A Sziget cégvezetője szerint a tavalyi veszteség ellenére nem fenyegeti megszűnés a fesztivált

Kádár Tamás, a Sziget cégvezetője is érzékeli a krízist a fesztiváliparban, amihez nagy mértékben hozzájárult a Covid, de szerinte több összetevő vezethetett a mostani helyzetig. Kádár erről a Wanted podcastben beszélt, amelynek felvételekor még nem lehetett tudni, hogy 2025-ben rendezik az utolsó Kolorádót és Bánkitót.

„A headliner fellépőknek sokkal jobban megéri arénakoncerteket adni, mint fesztiválra eljönni, mert többszörösen keres a saját fellépéseivel az előadó, és ez a tendencia már 2022 óta. Illetve a Covid után sokkal nagyobb összeg lett összerakni egy fesztivált, mint most” – sorolta a legfőbb okokat Kádár az adásban.

A Sziget 2024-ben 3,8 milliárdos veszteséggel zárt, de Kádár szerint ettől még nem fenyegeti őket az a veszély, hogy akár teljesen megszűnne a nemzetközi előadókat is szerepeltető rendezvény. „Látni kell, hogy ebben az üzletben nem csak egy járványhelyzet jelenthet nagy veszteséget, hanem előfordul az is, hogy egy előadóra túl sokat költünk, és az emberek mégsem vesznek rá jegyet.” Hozzátette, hogy az időjárás is egy olyan tényező, ami bármikor közbeszólhat, és azzal az iparág befektetői is tisztában vannak, hogy ez nem egy termelőüzem. Itt Kádár arra utalt, hogy a Sziget mellett még 80 fesztivált tulajdonló cég, a Superstruct mögött az amerikai KKR magántőkealap áll.

Kádár szerint az angol piacot elvesztették a Covid után, de Hollandiában még mindig a Sziget a legnépszerűbb fesztivál a huszonévesek körében. Már most látszik az is, hogy a környező országokban sok jegyet adtak el, így lokálisabb lesz a rendezvény.

A beszélgetésben szóba került, hogy a környező országok fesztiválkínálata egyre jobb, Kádár kiemelte például a romániai Untold Fesztivált, de felmerült a szintén megszűnő szerbiai Exit Fesztivál is. „Az Exit Fesztivállal nem akarok szemét lenni, de ott az történt, hogy elbukták az állami támogatást, meg az állami cégek szponzorációját. Na, ezt mi már sok éve elbuktuk. Ha valaki azt mondja, hogy állami támogatás nélkül nem megy a fesztivál, akkor ott van baj” – mondta Kádár az adásban.

Az adásban a Balaton Sound megszűnéséről is beszéltek, Kádár elmondta, hogy sokan látogattak a rendezvényre Belgiumból, de tavaly már az látszott, hogy hiába olcsó a külföldiek számára a jegy, az utazás és a szállás már drága a közönségnek, ráadásul a Balaton Sound előadóinak fellépőit elérték Belgiumban is.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!