
Kétség sem férhet hozzá, hogy a Led Zeppelin minden idők egyik legfontosabb, legmeghatározóbb rockzenekara, de ez a mondat talán akkor sem túlzás, ha a rock szót elhagyjuk a szóösszetételből. A Led Zeppelin felemelkedése (Becoming Led Zeppelin) című kétórás dokumentumfilm pedig maximálisan helyén kezeli a zenekart, és annak jelentőségét, örökségét.
Jimmy Page, a zenekar gitárosa korábban úgy nyilatkozott, hogy számos, a zenekarról szóló dokumentumfilmes próbálkozást visszautasítottak már, de amikor az American Epic című zenei dokumentumfilm-sorozat készítői, Bernard MacMahon író és rendező, illetve Allison McGourty producer eléjük álltak a forgatókönyvükkel, szinte azonnal kötélnek álltak. Az pedig, hogy miért, rögtön egyértelművé válik a filmet látva.
MacMahon és McGourty egy bőrkötésű storyboardot adott át a zenekar tagjainak, mikor először találkoztak, hogy a filmről beszéljenek, ami a lehető legnagyobb részletességgel meséli el a Led Zeppelin első néhány évének történetét. A Led Zeppelin felemelkedése egészen a kezdetektől, a második világháború terheit nyögő Angliából indulva taglalja az együttes tagjainak életét, gyerekkorát, családi hátterét, inspirációit, illetve egymásra találásuk körülményeit.
A film két elemből áll, egyrészt ott vannak az interjút adó zenészek, valamint az eddig soha nem látott archív felvételek, amik tényleg egészen döbbenetesek. A tagok gyerekkori fellépéseinek videófelvételeitől az első Led Zeppelin koncertekig rengeteg anyagot zsúfoltak bele a készítők a kétórás filmbe, az pedig szintén remek megoldás, hogy ezeket a felvételeket sokszor a nosztalgiázó tagokkal együtt nézzük. Ettől a nézőnek olyan érzése lehet, mintha csak a nagypapája mutogatna neki videókat fiatalkorából, amikor mellesleg a Led Zeppelinben kezdett gitározni vagy énekelni.
Az ilyen bensőséges jelenetek teszik igazán különlegessé, és minden Led Zeppelin-rajongónak kötelezővé a filmet, a túl sok részlet megmutatása viszont gyakran a dinamika kárára történik. A remekül felújított koncertfelvételek a zenekar történetének eddig ismeretlen korszakába nyújtanak betekintést, ezek mellett pedig számtalan, a kor illusztrálására szolgáló archív felvételt, korabeli fotót, koncertjegyet, újságcikket villant fel a film. A zenészek monológja azonban a legtöbbször megszakad, miközben ezeket a dokumentumokat mutogatják a készítők, ami miatt a Led Zeppelin felemelkedése kissé vontatott alkotássá válik. Pláne amiatt, hogy tényleg rengeteg ilyen ereklyét láthatunk, és én a magam részéről néhányszor azt éreztem, hogy nem feltétlen volt szükségem még egy montázsra a tagok fotóiról a húszas éveikből.
Az viszont biztos, hogy ennyire grandiózus anyag még nem készült a Led Zeppelin megalakulásáról, mert a Led Zeppelin felemelkedése egyszerre hangoskönyv, koncert-, és dokumentumfilm, valamint gyakorlatilag egy filmes múzeum. A film másik nagy erénye az 1980-ban tragikus körülmények között elhunyt John Bonham megidézése, aki nagyon ritkán adott interjút, a készítők viszont megszereztek, és sokszor be is idéznek egy vele készült beszélgetést.
A Led Zeppelin felemelkedése tehát a vontatottsága ellenére kötelező alkotás minden Led Zeppelin-, és zenerajongónak, hiszen nincs még egy olyan mű, amiből ennyi minden kiderülne a legendás zenekarról és megalakulásuk körülményeiről.
A Led Zeppelin felemelkedését június 27-én vetítik Budapesten az Urániában, később a pécsi Apolló moziban lesz belőle mozis vetítés.