Csizmadia Ervin: Nem elég, hogy az ellenzék együtt indul a választáson

Magyarországon szinte mindig egy párt jut kormányra, és az jellemzően hosszú évtizedeken át irányítani tudja az országot – írja Facebook-oldalán Csizmadia Ervin politológus, Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója. Emiatt szerinte a mostani ellenzéknek, ha hatalomra kerül, nagypárti imázst kell sugároznia, egyébként nem fog tudni sokáig kormányozni.

Kétrészes írásban tekinti át az ellenzéki pártok közös indulásával kialakult belpolitikai helyzetet Csizmadia Ervin a Facebook-oldalán. Az elsőben azzal foglalkozott, hogy milyen körülmények vezettek a 2022-es választásra létrejött ellenzéki együttműködéshez – elsősorban az, hogy sok év útkeresése után nyilvánvaló lett: az egyetlen pártba tömörülésre az ellenzék nincs felkészülve –, míg a most vasárnap publikált másodikban arról ír, hogy milyen is a kormánypárti oldal karakterisztikája.

Legfrissebb híreinkért kattintson ide >>>

Magyarországon „szinte mindig egy párt jut kormányra, és az irányítja az országot hosszú évtizedeken át” – írja a szakértő, aki szerint ennek két oka van. Az egyik az, hogy a geopolitikai helyzet nem tesz lehetővé alternatívákat, a másik pedig az a társadalom széles köreiben elfogadott ideológia, miszerint csak az épp hatalmon lévő nagypárt képes kormányozni az országot és biztosítani a fejlődést, mert „az ellenzék (épp szétaprózottsága és kormányképtelensége miatt) erre nem képes”.

Erre példákat is sorol a kiegyezésig visszamenőleg: 1867-től az első világháborúig a dualizmust menedzselni tudó, a status quót a maguk forradalmi hevével nem veszélyeztető politikának kellett hatalmon lennie. A nagy háború után a Horthy-rendszerben Trianon felülvizsgálata volt „a mindent felülíró ‘közjogi’ cél”, és „akkor még nem is beszéltem a Kádár-rendszerről, s annak geopolitikai kondícióiról”.

A helyzet csak 1990-ban változott, „mert a geopolitika tulajdonképpen zárójelbe került, s mert úgy tűnt, a demokráciát minden politikai erő egyformán akarja, ezért majdnem mindegy, ki van kormányon”. Csakhogy Csizmadia szerint már 1994-ben visszaköszönt a magyar múlt, amikor a választók „visszahoztak” egy nagy pártot, amely egy kisebbel (az MSZP az SZDSZ-szel) közösen 72%-os parlamenti többséget szerzett. (Igaz, az elméletét csorbítja, hogy 1998-ban ez a „nagypárti” modell, és a két kormánypárt elbukott, '98-ban és 2002-ban is kormányváltás volt, ráadásul az akkori nagypárt már a parlamentbe jutás szélén billeg.)

Csizmadia szerint ebből a logikából az következik, hogy

a mostani ellenzéknek, ha kormányra kerül, valamilyen módon nagypárti imázst kell sugároznia, máskülönben nem fog tudni sokáig kormányozni.

Nagypártot egyébként egyszer, az 1905-1906-os belpolitikai válság idején váltottak le ellenzéki pártok, de az akkor sikerük pünkösdi királyságnak bizonyult, az 1906-ban hivatalba lépett Wekerle-kormány az 1910-es választásokon megbukott (legyőzője az 1906-ig hatalmon lévő Szabadelvű Pártból újjászervezett Nemzeti Munkapárt lett, amely épp azt tudta kihasználni, hogy az általuk „szövetkezett ellenzéknek” nevezett politikai együttműködés addigra felbomlott.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!