A Kamaszok (Adolescence) társalkotója, Jack Thorne határozottan cáfolta azokat az összeesküvés-elméleteket, melyek szerint a négyrészes dráma „rasszcserét” hajtott végre, és így „fehérellenes propagandát” közvetít. A vád, amelyet először Ian Miles Cheong jobboldali véleményvezér fogalmazott meg az X-en, majd Elon Musk is megosztott egy „Wow” kommenttel, teljes mértékben valótlan, mondta Thorne.
A sorozat, amely egy 13 éves fiú történetét meséli el, akit azzal vádolnak, hogy meggyilkolta egy lány osztálytársát, a toxikus maszkulinitás, az online radikalizáció és a fiatalkori erőszak pszichológiai hátterét vizsgálja. Cheong szerint a Kamaszok egy konkrét esetet, a 2024. július 29-i southporti tragédiát dolgozza fel, ahol valóban történt egy késeléses gyilkosság, az elkövető egy fekete férfi volt. A jobboldali véleményvezér úgy véli, ezt a karaktert „lecserélték” egy fehér fiúra, akit az úgynevezett „vöröspirula-mozgalom” radikalizált.
A valóság ezzel szemben az, hogy a sorozatot már 2024 márciusában bejelentették, a forgatások pedig már jóval a southporti eset előtt elkezdődtek. A készítők korábban is világossá tették, hogy a történetük fikció, amit több, az Egyesült Királyságban történt, fiatalkorúak által fiatalkorúak sérelmére elkövetett erőszakos cselekmény inspirált, de nem egyetlen konkrét bűncselekmény alapján készült.
Jack Thorne a The News Agents podcastban elmondta, hogy egyértelmű hazugság, hogy megváltoztatták a szereplők bőrszínét, a történet egyetlen részlete sem konkrét eseten alapul. Thorne hangsúlyozta, hogy tisztában van azzal, milyen felelősség társul ahhoz, amikor valódi, konkrét tragédiákat dolgoznak fel, éppen ezért tudatosan amellett döntöttek, hogy teljesen fiktív történettel fognak dolgozni.
A rasszváltással kapcsolatos vádakat teljesen abszurdnak nevezte: „Azt állítani, hogy csak fekete fiúk késelnek, ez egyszerűen nem igaz. Mindenféle hátterű gyerekek képesek ilyet tenni. A Kamaszok nem a rasszról szól, hanem a maszkulinitásról” – mondta Jack Thorne.
Thorne korábban már felszólalt az online radikalizáció ellen is. Szerinte a gyerekeknek nem lenne szabad hozzáférniük a közösségi médiához, sőt, az iskolákban a telefonhasználatot is korlátozni kellene. A sorozatról írt kritikánk itt olvasható.