Most nagyon nehéz lehet fideszesnek lenni, egyre nevetségesebb, ami eddig félelmetes és hatalmas volt – erős idézetek a Sodró Eliza-interjúból
A katolikus egyház prűdsége zavarta
„Én minden vasárnap jártam templomba a családommal, ministráltam is, hitoktatásban részesültem, elsőáldoztam, bérmálkoztam, át tudtam ennek élni az ünnepélyességét – mondta Sodró Eliza a vallásos neveltetéséről. –Aztán bekerültem drámatagozatra, és ott nagyon kevés ember kapott vallásos neveltetést, elég pökhendien viszonyultak hozzám” – tette hozzá.
A Hullámtörés című előadásban is központi szerepet kap Sodró alakításában az istenfélés és istenhit, a színésznő azt is elmondta, hogy őt is összezavarta a vallásosságban a megbocsátó és büntető istenkép. „Most már jóban vagyunk Istennel, megbeszélem vele a dolgaimat, ahogy azt gyerekként tettem az esti imákban” – mondta. Hozzátette, hogy kalandozott a hinduizmus és buddhizmus világában is, de ezek csak filozófiai szinten érdekelték őt.
„Nehezen tudtam összeegyeztetni a katolikus elvárásokkal a szexualitást, mert az egyház nagyon prűd módon kezeli ezt a kérdéskört” – mesélte Sodró Eliza az egyházzal való viszonyáról. Hozzátette, hogy más vallások megismerése után visszatalált a saját hitéhez, mert „Jézus Krisztussal gyerekkora óta van kapcsolata”.
Vidnyánszky leszerepelt számára emberként
Sodró Eliza öt éve nyílt levelet írt Vidnyánszky Attilának, amikor a színházi rendezőt és igazgatót az SZFE kuratóriumi elnökének választották meg. Sodró akkor naiv hangnemben, mostohalányaként fogalmazta meg levelét.
„Büszke vagyok arra a kicsi Elizára, aki akkor megírta azt a levelet, tudtam, hogy más ezt nem fogja megtenni – mondta napjainkból visszatekintve a levélről. – Törekedtem arra, hogy tiszteletteljes maradjon a levél, mert már akkor is zavart a közéletben megjelent fröcsögő gyűlölet, és boldog vagyok, hogy ez ellen szeretettel próbálnak tenni az emberek” – tette hozzá.
Ma már azt gondolja, hogy a Nemzetiben történt baleset miatt Vidnyánszky leszerepelt emberként. Sodró szerint a baleset egyáltalán nem osztotta meg a szakmát, mindenki azt gondolta, hogy elfogadhatatlan, ami történt. „Ezért tartom nagyon fontosnak Udvaros Dorottya interjúját a témában, mert ez sokrétű probléma. Nem fordulhat elő, hogy ilyen magas díszleten nincs korlát, ez a legfontosabb, a másik pedig, amit szintén Udvaros nyitott meg, és kéne erről beszélni, hogy nincs olyan, hogy háromhavonta játszunk egy előadást, mert nem biztonságos” – mondta Sodró a baleset körülményeiről.
A repedező rendszerről
„Most szerintem nagyon nehéz lehet fideszesnek lenni, 2025-ben repedezik a rendszer, és egyre nevetségesebbnek látszik az, ami eddig félelmetesnek és hatalmasnak tűnt” – mondta a színésznő a Fidesz politikájáról.
Hozzátette, hogy neki nincsen közéleti viszketegsége, de az ismertségét arra is szeretné felhasználni, hogy jó ügyek mellé álljon, mint amikor felszólalt például a Magyar Orvosi Kamara tüntetésén.
A vőlegényével közös előadásokról
Sodró Eliza vőlegénye Rusznák András színész, akivel a Loupe Színházi Társulás előadásaiban is együtt játszanak, de együtt szerepeltek az Álom luxuskivitelben című színdarabban a Radnóti Színházban, és a Magyarázat mindenre című, Reisz Gábor által rendezett filmben is.
„Nagyon jól tudunk együtt dolgozni, hasonló típusú színészek vagyunk, mindkettőnknek nagyon fontos a partner tekintete, és hogy mit kap a másiktól. Andrissal abszolút számíthatunk egymásra, és jól reagálunk a másikra” – mesélte kettőjük dinamikájáról.
A Loupe társulatánál a Bármi lehetséges, ha elég erősen gondolsz rá című előadásuk egy kisbaba elvesztését dolgozza fel. „Volt bennem félelem a téma miatt, mert riasztó számomra. Az én családomban sajnos több ilyen volt, hogy valaki elvesztette a kisbabáját, tehát én úgy nőttem fel, hogy ez benne van a pakliban. Attól, hogy ezt az előadást elvállaltam, a rettegés egyre kisebb lett. A nézők pedig nagyon hálásak voltak azért, hogy meg lett nevezve a traumájuk” – mondta az előadásról.