Republikon: A Fidesz szavazói sem elégedettek a magyar oktatási rendszerrel

A magyar társadalom oktatási rendszerről alkotott képe túlnyomóan negatív – derült ki a Republikon Intézet legfrissebb felméréséből. Nem túl meglepő módon az ellenzéki szavazók körében magasabb azoknak az aránya, akik elégedetlenek az oktatási rendszerrel, de még a Fidesz szavazóinak 43 százaléka is negatívan értékelte.

A kutatásában azt mérte fel az intézet, hogy hogyan értékeli az oktatási rendszer állapotát a magyar társadalom. A válaszadók egytől ötig értékelhették az oktatási rendszer eredményeit. Az értékeléseket nem, kor, iskolai végzettség, településtípus és pártpreferencia szerint, valamint aszerint is rendszerezték, hogy a válaszadónak van-e iskoláskorú gyereke.

A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült augusztus 16–23 között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. Hibahatár: +/- 3,2 százalék.

A teljes népesség 62 százaléka, közel kétharmada negatívan osztályozta az oktatási rendszert, és mindössze a válaszadók 9 százaléka adott pozitív értékelést.

A kormánypárti szavazók 43 százaléka van negatív véleménnyel a magyar oktatási rendszerről, és mindössze 21 százalékuk adott pozitív értékelést.

Az ellenzéki szavazók körében jóval magasabb az elégedetlenek aránya: több mint háromnegyedük negatív véleménnyel van az oktatási rendszerről.

A Momentum, a DK és az MKKP esetében mindössze a szavazók 1-2 százaléka vélekedett pozitívan az oktatásról.

A jobboldali ellenzéki pártok szavazói viszont elégedettebbek az oktatási rendszerrel, a Mi Hazánk-szavazók csupán 58 százaléka, a Jobbik-szavazók mindössze 45 százaléka fogalmazott meg negatív véleményt. A Republikon Intézet szerint ennek többek között az lehet az oka, hogy a jobboldali szavazók általánosan kisebb településeken élnek és alacsonyabb iskolai végzettségűek, és ebben a rétegben általában kevésbé negatív a magyar oktatási rendszer megítélése. A másik ok lehet, hogy a „jobboldali Fidesz–KDNP-kormány oktatáspolitikája, nemzeti alaptanterve, kötelező olvasmányai és neveléshez való hozzáállása közelebb áll a jobboldali ellenzéki szavazók álláspontjához, mint a baloldali és liberális szavazókhoz” – írja az intézet.

A fiatal nagyvárosiak a legelégedetlenebbek

A kor és településtípus szerinti megosztottság terén sem tartogatott nagy meglepetéseket a felmérés. Leginkább a fiatal felnőttek a kritikusak az oktatási rendszerrel szemben, a 18 és 40 év közöttiek körében a legalacsonyabb (7 százalék) azok aránya, akik pozitívan vélekedtek a magyar oktatásról. A 40 és 50 év közöttieknél ez az arány 12 százalék volt, a 60 év felettieknél viszont csak 8. Az negatív vélemények aránya mindhárom korosztályban 62-63 százalék volt.

Az is kirajzolódott az eredményekből, hogy minél több időt tölt valaki az oktatásban, annál rosszabb véleménnyel van róla. A maximum 8 általános végzettséggel rendelkező válaszadóknak 55 százaléka van negatív véleménnyel (13 százalékuk elégedett), a diplomások körében ez az arány 68 százalék (és csak 4 százalékuk elégedett).

A fővárosban élők 64 százaléka, a vármegyeszékhelyek és vidéki városok lakóinak 65 százaléka adott negatív értékelést. A községek lakóinak viszont csak 57 százaléka volt rossz véleménnyel a magyar oktatásról.

„Kis mértékben befolyásolja az oktatásról alkotott véleményt, ha a kérdezettnek iskoláskorú gyermeke van, viszont érdekes, hogy ezek a szülők némileg pozitívabb véleménnyel vannak az oktatási rendszerről, mint azok, akiknek nincs iskolás gyermeke” – jegyzi meg a Republikon. A közvélemény-kutató intézet szerint ennek az lehet az oka, hogy a kívülállókhoz sokszor csak a negatív hírek jutnak el az oktatási rendszer állapotával kapcsolatban, a szülőknek viszont pozitív, személyes tapasztalatai is lehetnek. Ettől függetlenül az iskolával érintkező szülők 60 százaléka is rossz véleménnyel van az oktatási rendszerről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!