Jövőre is folytatják a magyar titkosszolgálatok az Amerikából érkező kampánypénzek vizsgálatát

1593

A nemzetbiztonsági bizottság csütörtök délelőtti zárt ülésén ismét napirendre került az ellenzék kampányfinanszírozási ügye. Márki-Zay Péter volt ellenzéki miniszterelnök-jelölt mozgalma több mint 1,8 milliárd forintot kapott egy amerikai szervezettől a választási kampányban. A titkosszolgálatok azt vizsgálják, hogy honnan van a pénz, és nemzetbiztonságilag kockázatot jelent-e az országnak.

Csütörtökön ismét meghallgatták a titkosszolgálatok jelentését a bizottság tagjai, majd felkérték, hogy folytassák az értékelő-elemző munkát. Január közepén ismét napirendre tűzik a titkosszolgálati beszámolót – erősítette meg a Telexnek Sas Zoltán, a bizottság jobbikos elnöke.

Az MSZP-s Molnár Zsolt annyit mondott lapunknak, hogy érdemi új információ nem hangzott el a csütörtöki ülésen. A szocialista képviselő szerint meg kell várni a folyamat végét, és aztán a választókra bízni, hogy ki milyen következtetést von le.

Novemberben feloldották a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak küldött amerikai támogatásokról szóló titkosszolgálati beszámoló titkosítását. Az elsődleges vizsgálatok megerősítették, hogy

1,8 milliárd forintnyi támogatást kapott a választási kampányban Márki-Zay Péter civil mozgalma az Action for Democracy (A4D) nevű amerikai szervezettől.

A szervezet elnöke Korányi Dávid, aki decemberig Karácsony Gergely főpolgármester városdiplomáciai tanácsadója, korábban pedig Bajnai Gordon miniszterelnöki tanácsadója volt.

A Fidesz a rendszerváltás óta történt legsúlyosabb pártfinanszírozási botrányról, külföldi beavatkozásról, a magyar szuverenitás súlyos sérelméről beszél, hiszen a magyarországi törvények szigorúan tiltják pártok külföldi finanszírozását. Márki-Zay Péter szerint azonban ők mindenben jogszerűen jártak el, mert a pénzt nem az őt támogató pártok, hanem a civil szervezetnek számító Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) kapta, amit külföldön élő magyarok körében gyűjtött az Action for Democracy.

Az ellenzék volt miniszterelnök-jelöltje és az A4D is azt mondja, külföldön élő magyarok ezrei, tízezrei küldtek támogatást, a kormánypropaganda ugyanakkor azzal támadja őket, hogy az adománygyűjtőfelület szerint mindössze 14 ember utalt pénzt.

A rendelkezésre álló adatok szerint valóban semmit olyat nem követett el a szervezet, ami akár az amerikai, akár a magyar törvényekkel ellentétes lenne. Az Action for Democracy ennek ellenére folyamatosan egymásnak ellentmondó közleményeket ad ki, szükségtelen vállalásokat tesz, vezetőjük pedig olyanokat ígér, amiket később nem teljesít – írtuk legutóbbi cikkünkben, amelyben összeszedtük az eddigi információkat.

A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok mellett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is vizsgálatot indított költségvetési csalás gyanújával, a Készenléti Rendőrség pedig pénzmosás és sikkasztás gyanúja miatt nyomoz.

Halász János, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke tiltott pártfinanszírozás gyanúja miatt közérdekű bejelentést tett az Állami Számvevőszéknél (ÁSZ) a Magyar Nemzet cikke szerint. A fideszes országgyűlési képviselő szerint a közösségi médiában kampányszerűen felbukkanó hirdetésekkel az MMM egyértelműen az országgyűlési választáson elinduló jelölő szervezeteket, illetve pártokat vagy jelölteket finanszírozta az amerikai támogatásokból.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!