családi szálat is említ a keresetében. Arról írt, hogy 2004-ben már felvetette a forgatókönyvének az ötletét a sógornője mostohatestvérének, aki korábban dolgozott egy, a Disney telephelyén működő élőszereplős produkciókkal foglalkozó cégnél. A rokon később futott egy kört a Walt Disney animációs stúdiónál, hogy befogadnák-e a projektet, de a bírósági papírok szerint visszautasították az ajánlatát. Woodall ebből azt a következtetést vonta le, hogy a Disney több mint 10 évvel később szerzői jogokat sértve felhasználta az ötletét.
A nyolc tagú esküdtszék minden tagja egyetértett abban, hogy a Disney nem férhetett hozzá a 2011-ből származó forgatókönyvhöz vagy annak korábbi verzióihoz, így nem is plagizálhatták azt. A Disney azzal védekezett, hogy a Vaiana sok évvel később, saját kútfőből készült, és nincs bizonyíték arra, hogy az animációs filmen dolgozó stábból bárki hozzáférhetett volna Woodall forgatókönyvéhez és jegyzeteihez. A Disney ügyvédjei emellett egy beadványban hosszan listázták, hogy a két mű miben tér el egymástól (a szereplők más korokban élnek, más a bőrszínük és a származásuk, mások a motivációik).
„Hihetetlenül büszkék vagyunk a Vaianára, és örülünk, hogy az esküdtszék úgy találta, hogy [az animációs filmünknek] semmi köze a felperes munkáihoz” – nyilatkozta a bírósági döntés után a Disney egyik szóvivője, de a vállalat ügyvédjei ennél többet nem nyilatkoztak a tárgyalás után. Woodall ügyvédje szűkszavúan annyit mondott, hogy csalódtak az eredményben.
Az ügynek egyébként itt még nincs vége: Woodall kitart amellett, hogy a Vaiana 2020-ban bemutatott második része is az ő forgatókönyvét másolta, ez a per pedig még mindig folyamatban van. Arról egyelőre nincsenek információk, hogy ezt az esetet mikor – és fogják-e egyáltalán – tárgyalni.