Dobrev Klára bejelentette, hogy ő lesz a DK miniszterelnök-jelöltje

11984

Ahogy azt korábban ígérték, vasárnap hivatalosan is bejelentette a Demokratikus Koalíció, hogy Dobrev Klára lesz a párt miniszterelnök-jelöltje az ellenzéki előválasztáson. „Anyák napján bemutatjuk az embert, aki az elmúlt időszakban megtett 4320 kilométert, felkeresett 39 települést, beszélgetett 71 emberrel és meghallgatott több száz problémát, hogy bemutassa nekünk a Kevesek Magyarországát” – írták a bejelentés Facebook-eseményénél.

Dobrev Klára a bejelentés után elmondta: válaszúthoz érkezett az élete, amikor a DK elnöksége felkérte jelöltnek, de ő készen áll a feladatra, készen áll arra, hogy egyesítse az Orbánnal szemben álló ellenzéket, és „legyőzze Orbánt és velejéig romlott rendszerét.”

Az már hónapok óta egyértelmű volt: ha lesz miniszterelnök-jelöltje a DK-nak, az Dobrev Klára lesz, aki jelenleg EP-képviselő. Ezt szó szerint ki is mondta a Telexnek adott interjúban Gyurcsány Ferenc pártelnök, korábbi kormányfő. Az elmúlt napokban már Vágó István és Kálmán Olga is a szavazók figyelmébe ajánlotta Dobrev Klárát.

Az is biztosra vehető, hogy Karácsony Gergely is ringbe száll majd a miniszterelnök-jelöltségért. A budapesti főpolgármester indulását a Párbeszéd és az MSZP mellett az LMP is támogatja. Ennek hátteréről ebben a cikkünkben írtunk részletesen. Dobrev és Karácsony mellett Jakab Péter (Jobbik), Fekete-Győr András (Momentum) és Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom) is indul majd a miniszterelnök-jelölti posztért.

A Medián áprilisban publikált közvélemény-kutatása szerint Jakab Péter volt a legnépszerűbb ellenzéki miniszterelnök-jelölt, Karácsony a második. A harmadik helyen Márki-Zay Péter pártonkívüli polgármester előzte Dobrev Klárát, a legkevesebben Fekete-Győr Andrásra, a Momentum elnökére szavaztok volna akkor.

Húszezer aláírást kell majd összegyűjteni

A hat ellenzéki párt az előválasztás formai menetének alapjairól már megállapodott. Július végéig várják a jelentkezéseket, és azt követően augusztusban kezdődik el a hivatalos jelölés. Négyszáz ajánlást kell összegyűjtenie annak, aki egyéni választókerületben szeretne elindulni, és húszezer aláírást annak, aki meg akar mérkőzni a miniszterelnök-jelöltségért, ami a gyakorlatban a közös lista vezetését is jelenti majd.

Míg az egyéni választókerületi jelöltek esetében az első fordulóban legtöbb szavazatot szerző indul majd 2022 tavaszán az országgyűlési választáson, addig a miniszterelnök-jelölti döntést kétfordulósra tervezték, mondván: valószínűleg az első fordulóban a hat-hét vagy akár nyolc miniszterelnök-jelölt közül senki nem fogja megkapni az 50 százalék +1 szavazatot. Egy második fordulóban már csak azokra lehetne voksolni az előválasztáson, akik az első körben több mint 15 százalékot szereztek. Ha azonban a jelöltek között lesz olyan, aki visszalép egy adott, másik jelölt javára, akár az is előfordulhat, hogy nem lesz szükség második fordulóra sem.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!