Kiderült, miért nem áll meg az InterCity Hatvanban

Kiderült, miért nem áll meg az InterCity Hatvanban
A felújított vonal egy S80-as Hatvan-Bp személyvonattal – Fotó: Vörös Attila

1263

A MÁV-START Zrt. szeretné, ha az InterCity vonatok megállnának a felújított vonalon levő hatvani állomáson, de ennek jelenleg nincsenek meg a feltételei, derült ki a részletes válaszból, amire rekordhosszú időt, majdnem két hónapot várt lapunk. A választ vitatják az érintett civil szervezetek.

Mint arról beszámoltunk, az állam a MÁV közreműködésével mintegy 200 milliárdot költött a Budapest–Hatvan-vonalszakasz korszerűsítésére. A felújítás alatt a hatvaniak és a környékbeliek szívták a legtöbbet, a felújítás után pedig szerintük rosszabb lett a helyzetük, mint volt. Társadalmi petíciót indítottak, de hiába követelik a menetrendi változtatást. A MÁV sokáig nem válaszolt lapunknak az ügyben, de közérdekű adatigénylésre végül kiadták a döntést megalapozó anyagokat.

A Telex tavaly december közepén kért felvilágosítást a MÁV sajtóosztályától arra az alapkérdésre, hogy miért nem állnak meg a vonalfelújítást követően az InterCity járatok a hatvani állomáson, holott a hatvaniak szerint ez sokat segítene rajtuk. Több mint egy hónapig hiába vártunk a válaszra, ezért végül közérdekű adatigénylés formájában kértük ki a döntést megalapozó szakértői anyagot, jogszabály szerint ugyanis azt kötelező kiadni, méghozzá 30 napon belül. A választ a napokban kaptuk meg. Az érintett szervezetek szerint az érvek gyengék.

1. MÁV: Azért nem áll meg, mert az InterCity távolsági járat (Hatvan nincs távol)

A MÁV-START Zrt. érvelése szerint az InterCity vonatok elsődleges rendeltetése, hogy az alaphálózati vonatokon felül nagy utasáramlatok számára a legnagyobb forgalmú, távolabbi központok és a főváros versenyképes közvetlen összeköttetését biztosítsák, kifejezetten távolsági forgalomban, így a távolsági utasok eljutási ideje is kiemelt szempont.

A Közlekedő Tömeg Egyesület nem érti, mihez képest nincs távol Hatvan? Székesfehérvár 67 km a Déliből, Hatvan 67 km a Keletiből. Székesfehérváron fél óránként állnak meg az IC-k. Hatvan lakossága ugyan kisebb, de szintén fontos csomópont, ehhez képest nem lenne aránytalan két óránként ott is megállítani az IC-t.

Az aláírásgyűjtést kezdeményező civilek szerint több olyan vonal van, ahol néhány km eltéréssel hasonló távolságban állnak meg először a Budapest felől közlekedő IC-k, mint ahogy Hatvan esetében is lenne (Cegléd, Tatabánya, Székesfehérvár), Vác esetében pedig mindössze 34 km-ről van szó. Hatvan van ugyanolyan fontos vasúti csomópont, mint az előző példák, és távolságban sincs messzebb a fővárostól.

2. MÁV: Azért sem áll meg az IC, mert a feszes menetrendbe nem fér bele egy 3 perces hatvani megálló

A vasúttársaság szerint mind a Kör IC-vonatok, mind a kormányhatározat nyomán Kassáig, illetve Sátoraljaújhelyig meghosszabbított InterCity vonatok is egyaránt feszes átszállási rendszerben közlekednek, meglévő megállási helyeiken számos csatlakozásuk van. A Budapest-Keleti előtti zsúfolt elővárosi szakaszon rendkívül kötött a menetrendi idősáv és kevés a vonali és az állomási kapacitás, ezért nagyon korlátozott a mozgástér a vonatok menetrendjének elmozdítására. Egyetlen 3 perces időszükségletű hatvani megállás kritikusan érintené az elővárosi és a távolsági összefüggéseket, vagy a menetrendben található 5-10 csatlakozást is, áll a válaszban.

A Közlekedő Tömeg szerint az állomási vágányok rossz állapota miatt jelenleg is 60-40 km/h sebességre kell lassítaniuk Hatvanban az áthaladó vonatoknak, illetve nem kell hosszú ideig tartó fel- és leszállásra számítani, ezért 3 perccel számolni túlzás, 1-2 perc a reális. Ez a jelenlegi menetrendbe is beleférne, de ha a MÁV aggódik a pontosságért, akkor gondoskodjanak a pályahibák miatti sebességkorlátozások megszüntetéséről a Hatvan–Miskolc-szakaszon, illetve a már felújított Budapest-Hatvan szakaszon emeljék fel a pályasebességet. Ez jóval több menetidő-nyereséget jelentene, mint amennyi veszteséget a hatvani megállás okoz.

A hatvani civilek szerint is 1-2 perc a reális időkiesés, ami egy IC hatvani állomás előtt történő lassításával, megállásával és újra felgyorsulásával számolható (a menetrendben is csak 1 perc van feltüntetve erre a reggeli IC-nél és nem 3). A jelenlegi menetrendbe minden gond nélkül beférne a hatvani megállás, vélik.

3. MÁV: Az IC előnye elenyésző lenne a jelenlegi InterRégió vonatokhoz képest

A MÁV válaszában azt írta, hogy Hatvanban mind a salgótarjáni, mind a szolnoki vonatok átszálló forgalma az érkezési és indulási idők miatt főként az egri InterRégió vonatokhoz illeszkedik, nem az IC-áthaladási időkhöz. Ezért a csatlakozó vonalak menetrendjének elmozdítása jelentős kockázatokkal járhat, és körültekintő elemzést, tervezést és előkészítést igényel. A MÁV-Start szerint az alapvetően főváros-orientált hatvani és környéki utasforgalom jelentős része számára az IC-vonat elenyésző előnyt tartogat: csak 4 perccel rövidebb a menetideje Budapest felé, és több vonathoz képest jelenleg a FLIRT típusú motorvonat presztízse is magasabb az utasok nagy többsége számára (wifi és klímaberendezés ezeken a járműveken, a ki-, illetve beszállás pedig akadálymentes és a vonatok mindennemű felár megfizetése nélkül vehetők igénybe).

A Közlekedő Tömeg Egyesület szerint a MÁV még mindig nem érti, mi a probléma. Az IC-k hatvani megállása elsősorban nem a Budapest, hanem a Miskolc felé utazók számára lenne fontos. Az egri InterRégió odáig nem jut el, az októberben megszűnt Budapest-Sátoraljaújhely sebesvonatok által nyújtott közvetlen Hatvan-Miskolc kapcsolat jelenleg hiányzik. A füzesabonyi átszálláshoz képest ebben a viszonylatban a közvetlen IC kb. 20 perccel csökkentené az utazási időt.

A hatvani civilek úgy gondolják, hogy nagyon rosszul illeszkedik az InterRégió vonatokhoz a salgótarjáni és a szolnoki vonalnak a menetrendje is. Mindkét esetben 15-20 perc várakozásra van kényszerítve egy átszálló utas.

4: MÁV: Reggel és este már megáll egy-egy IC Hatvanban is

A MÁV fontosnak tartotta kiemelni, hogy a hajnali és esti IC-vonatpár (IC509-IC518) menetrendjébe bekerült a hatvani megállás. (A kora reggeli és késő esti idősávokban ugyanis nagyobb a menetrendi mozgástér, mint napközben). A megállásoktól a Hatvan–Miskolc viszonylatú utazások bővülését várja a cég, és számít mind a budapesti, mind a nagyobb távolságú (akár kassai, sárospataki-sátoraljaújhelyi) utazások kisebb növekedésére is. A tervezett fejlesztés legfőbb akadálya a Hatvan–Füzesabony–Miskolc (átépítésre váró, legutóbb a hetvenes években felújított) vonalszakasz állapota, a terhelt Budapest Keleti pályaudvar, illetve annak bevezető szakasza. Mindezek ellenére a MÁV-Start vizsgálja az IC-vonatok rendszeres hatvani megállását.

A Közlekedő Tömeg úgy tartja, hogy ez a semminél több, de naponta irányonként egy vonat indulási időpontja az utasok meglehetősen kis részének felel csak meg. Bíznak benne, hogy rövid időn belül befejezik a rendszeres megállás vizsgálatát, és legkésőbb nyár elején módosítják a menetrendet. A hatvani civilek is örülnek, hogy napi 1-1 vonat megáll, de szerintük ez még mindig sok utasnak nem jó időpontban van. Az esti visszajövő vonat pedig szinte senkinek nem jó.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!