A Sony felvette a harcot a mesterséges intelligenciás eszközökkel készült deepfake-tartalmak ellen, és a közelmúltban 75 ezer hasonló dalt és videót távolítottak el különböző online felületekről. Köztük vannak MI segítségével gyártott Harry Styles-, Beyoncé- és Queen-dalok is, de a vállalat szerint ez a szám csak töredéke az online fellelhető anyagoknak, amik hasonló eljárással készültek.
Nagy felháborodást váltott ki az elmúlt időben a brit kormány javaslata, miszerint már létező zeneszámokat használnának fel arra, hogy MI-modelleket tanítsanak be és fejlesszenek velük. A Sony Music már ezt a lépést is erőteljesen bírálta 2024 tavaszán, és velük együtt több legendás brit zenész, köztük Elton John és Paul McCartney is kritizálta az ötletet. Jól mutatja, hogy mennyire népszerűek és elterjedtek a Sony által kifogásolt MI-dalok, hogy 2023-ban pár nap alatt 8,5 milliós nézettséggel futott egy nemlétező Drake és The Weeknd-duett, amit MI-vel generáltak.
A Sony Music hangsúlyozta, hogy a jelenlegi szerzői jogi törvények szigorú betartása elengedhetetlen a művészek és a zeneipar védelme érdekében, a hasonló dalok pedig „közvetlen kereskedelmi károkat okoztak az előadóknak, köztük az Egyesült Királyságban élő művészeknek.” A cég figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyságban érvényes szabályozások enyhítésével egyre több deepfake-tartalom ütheti fel a fejét, ami negatív hatással lenne az MI által napról-napra egyre inkább veszélyeztetett iparágra. A Sony lépése jelzésértékű az MI-ből hasznot húzó csalókkal szemben is, akikből szintén egyre több van: tavaly ősszel egy férfi 12 millió dollárt keresett azzal, hogy mesterséges intelligenciával generált zenét, majd több ezer robottal hallgattatta ezeket a dalokat.
„Az alkotók és előadók igényeinek leginkább úgy lehet megfelelni, ha a szerzői joggal védett műveket a kiadók vagy az aggregátorcégek kizárólagos jogokon alapuló szabad piacon licencelik az MI-fejlesztésekhez. Az Egyesült Királyság kormányának az lenne a feladata, hogy megőrizze az erős szerzői jogi keretet, amely ösztönzi az egyéni engedélyezést a szabad piacon” – áll a Sony Music közleményében.
Néhány előadóművész szerződést kötött az Egyesült Királyságban arról, hogy a képmásukat mesterséges intelligenciával használják, de így is többségben vannak azok, akik ellenzik a gyakorlatot. Az Egyesült Királyságban hetek óta tart a tiltakozás az új javaslatok ellen, a művészek attól tartanak, hogy a szabályok értelmében nehéz lenne szűrni, mikor történik szerzői jogsértés.
A zeneipar és az MI kapcsolatát a Telexen is részletesen vizsgáltuk. Tavaly áprilisban 200 zenész, köztük Nicki Minaj és Billie Eilish is aláírt egy nyílt levelet, melyben felszólaltak a techcégek ellen, akik a zenegenerátorokkal aláássák az emberi kreativitást.