Az északír Kneecap a kaliforniai Coachella fesztiválon előadott palesztinpárti koncertje után sorra mondják vissza a zenekar fellépéseit – most épp Európában. A német Die Welt információi szerint a kontinens két legnagyobb fesztiválja, a Southside és a Hurricane is bejelentette, hogy lemondják a zenekar fellépését, miután a Coachellát is szervező cég, a Goldenvoice visszavonta a Kneecap turnémeghívását.
A Kneecap második Coachella-koncertje zárásaként a színpad LED-falán sorra jelentek meg olyan feliratok, mint a „Fuck Israel, free Palestine”, az „Izrael népirtást követ el a palesztin nép ellen” vagy az „Az amerikai kormány felfegyverzi és finanszírozza Izraelt a háborús bűnök ellenére is.” A koncert végén a közönséggel pedig azt skandáltatták, hogy „Free, free Palestine!”. Az egy héttel korábbi koncertjükön Margaret Thatcher-ellenes szlogeneket kiabáltak és az Ír-sziget újraegyesítést követelték – ezek a részletek később rejtélyes módon kimaradtak a fesztivál élő közvetítéséből.
A koncert nem maradt visszhang nélkül, ugyanis Sharon Osbourne az Instagramon követelte a zenekar amerikai munkavállalási vízumának visszavonását, mondván a Kneecap „nyíltan támogatja a terrorizmust”, a Coachella pedig „semmibe vette a fesztivál erkölcsi és morális integritását”, amikor másodjára is engedte őket fellépni. Osbourne szerint az Egyesült Államoknak nem lenne szabad teret engednie „ilyen radikális politikai megnyilvánulásoknak”.
Az esetre reagáltak annak az izraeli fesztiválnak a szervezői is, amelynek megtámadása után kirobbant a palesztin-izraeli konfliktus. A Nova Music Festival szervezői posztjukban meginvitálták a Kneecapet, hogy nézzék meg a fesztiválon történtekről készült utazó kiállítást.
A Southside és a Hurricane döntése érzékenyen érintheti Kneecapet, mivel ezek nemcsak Németország legnagyobb nyári fesztiváljai, hanem Európa-szerte is az élmezőnybe tartoznak. A Kneecap egyébként már korábban is jelezte, hogy nem hajlandók fellépni olyan eseményeken, amelyek „amerikai fegyvergyártókkal vagy hadsereggel állnak kapcsolatban” – emiatt például lemondták a fellépésüket az austini SXSW-n is.
A Kneecap pályafutása eddig sem volt mentes a botrányoktól, tavaly dokumentumfilm is készült a radikálisan szókimondó együttesről. Nagy port kavartak például azzal is, hogy a brit állam először odaítélt, majd brit ellenes szövegeik miatt elvett tőlük 14250 fontnyi támogatást. A pénzt végül mégis megkapták, és két belfasti ifjúsági klubnak adták.