„Olyan ez, mint egy rémálom” – Orbán először beszélt Novák lemondásáról

„Olyan ez, mint egy rémálom” – Orbán először beszélt Novák lemondásáról
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédét tartja a Várkert Bazárban 2024. február 17-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

325

Helyes döntést hozott a kegyelmi botrány után Novák Katalin és Varga Judit a lemondással, de távozásuk nagy vesztesség Magyarország számára. Orbán Viktor először beszélt a kegyelmi botrányról a szombati évértékelőjén a Vártkert Bazárban.

„A 24-es év nem is kezdődhetett volna rosszabbul. Köztársasági elnök asszonyunk benyújtotta lemondását az Országgyűlésnek. Olyan ez, mint egy rémálom. Mindannyiunkat megvisel”

– fogalmazott már rögtön a beszéd legelején.

A miniszterelnök a közéletből távozó Novákot a magyar emberekért és családjaikért dolgozó, Magyarországot a nagyvilágban méltó módon képviselő köztársasági elnökként jellemezte. „Mindannyian úgy láttuk őt a köztársasági elnöki tisztségben, mint aki oda való. A magyarok jobbik énjét, a jó tulajdonságainkat testesítette meg. Családanya, aki kedves és felkészült, aki nem a férfiakkal szemben és nem az ő mércéjük szerint akarta bizonyítani a rátermettségét. Ez nekem mindig is imponált.”

Orbán – bevallása szerint – azt tanulta Novák kétéves elnökségéből, hogy a nők érzelem- és gondolatvilága nélkülözhetetlen és pótolhatatlan a politikában is.

„Távozása bár helyes, de nagy veszteség Magyarország számára.”

Arról beszélt a kormányfő, hogy Novák kegyelmi döntését a magyarok elsöprő többsége nem fogadta el. „Márpedig az elnök legszebb, egyben legnehezebb feladata a nemzeti egység fenntartása, és ha ez bármilyen okból megbillen, akkor a helyreállítása is.” Mivel a nemzeti egységet Novák döntése bontotta meg, ő maga már nem tudta azt helyreállítani Orbán szerint. „Ezért be kell látnunk, az történt, aminek ebben a helyzetben történnie kellett. A kibillent egyensúlyt helyreállítani, a felháborodás magasba csapó hullámait megszelídíteni, a család és gyermekvédelem ügyében a nemzetet újraegyesíteni csak az elnök lemondásával és új elnök hivatalba lépésével lehet.”

Novák méltatása után Orbán áttért a kegyelmi döntést aláíró és azért a politikai felelősséget vállaló Varga Judit távozására is, ami a miniszterelnök szerint az állami élet törvényeinek elkerülhetetlen és igazságtalan következménye. „Jó emberek is hoznak rossz döntéseket. A legjobbakkal is megesik. Ha létezne időgép, és visszarepülhetnénk a múltba, biztos vagyok abban, hogy kijavítanák a hibát, de időgép nem létezik.”

A kormányra vár a feladat, folytatta Orbán, hogy „a kizökkent időt helyretolja, az erkölcsi rendet helyreállítsa, és a kialakult helyzetet jogilag is orvosolja”.

„A lemondás körüli vitáról pedig csak annyit mondhatok (…), hogy a távozó két asszony kisujjában több méltóság van, mint a baloldal összes vezetőjében együttvéve.”

Miután Orbán köszönetet mondott a két távozó női politikusnak, sietett levonni a tanulságot is a politikai közösségének. A miniszterelnök szerint a mostani dráma arra emlékeztet bennünket, hogy milyen kockázatokkal kell szembenéznünk nap mint nap. „Ma, amikor egyre kevésbé nézetek és tervek vitájáról van szó, amikor a nemzetállamok függetlensége, szuverenitása áll a világ nagy hatalmú pénz- és erőközpontjainak célkeresztjében, a kockázatok különösen is nagyok.”

„Értékes tanulság, hogy az ökölvívás törvényei a politikában ma hasznosabbak, mint a balett táncszabályai. Hiába vagy Mike Tyson vagy éppen Muhammad Ali, tudnod kell, a politikában mindig csak egy ütésre vagy a padlótól, ezért csak a gondos mérlegelés és a körültekintő óvatosság segíthet.”

A miniszterelnök szerint a modern politika vastörvénye az alázat. „A nemzetszolgálat személyes alázatot is követel. Tudnod kell, akármilyen magasan is vagy, egyedül sohasem lehetsz elég okos. Nincs védett hely, még a legmagasabb hivatalban is lehet hibázni.”

Orbán szerint a politikai hiba akkor is bosszantó, ha van rá magyarázat. Különösen bosszantó, ha még magyarázat sincs rá.

„A kegyelmi döntés miatti felháborodást az növelte dühhé a jobboldalon, hogy nem egy bonyolult helyzetben hozott döntésről van szó, hanem egy ki nem kényszerített hibáról.”

Novák és Varga lemondása ugyanakkor elégtételt és példát jelent a miniszterelnök szerint az ország számára. „Esélyt adott Magyarországnak, hogy a bajból megerősödve kerülhessünk ki, és úgy is fogunk.”

Arról is beszélt Orbán, hogy a magyar gyermekvédelmi rendszert meg kell erősíteni. „Át kell fésülni és ki kell egészíteni a gyermekeink védelmét hivatott jogszabályainkat az alkotmánytól a miniszteri rendeletekig.” Bejelentette, hogy új gyermekvédelmi törvénycsomagot fognak benyújtani az Országgyűlésnek. „A képmutató és kétszínű baloldal ott majd vitézkedhet” – jegyezte meg.

A miniszterelnök sürgető feladatnak nevezte az új köztársasági elnök megválasztását is. Azt kérte az Országgyűlés kormánypárti frakcióitól, hogy már Novák Katalin hivatalos távozásának első napján, február 26-án indítsák el az új elnök megválasztásához vezető eljárást. „Kérem, hogy az átmeneti időszakot szorítsuk minimálisra, ahogy az egy nagy és erős kormányzó párthoz illik.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!