Több évtizedes zaklatásért rekordösszegű, 620 milliárd forintos kártérítést ítéltek oda egy Oscar-jelölt filmes áldozatainak

Összesen 1,68 milliárd dollár, azaz több mint 620 milliárd forint kártérítést ítéltek meg annak a 40 nőnek, akik az Oscar-jelölt forgatókönyvírót és rendezőt, James Tobackot vádolták szexuális visszaéléssel és más súlyos bűncselekményekkel. Az ügyben eljáró ügyvédek szerint ez a metoo-mozgalom kezdete óta az egyik legnagyobb kártérítési ítélet, és egyben történelmi jelentőségű New York államban is – írja a Guardian.

A 2022-ben elindított kereset az Adult Survivors Act nevű törvény alapján született, amely egyéves időkeretet adott a régi, akár évtizedekkel korábban történt szexuális visszaélések jogi úton történő rendezésére.

A nők elmondása szerint Toback több mint három évtizeden át, 1979 és 2014 között zaklatta őket, gyakran azzal a trükkel, hogy filmes szerepeket ígért nekik New York utcáin, majd kihasználta őket. Az ügyvédek szerint az áldozatok sorra ugyanazt a mintát írták le: Toback hamis ígéretekkel csábította őket, majd szexuális cselekményekre kényszerítette, megfélemlítette vagy érzelmileg manipulálta őket.

A mostani ítélet 280 millió dollárnyi (kb. 103 milliárd forint) kártérítést, valamint 1,4 milliárd dollárnyi (kb. 515 milliárd forint) büntető jellegű kártérítést tartalmaz – utóbbit azért, hogy egyértelmű üzenetet küldjön a hatalommal visszaélő embereknek.

„Ez az ítélet nemcsak igazságot szolgáltat – hanem hatalmat is visszaad az áldozatoknak, amelyet korábban elvettek tőlük” – mondta az egyik ügyvéd. Hozzátette, hogy a felperesek abban bíznak, hogy az ítélet elrettentő erejű lesz más, hasonló helyzetben lévő, befolyásos emberek számára is.

Mary Monahan, az egyik vezető felperes így fogalmazott: „Évtizedeken át cipeltem magamban ezt a traumát, és ma egy esküdtszék végre hitt nekem – nekünk. Ez mindent megváltoztat. Ez az ítélet több mint egy szám: ez egy üzenet. Nem vagyunk eldobhatóak. Nem vagyunk hazugok. Nem vagyunk mások hatalmi játszmáinak járulékos veszteségei.”

Toback, aki a Bugsy című film forgatókönyvéért Oscar-jelölést kapott, már többször tagadta a vádakat, és azt állította, hogy minden történés konszenzuson alapult. A férfi nem jelent meg a bíróságon a tárgyalásokon, ezért januárban az ítélkező bíró ítéletet hozott ellene, és már csak a kártérítések mértékéről folyt a per.

A Metoo mozgalom 2017-es megerősödése óta sorra kerülnek napvilágra a korábban eltussolt szexuális visszaélések esetei. A legismertebb ügyek közé tartozik Harvey Weinstein pere, akit több tucat nő vádolt nemi erőszakkal és zaklatással, és akinek elítélése csak a jogi szabályozás módosítása után vált lehetővé. Hasonlóan nagy vihart kavart Sean „Diddy” Combs esete is, amely újabb bizonyítéka annak, milyen mélyen gyökerezik a hatalommal való visszaélés Hollywood rendszerében.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!