James Cameron szerint ha a jövőben is szeretnénk nagy költségvetésű, látványos filmeket látni a mozikban – mint például a Dűne vagy az Avatar –, akkor radikálisan csökkenteni kell a vizuális effektek gyártási költségeit. Az Oscar-díjas rendező a „Boz to the Future” című podcastban beszélt arról, hogy a jelenlegi üzleti modell nem fenntartható, és szerinte a mesterséges intelligencia (MI) kulcsszerepet játszhat a költségek leszorításában, olvasható a Variety szemléjében. Az Oscar-díjas rendező hozzátette, hogy mindezt nem emberek leváltása árán kell bevezetni. Cameron szerint nem az effektes szakemberek leépítéséről van szó, hanem arról, hogy ugyanaz a csapat képes legyen fele annyi idő alatt elkészíteni egy-egy látványos jelenetet, így gyorsulhat a gyártási ciklus, és a kreatívok több izgalmas projekten dolgozhatnak egymás után.
A rendező tavaly szeptemberben csatlakozott a Stability AI igazgatótanácsához, ez a cég fejleszti a Stable Diffusion nevű képgeneráló technológiát. Cameron elmondta, hogy korábban valószínűleg saját vállalkozást indított volna egy ilyen cél érdekében, de most tudatosan egy már bizonyított fejlesztőcsapat mellé szegődött, hogy testközelből tanulja meg, mire lehet képes a MI a filmiparban. Állítása szerint nem pénzt akar ezzel keresni, hanem szeretné megérteni, hogyan gondolkodnak a fejlesztők, milyen célokra fejlesztenek különböző modelleket, és hogy hogyan lehet ezeket beépíteni a vizuális effektek gyártási folyamatába.
A podcastban arról is beszélt, hogy bár nyitott az új technológiák felé, de továbbra is szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a mesterséges intelligencia valaha képes lesz-e valódi, emberi kreativitást igénylő munkák elvégzésére. Szerinte a MI nem tud például jó történetet írni, mert hiányzik belőle az emberi tapasztalat és érzelem. „Nem hiszem, hogy egy testetlen elme, ami csak más emberek gondolatait ismétli el az életről, szerelemről, halálról vagy félelemről, valaha is képes lesz olyat írni, ami valóban megérint egy nézőt. Embernek kell lenned ahhoz, hogy egy jó sztorit írj” – fogalmazott a filmes, aki szerint ha húsz év múlva egy mesterséges intelligencia Oscar-díjat nyer legjobb forgatókönyvért, akkor lehet komolyan venni ezt az egész kérdést.
Arról sincs jó véleménnyel, ha valaki MI-modelleket használ arra, hogy „James Cameron stílusában” készítsen képeket vagy videókat. Ezeket a próbálkozásokat lenyúlásnak érzi, amik szerinte nem tisztelik az alkotók egyéni látásmódját. Ő maga is erősen inspirálódik más filmesektől – Ridley Scott, Stanley Kubrick és George Miller nevét említi –, de mint mondja, nem másolni akarja őket, inkább tanulni a technikáikból és hangulatukból.
Cameron jelenleg a következő Avatar-film, a Fire & Ash utómunkálatain dolgozik.