Az előre gyűlölt Hófehérkében a CGI-törpékkel van a legkevesebb gond

Az előre gyűlölt Hófehérkében a CGI-törpékkel van a legkevesebb gond
Rachel Zegler Hófehérke szerepében – Fotó: Fórum Hungary

Gyerekkorom egyik legfontosabb Disney-meséje a Hófehérke. Hetente párszor kötelezően meg kellett nézni otthon, az összes törpe megvolt figuraként, amiket mindenhova cipeltem magammal. A megszállottságom odáig fajult, hogy a szüleimmel és nagyszüleimmel zsarnok rendező módjára játszattam el az 1937-es rajzfilm jeleneteit kockáról kockára. A lakást berendeztük, legóból díszleteket csináltunk, végigvittük a történetet, mindezt videóra vettünk, ha pedig valaki sort tévesztett, az egészet elölről kellett kezdeni.

Ezzel a múlttal a hátam mögött minimum tartoztam annyival a kiskori énemnek, hogy megnézzem a régi címeit futószalagon újrahasznosító Disney új Hófehérke-filmjét, ami már a megjelenése előtt közutálat tárgya volt.

Marc Webb (500 nap nyár, A csodálatos Pókember) filmjét már az előzetese előtt eltemették, a gyűlölethullám főleg a 23 éves főszereplőre, Rachel Zeglerre zúdult. A filmet már jó előre darabokra szedték a színésznő megnyilvánulásai, a kreol bőrszíne, palesztinpárti nézetei miatt, és abból is balhé lett, hogy nem alacsony növésű színészek játsszák a filmben a törpéket. Az első előzetest akkora népharag fogadta, hogy az bekerült a YouTube legtöbb dislike-ot kapó videói közé. A fekete színésznővel újraértelmezett Kis hableányhoz hasonlóan a közönség fő kifogása az volt, hogy Zegler kolumbiai származású, tehát minden, csak nem hófehér. Pedig látva Webb filmjét, pont Zegler az, aki megmenti a produkciót a teljes kudarctól.

Aki beül erre a filmre, az feltehetőleg nem a Grimm fivérek meséjére és nem is a korábbi felemás élőszereplős feldolgozásokra, hanem a közel 90 éves nagy ősműre, a Disney-féle animációs filmre fog gondolni, ettől azonban a film elején eltér az új Hófehérke. Az alapfelállás itt az, hogy a boldogan élő király és királyné nemes emberi értékekre (bátran, tisztán, őszintén, szívből) nevelik kislányukat, Hófehérkét. Ezt az idillt teszi tönkre a (jó) királyné tragikus halála és az új feleségjelölt, a későbbi gonosz királyné (Gal Gadot) megjelenése, aki sötétséget és kárhozatot hoz a birodalomra, népét szegénységbe, nevelt lányát pedig szolgasorba taszítva.

Andrew Burnap és Rachel Zegler – Fotó: Fórum Hungary
Andrew Burnap és Rachel Zegler – Fotó: Fórum Hungary

Hamar bekúszik a képbe a herceg és Hófehérke közti szerelmi szál, hogy innen aztán már a jól ismert forgatókönyv következzen (eredetileg úgy volt, hogy a Barbie-t jegyző Greta Gerwig is társírója lesz a projektnek, de később maga nyilatkozott arról, hogy végül csak minimális szerepe volt a szkriptben, pár vicc származik tőle csupán). Itt azt hihetnénk, hogy felülünk a nosztalgiavonatra, de a Hófehérke gyorsan Tesco-gazdaságos Wickeddé változik, és ezt nem az itt-ott túltolt musicales betétek, hanem a pocsék díszlet és a rettenetes ruhák miatt mondom.

A filmben látható uradalom steril, lapos és lelketlen, ezért egészen üdítő elmenekülni Hófehérkével az erdőbe, ahol végre vannak színek, fények és aranyos állatok meg törpék. A film legelőször itt tudja ledobni magáról az uniformizált Netflix-jelmezt, amit aztán rendre visszaerőszakol magára. A Hófehérkében így csak akkor tudunk gyönyörködni, amikor nem igazi dolgokat és helyszíneket látunk a vásznon, a vár – és a város – falai közé visszatérve újraindul a streamingre tervezett alacsony költségvetésű történelmi romkom.

Vigaszt nyújt a hét törpe, Szende, Szundi, Hapci, Morgó, Kuka, Tudor és Vidor megjelenése, akik az eredeti művet megidézve bányában dolgoznak, majd onnan hazafelé tartva éneklik boldogan a hejhót, majd a kunyhójukban rátalálnak az ágyukban pihenő Hófehérkére. Ők végül számítógépesen animált figurák lettek, a Disney látszólag úgy próbálta elsimítani a törpekérdésben kialakult korábbi balhét, hogy kihátráltak, és végül egy alacsony növésű színészt sem szerepeltettek a filmben, helyette inkább a CGI-hoz nyúltak.

A film félresikerült kampányának egyik mélypontja volt az az eset, amikor kiderült, hogy az új remake-ben a hét törpe nem is lesz törpe (a Kristen Stewart-féle 2012-es Hófehérkében sem alacsony növésű színészeket castingoltak), mindössze egyikük lesz alacsony növésű. Új lendületet adott a konfliktusnak, amikor a Trónok harcából ismert Peter Dinklage (aki maga is alacsony növésű) is beszállt a diskurzusba, és amiatt kritizálta a filmet, hogy az „még mindig azt a visszás történetet meséli, hogy hét törpe együtt él egy barlangban”.

A Disney Dinklage kritikája után egyeztetett az alacsony növésű közösséggel, és végül a számítógépes animáció mellett döntöttek. Ennek nem mindenki örült az érintettek közül sem, Katrina Kemp alacsony növésű színésznő szerint igenis lettek volna olyan emberek, akik szívesen vállalták volna ezeket a szerepeket. Azonban a CGI-törpék szereplése és a nem hófehér Hófehérke még így is a legjobb dolog, ami ezzel a filmmel történhetett, minden más csak ósdi próbálkozás, a castinggal az élen.

Fotó: Fórum Hungary
Fotó: Fórum Hungary

A törpéket elnézve tagadhatatlanul érezhető némi uncanny valley hatás, de CGI-hoz képest még így is van lelkük, és ők hozzák a film legjobb és legkedvesebb pillanatait. A legkomplexebb, egyben legérzékenyebb figura, Kuka például az eredeti művel ellentétben konkrét mellékszálat kap, és külön jeleneteket szentelnek a kibontakozására. Kár, hogy ő a legrosszabbul animált törpe, úgy néz ki, mint a Mad-magazin címlapján vigyorgó nagyfülű, karikaturisztikus gyerek. A törpék jópofák, a hazafelé tartó vonulásukat például szépen visszahozták az eredetiből, de még így sem kapnak annyi játékidőt, mint a 1937-es animációban. Pedig inkább néztük volna az ő bolondozásukat az erdei kunyhóban, mint a királynővel szembeszegülő nomád lázadók erdei harcát a Hófehérke nyomába eredő seregek ellen.

Van még egy szál, ami elsőre ijesztően erőltetettnek tűnt, a kész filmben viszont szerencsére nem annyira hangsúlyos. Ez Hófehérke mint független, erős nő útja a gonosz királyné legyőzéséig és a béke visszaállításáig. Azt már előre lehetett tudni, hogy Zegler által alakított Hófehérke emancipált női karakter lesz, aki a hercegtől függetlenül valósítja meg önmagát és teljesíti be a sorsát. „Már nem 1937 van… nem a herceg fogja megmenteni, nem az igaz szerelemről álmodik majd. Arról álmodik, hogy vezető lesz, és tudja, hogy képes rá” – jellemezte Hófehérkét Rachel Zegler 2023-ban, aki akkor közellenség lett a megjegyzései miatt. Azt Erin Cressida Wilson forgatókönyvíró is elmondta, hogy az 1937-es klasszikust finoman hozzáigazították a mai közönség igényeihez, Hófehérke így a saját megérzéseiben bízva, a saját álmait követve lesz erős nő, aki végül győzedelmeskedik.

Gal Gadot a gonosz királynő szerepében – Fotó: Fórum Hungary
Gal Gadot a gonosz királynő szerepében – Fotó: Fórum Hungary

Zegler hitelesen hozza az érzékeny, empatikus lány szerepét (hozzátesz ehhez az eredeti figurát idéző frizurája is), és akkor alakít csak igazán, amikor nincs ott az oldalán a súlytalan szerelme. Merthogy a belengetett feminista-szál ellenére maradt herceg a sztoriban, de mind jól meglettünk volna nélküle. A kis hableányban is játszó Andrew Burnap által megformált Jonatán (eredetileg Jonathan) figuráját egyszerűen lehetetlen komolyan venni. Társai mellett őt sem sikerült rendesen felöltöztetni, úgy néz ki, mint egy, a középkorban élő, de jövőből lepottyant fantasy cosplayer, az általa vezetett lázadók csoportja pedig tényleg inkább hipszterek gyülekezetének tűnik.

Vele egy szinten mozog a gonosz királyné, Gal Gadot, aki gyakorlatilag nem is játszik, leginkább csak úgy van a képernyőn, pedig elvileg el kéne sárgulnia az irigységtől és az őt felemésztő dühtől. Mintha maga sem hinne ebben a szerepben, és képtelen lenne átérezni a sötét uralkodó valóban gyerekes féltékenységét. Egyedül csúnya, elmaszkírozott boszorkányként tud hatásos pillanatokat okozni. Arról nem is beszélve, hogy a királynő és az elnyomott népe közti különbséget azzal az olcsó gesztussal próbálják meg még erősebben aláhúzni a készítők, hogy míg ő a gyertyákkal bevilágított kastélyában kaviárt eszik, addig a jobbágyok lent éheznek a kunyhóikban. Persze a rossz nem tart örökké: a fináléra feléledt Hófehérke népeket egyesítő hőssé emelkedik, amit egy giccses white partyval (már persze nem olyannal) ünnepel meg a tömeg, aminek a tagjai úgy néznek ki, mintha egy kezdő jelmeztervező adott volna rájuk pár göncöt a legközelebbi jelmezboltból. Ennél igénytelenebb befejezést nehéz lett volna elképzelni, de a Hófehérkébe kódolt jellegtelen giccsnek valahol csak felszínre kellett törnie teljes valójában.

Ironikus, hogy Hófehérke és a gonosz királynő közti kibékíthetetlen ellentét a valóságban is kiütközött. Rachel Zegler és Gal Gadot eltérő politikai nézetei már a film készítése alatt is a felszínre törtek, Zegler nyíltan képviseli palesztinbarát álláspontját, míg az izraeli származású Gadot (aki egyébként több mint 15 évvel ezelőtt szolgált az Izraeli Védelmi Erőknél) vállaltan Izrael-párti, ennek pedig hangot is adott korábban a közösségi médiában. Ennek a politikai és közéleti utóhatásait még most is nyögik a színészek, és közvetve a produkció is, aminek biztosan nem jön jól, hogy a premierje előtti egy-két napban is állt a bál körülötte. Gadot a minap kapott csillagot a hollywoodi hírességek sétányánál, a ceremóniát pedig Palesztin- és Izrael-párti demonstrálók zavarták meg. A Disney is inkább csak csöndben, a médiát kizárva tudta le a film vörös szőnyeges eseményét.

A kész filmet látva túlzás a gyűlöletcunami, a Hófehérke bizonyos pillanataiban szerethető és ideális gyerekmozi. Kár, hogy a majdnem kétórás játékidőből másnak is jutott Zegler, a hét törpe, illetve az aranyos sündisznók és őzgidák mellett.

A Hófehérke március 20-tól látható a magyar mozikban.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!