A rendőrség szerint nem történt hivatali visszaélés az MNB Szabadság téri épületének felújításánál

544

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda elutasította Vadai Ágnes feljelentését a Magyar Nemzeti Bank Szabadság téri épületének felújításával kapcsolatban, amelyről Bátonyi Péter volt kormányfőtanácsos beszélt a Partizán műsorában.

Vadai Ágnes december elején küldött kérdéseket az üggyel kapcsolatban Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt rögtön feljelentésként értékelte, és azt küldte is tovább a rendőrségnek elbírálásra. A Demokratikus Koalíció képviselője azt kérdezte: „Vizsgálják-e az MNB-székház felújításával kapcsolatos esetleges jogszabálysértéseket?”

Ebben a feljelentésben született most döntés, amelyet egy határozatban küldött el a képviselőnek a rendőrség Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya. Azt írták:

„az építéshatósági jogkörben eljáró ügyintézők az engedélyeztetési eljárás során a hatályos jogi szabályozással összhangban jártak el, kötelességszegő magatartást nem tanúsítottak”.

Vadai a Telex egyik cikke nyomán kérdezett rá az MNB-székház felújítására, amiben Bátonyi Péter volt kormányfőtanácsos, az Építési és Közlekedési Minisztérium Partizánnak adott interjújáról írtunk. Bátonyi azt mondta, hogy az MNB-székház a felújítás előtt kiváló állapotban volt, mégis a teljes felújítás mellett döntöttek, sőt „ráépítenének egy üvegdobozt”, ami az eredeti értékes tetőszerkezet elbontásával járna.

Bátonyi azt mondta, jelezték, hogy mindez szabályellenes, majd pár hét múlva azt közölte állítólag Matolcsy György akkori jegybankelnök, hogy a miniszterelnöknek tetszik a terv. Ezzel az üzenettel jött aztán újra a jegybank és a tervezők képviselője Bátonyiékhoz, hogy „a szükséges jogi szálakat varrjuk mi el”, hogy intézzék el, átmehessen ez a terv a rendszeren. „Én ezen a ponton felálltam, és azt mondtam, hogy ebben én nem kívánok részt venni” – mondta akkor. A ráépítés végül megvalósult, de nem készült el a századik évfordulóra. A nyomozó hatóság azt írta a feljelentést elutasító határozatban, hogy noha Bátonyi

„közli az általa tapasztaltakat, illetve az átalakítás tervével kapcsolatos aggályait, ugyanakkor az átalakítást lehetővé tevő jogszabály-módosítással összefüggő kötelességszegő magatartásról általánosságban beszél”.

Hozzátették azt is, hogy:

„Az is kijelenthető, hogy az épület felújítása, átalakítása megtörtént, a kivitelezést követően pedig az építészszakma elismerését kapta meg.”

A Telex a Partizán interjújának megjelenése után megkereste az ÉKM-et, ahonnan válaszul Lánszki Regő építészeti államtitkár Facebook-posztját ajánlották. Lánszki ebben arról írt, hogy egy volt munkatárs (nem nevezik meg őt) „hazug váddal állt elő”, és hogy az MNB-székház felújításánál minden szabályos volt. „Ebben a folyamatban egyéni ízlésre hivatkozni a műemlékvédelemben szakmailag elfogadhatatlan” – folytatta az államtitkár. Bátonyi Péter is tett feljelentést, viszont nem az MNB épülete miatt, ezért az ő feljelentését a hatóság külön kezeli.

Feljelentést tett az Építési és Közlekedési Minisztérium is a Partizán videója után hivatali visszaélés és hamis vád miatt. A minisztérium közleményében azt írja, „a műsorban látható felvételek alapján feltételezhető, hogy állami szervektől belső felhasználásra szánt dokumentumokat tulajdonítottak el”. Szerintük a bemutatott dokumentumok részleteit „szövegkörnyezetükből kiragadva, manipulatív módon tárták a nyilvánosság elé”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!