
Talán nem túlzás azt állítani, hogy az idei Ki Mit Tube teljes kudarcba fulladt. A kicsit furcsa, szinte teljesen koncepció nélküli internetes tehetségkutató műsorra alig voltak kíváncsiak, nemcsak, hogy kevesen nézték, de szinte semmilyen módon nem kapcsolódott a YouTube közösségéhez. Azok, akik elindultak rajta, de még azok is, akik megnyerték, vagy dobogóra jutottak, valószínűleg a feledés homályába merülnek majd, összességében elmondható, hogy a verseny alig, vagy inkább semmit nem tudott hozzáadni a hazai szórakoztatóiparhoz vagy a YouTube-színtérhez.
Az idei Ki Mit Tube már hetek óta véget ért. Ön sem hallott róla? Vagyunk így ezzel egy páran. Pedig a 10 év után rebootolt műsort elég sok helyen hirdették, a különböző tartalmaik megtekintései alapján valószínűleg elég sok pénzért. A végeredmény egy súlytalan, borzasztóan unalmas és érdektelen valami lett, ami köszönőviszonyban sincs az eredeti műsor presztízsével. Hogy miért, és főleg miért így kellett újraéleszteni a 2010-es évek egyik fontos – kis túlzással ikonikus – online tehetségkutatóját, az jó kérdés. Az viszont legalább világosan látszik a példáján keresztül, milyen az, amikor a marketingesek veszik át az irányítást egy kreativitásra épülő produkcióban.
Vissza 2014-be
Az eredeti, 2014-es Ki Mit Tube, illetve az egy évvel későbbi folytatása jókor voltak, jó helyen. A 2010-es évekre már kialakult egyfajta színtér a magyar YouTube-on: sokan már ekkor is kifejezetten erre a platformra készítettek tartalmakat, néhányan pedig látványosan kinőtték magukat. Összességében elmondható, akkoriban még nagyon más időket élt a youtube-os közösség, az emberek zsebében például még nem lapultak mini szuperszámítógépek, és alig akadt olyan tartalomgyártó, aki profi vagy félprofi stúdióval dolgozott volna a videóin.
A YouTube – bár már akkor is a legnépszerűbb videómegosztó volt – még nem vette át a hagyományos média szerepét, legalábbis itthon még biztosan nem. Megélni nem lehetett belőle, még közvetve sem. A YouTube sikere épp ebben rejlett: olyan platform volt, ahová az emberek a hobbiból készített, kreatív alkotásokat töltöttek fel. Az viszont már akkor is egyértelmű volt, hogy a YouTube-nak, és úgy általában a videógyártásnak komoly jövője van.
Ebbe térbe robbant be a Red Lemon kreatívügynökség a Ki Mit Tube ötletével – ami aztán hatalmas siker lett. A műsor lényegében egy kifejezetten YouTube-ra szabott tehetségkutató volt: videókkal lehetett nevezni, tartalmi megkötések nélkül, mindenki arról beszélt, amihez kedve volt. Ennek eredményeként sok énekes és zenés pályamunka született – ebben a mezőnyben tűnt fel például a Lóci játszik nevű formáció is.
A zenei indulók mellett utat tört magának több olyan produkció is, ami már akkoriban is csak egy olyan, sok szempontból nem kimondottan tradicionális platformon tudott labdába rúgni, mint a YouTube. A Ki Mit Tube egyik legnagyobb nyertese például Mr Klausz volt, aki megnyerte a verseny első felvonását, ezzel pedig örökre bevonult a magyar mémtörténelembe.
Tíz évvel később
Mára túlzás nélkül minden megváltozott: a YouTube népszerű videómegosztóból önálló ökoszisztémával rendelkező szórakoztatóipari óriássá nőtte ki magát. Világszerte, így Magyarországon is, számos alkotó, sőt akár komplett stábok is a YouTube-ból élnek meg, de nem ritka már az sem, hogy youtuberek diktálják a tempót a hagyományos szórakoztatóiparnak.
A YouTube-ból persze nem veszett ki az, ami miatt olyan népszerű lett, továbbra is bárki feltölthet (szinte) bármilyen videót, és a tévés produkciókkal vetekedő csatornák mellett megmaradtak a kisebb, szerényebb körülmények között dolgozó, kreatív alkotók. Két fontos dolog azonban történt ez idő alatt, egyrészt a YouTube ma már egy közösségi oldalként is funkcionál, saját színterekkel, mikroközösségekkel és hatalmas táborokkal, akik egy-egy videóst, vagy videósok csoportját követik. Ez az eredeti Ki Mit Tube idején még csak alakulófélben volt, igaz, akkoriban sokkal organikusabban fejlődtek a követőtáborok, mint mostanában.
A másik komoly változás a rövid videós tartalmak elképesztő terjedése volt, ami a YouTube-ot is maga alá gyűrte. A YouTube Shorts felülete mára önálló entitásként működik az oldalon belül, a videómegosztó legnagyobb konkurensévé pedig a műfaj királya, a TikTok vált.
Ezekkel a változásokkal az újraindított Ki Mit Tube nagyjából semmit nem tudott kezdeni. A másik nagy gond, hogy a zsűriben egyetlen releváns YouTuber sem kapott helyett, ráadásul a videók is kizárólag a Ki Mit Tube saját csatornájára kerültek fel. Emiatt aztán szinte semmilyen kapcsolat nem volt a verseny és a YouTube közönsége között, az indulók videói csak a csatorna feliratkozóinak szóltak, nem pedig a közösségnek. A zsűriben nem voltak kurrens youtuberek, akik a saját közönségüknek tudtak volna tartalmat gyártani a versenyből, esetleg megmutatni a tehetséges, feltörekvő arcokat a sajátjaiknak. A Ki Mit Tube ehelyett egy teljesen a One alá központosított stratégiát követett.
A vicces ebben az, hogy anno az eredeti Ki Mit Tube is kiverte a biztosítékot az akkori közösségnél: a műsort sok kritika érte a rengeteg szponzoráció miatt. Akkoriban azt kifogásolták a tartalomgyártók és a nézők, hogy a média mégis milyen alapon tör be a platformjukra. Kritizálták a zsűri összetételét is, mivel akkor is csak egyetlen youtuber, Szirmai Gergely ült a zsűriben.
Nagy kampány, párszáz megtekintés
A TikTok iszonyatos népszerűsége a műsort is utolérte, a Ki Mit Tube-nak is lett saját TikTokja-fiókja is. Itt is jól látszik, mennyire nem érdekelte az embereket a műsor valójában: hiába vannak tíz-, sőt százezres megtekintések egy-egy videón, kommenteket, vagy reakciókat alig találunk. Szintén szembeötlő, hogy melyek azok a videók, amiket a One hirdethetett a platformon. Pártízezer megtekintésnél ugyanis csak néhány videó ért el többet, azok viszont két-háromszázezer megtekintésnél járnak, de ugyanúgy csak néhány komment árválkodik alattuk. A YouTube-műsort TikTokon promózták, ami már eleve elég ellentmondásos, hiszen lényegében egy másik platformról próbálják átterelni a nézőket a YouTube-ra. Az, hogy ez mennyire nem sikerült, a verseny YouTube-megtekintésein remekül látszik.
A Ki Mit Tube idei kiadását a részben a magyar állam által felvásárolt Vodafone-ból gyúrt One Magyarország szponzorálta, és ez minden felületen meg is látszik. A Vodafone volt a szponzora a két korábbi Ki Mit Tube-nak is, a One azonban eggyel feljebb tekerte a szponzorációs tevékenységet az idei versenyen: a Ki Mit Tube oldalán található közösségi média linkek például nem a Ki Mit Tube vonatkozó oldalaira, hanem a One Hungary-hoz terelnek. A cég TikTok-oldalán sok Ki Mit Tube-videóval találkozunk, ahol már valamivel jobbak a rövid videók számai. Vannak néhány ezres megtekintésű videók, van amit százezres nagyságrendben néztek az emberek, de van pár, ami másfél-kétmilliós megtekintésnél tart.
Mindezzel alapvetően nincs feltétlenül baj, a Ki Mit Tube YouTube-csatornáját megnézve azonban láthatjuk, mi az igazi probléma. A videók alatt gyakran párszáz megtekintés árválkodik, a győztes és második helyezett produkciót például valamivel több mint 8 ezerszer nézték meg, a harmadik helyezett videó a cikk írásakor pedig 1400 megtekintésnél járt.
A csatornán a nevezett produkciók mellett megtalálhatók az indulók bemutatkozásai, a zsűri értékelései, heti összefoglalók, és a kilenc döntős produkció kulisszák mögött videói is. A csatornára a verseny ideje alatt 1000 videó került fel, és természetesen van pár tízezres nagyságrendű megtekintésnél járó videó (illetve kettő, ami a 100 ezres határt is átlépte), az anyagok többségén azonban párszáz megtekintés van, sokszor viszont a százas szám sem jött össze.
A legnagyobb blama egyértelműen a verseny fináléja volt, amit élőben közvetítettek. A streamen most kicsit több, mint 17 ezer megtekintés van, az élőt azonban mindössze pár százan nézték, ráadásul a One egy ponton a szavazást is leállította, mert állítólag valakik botokkal próbálták befolyásolni a végeredményt. Emiatt pár nappal később egy másik, nem élő eredményhirdetésben jelentették be a győzteseket, amit állítólag egy új szavazás előzött meg. A videót hatezren nézték meg, kommentek pedig szinte mind a fent tárgyalt problémákról szólnak.
Elvesztegetett lehetőség
A versennyel kapcsolatban megkerestük az egyik, első kilenc helyezett között végző indulót is, aki résztvevői szemmel is keserű tapasztalatokról számolt be. Elmondása szerint már az is furcsa volt a versenyben, hogy a videók nem egyszerre, a jelentkezési határidő vége után kerültek ki a Ki Mit Tube-os felületekre, hanem folyamatosan töltögették fel őket. „Több kommentben is olvastam, hogy valakinek utolsó nap mentek ki a videói, így szinte esélytelen volt, hogy behozzák szavazatokat”, mesélte forrásunk.
A szavazással kapcsolatban azt mondta, hallott olyanról, aki frissítette az oldalt a szavazást követően, ahol így újra engedte szavazni a rendszer, de azt is hozzátette, Google-fiókos regisztráció esetén a Google rendszere többeknek nem engedélyezte a belépést. Elmondása szerint a szervezők sok esetben lelkesek és segítőkészek voltak, de a kommunikáció nem volt az igazi. „Egyszer kértek például egy vágott videót másnapra, amit végül nem is használtak napokig”, de arról is csak az élő fináléban, a helyszínen értesültek a döntősök, hogy a verseny három kategóriáját összevonják az utolsó fordulóra.
Az idei Ki Mit Tube-ra zene, videó és „minden más” kategóriákban lehetett nevezni, aminek a Telexnek megszólaló videós kimondottan örült, „mert így más típusú tartalmak is teret kaphattak” a tehetségkutatókban népszerű zenés produkciók mellett. Forrásunk keserűen teszi hozzá azonban, hogy
„utólag már látom, hogy a saját TikTok-videóim elérése is nagyobb, mint a Ki Mit Tube bármelyik videójáé.”
A finálé alatt aztán a versenyzők is megtapasztalták az összeomlást, forrásunk azt meséli, amíg a helyszínen nézte az élő műsort, folyamatosan hívogatták őt, mert nem lehetett szavazni a rendszerben. A szavazás lefújásáról ők is élőben, Puskás Petitől értesültek, elmondása szerint innentől azt gondolták a versenyzők közül többen, hogy „oké, ezt elkaszálták”. Ezt követően napokig semmi nem történt, majd a döntősöket egyik nap megkeresték, hogy legyenek elérhetőek a következő pár órában, majd újra nem érkeztek információk. Forrásunknak aztán az egyik dobogós helyezett írt üzenete, hogy ne várja a hívást, mert a stáb csak az első három helyezettet kereste meg.
Arról, hogy hanyadik helyen végzett végül, a mai napig nem kapott információt, és úgy fogalmazott, hogy a verseny végére ez az egész már inkább nyűg volt mindenkinek, mint egy jó lehetőség. „Az egészről a konklúzióm az, hogy mérhetetlenül elszomorító ez az amatőr hozzáállás egy ilyesfajta tehetségkutatóhoz, ahol voltak emberek, akik komolyan vették a feladatokat, tartották a határidőket és tényleg beletettek ebbe mindent. Sajnálom, hogy sokan a tehetségkutató bukására és szégyenére összpontosítanak a versenyzők helyett, akik többen is tehetségesek és megérdemeltek volna egy profi hozzáállást és elérést. Nem a győzelem vagy a helyezés hiányzott a legjobban – hanem az, hogy ez egy elvesztegetett lehetőség lett” – összegezte tapasztalatait forrásunk.
Sok hűhó semmiért
A One mindent megtett, hogy érdekesnek tűnjön a verseny, a Ki Mit Tube azonban minden ötlet, vagy újítás nélkül akart átültetni egy tíz éves koncepciót mai körülmények közé. Erről árulkodik a zsűri, illetve a műsorvezető csapat összetétele is. Egyrészt a zsűriben mindössze egyetlen videós, GoodLike Marci kapott helyet, aki körülbelül pont az előző Ki Mit Tube-ok idején volt releváns youtuber, ma már inkább Twitchen streamel (mint a legtöbb pályatársa).
Rajta kívül még talán T Danny és Bánki Beni a legrelevánsabbak, utóbbi a második Ki Mit Tube győztese volt. A műsorvezetők Varga Ádám színész, Szabó Balázs Máté humorista, valamint Pál Péter influenszer voltak, akik valószínűleg azt kapták utasításba, hogy utánozzák le az előző Ki Mit Tube-ok balhéit, és álljanak bele egymásba, mint amikor Puzsér Róbert kérdezte fel Mondik Noémit, amiért utóbbi az Anonymus-mozgalmat kritizálta. A végeredmény: sok-sok kellemetlen pillanat lett. A fináléra ráadásul behívtak egy új műsorvezetőt – mintha nem lett volna három elég –, Puskás Petit.
A One-féle Ki Mit Tube-on egy dolog látszik remekül, hogy mi lesz, ha egy reklámfogást akarnak kreatív tartalom, jelen esetben egy tehetségkutató címkével eladni. A legszomorúbb az egészben, hogy mindezt a korábbi Ki Mit Tube-videók bánják, amiket le is töröltek az eredeti csatornáról.
Hogy mindennek mi értelme volt azon kívül, hogy egy valag pénzt elköltöttek a zsűrire, a hirdetésekre és még ki tudja mire, rejtély. A műsorral, valamint a reboot ötletével kapcsolatban kerestük a Free Monkey Production nevű céget, akik a Ki Mit Tube oldala szerint a formátumot birtokolják (és a versenyt is ők szervezték), cikkünk megjelenéséig azonban nem kaptunk tőlünk választ. Egy biztos, az eredeti szériák vegyes fogadtatása mellett is kár volt a Ki Mit Tube-ot ezért és így feléleszteni, ha pedig valaki a jövőben is tervez a műsorral, ennél már szinte biztosan csak jobbat tud majd csinálni.