Munkatárscserékről és közös hírkészítésről is megállapodást kötött a magyar és a kínai állami média

685

Munkatársak cseréjéről és közös dokumentumfilmek készítéséről kötött együttműködési szerződést a magyar és a kínai állami média. Az Átlátszó most közérdekű adatigénylés útján szerezte meg a kooperációról szóló szerződéseket az MTVA-tól. A dokumentumokból kiderült, hogy a magyar közmédia az elmúlt két év során több szerződéssel is szorosabbra fűzte a kapcsolatát Kína három meghatározó médiaszolgáltatójával.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Duna Médiaszolgáltató 2023-ban és 2024-ben több megállapodást is kötött a kínai kommunista párt irányítása alatt álló China Media Group (CMG), a kínai kommunista párt központi bizottságának hivatalos napilapjaként számon tartott Zsenmin Zsipao, valamint a Xinhua hírügynökség képviselőivel.

A kiperelt dokumentumok szerint a magyar és a kínai közmédia több területen is szorosan együttműködik, szerződéseket írtak alá:

  • munkatárscserék lebonyolításáról;
  • közös hírek és dokumentumfilmek készítéséről és azok átvételéről;
  • ingyenes hírcsere-megállapodásokról;
  • technológiai és üzleti együttműködésről;
  • a Zsenmin Zsipao esetében a hír- és személycserék mellett üzleti és szakmai tapasztalatcseréről (ideértve a videógyártást, közösségi média menedzsmentet és fordítást);
  • és a mesterséges intelligencia médiában való alkalmazásának közös „tanulmányozásáról” is.

Az MTVA az Átlátszó kérésére több, az együttműködések részleteit szabályozó szerződés tartalmát nem adta ki, emiatt az oknyomozó portál további jogi lépéseket tervez tenni.

A dokumentumokban szereplő vállalások között szerepel, hogy a magyar és kínai felek egyeztetnek a hírszolgáltatásról, közös tudósításokat készítenek politikai és gazdasági eseményekről, valamint kérésre – akár külön díjfizetés mellett – a másik fél által fontosnak tartott híreket dolgoznak fel. A szerződések értelmében például, ha egy kínai magas rangú politikus látogat Magyarországra, a felek „szorosan együttműködnek” a hírtartalmak előállításában, és egymás tudósítóit is támogatják.

A CMG-vel kötött megállapodás szerint a felek munkatársakat küldenek egymás intézményeibe gyakornoki programokra, valamint együttműködnek a „technológiai fejlődés” tanulmányozásában, különös tekintettel a mesterséges intelligenciára. Az nem derül ki, milyen konkrét célja vagy kimenetele van ennek a kutatásnak, ahogyan az sem, hogy a magyar közmédia pontosan milyen MI-fejlesztésekben vesz részt.

Az Átlátszó beszámolója szerint Hszi Csin-ping kínai elnök 2024-es budapesti látogatása után kérték ki az összes, a kínai féllel 2020 óta kötött szerződést, azonban az MTVA először még megtagadta az adatok kiadását. A portál végül bírósági döntés nyomán jutott hozzá a kért iratok egy részéhez, de a részletesebb, operatív együttműködéseket szabályozó megállapodásokat továbbra is visszatartja a közmédia.

A magyar és a kínai állami média közötti együttműködésről ebben a cikkben írtunk részletesen.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!
További élő árfolyamok!