A terasz alá betonozta az anyja holttestét, majd elment bejelenteni az eltűnését a rendőrségre
Több mint ezer ismeretlen holttest szerepel jelenleg a rendőrség nyilvántartásában, aminek hátterében az áll, hogy Magyarországon sok személy eltűnését egyáltalán nem is jelentik be, így a holttestek azonosítása összetett feladatot jelent a nyomozóknak. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) pénteki sajtótájékoztatóján két olyan esetről is részletesen szó esett, amelyek egyszerű eltűnésként indultak, majd később kiderült, hogy a keresett személyeket valójában megölték.
Az egyik ügyet tavaly január 12-én jelentett be egy Ádám nevű 36 éves monori férfi, aki azzal ment be a helyi rendőrkapitányságra, hogy hetvenéves anyja előző nap ismeretlen helyre távozott a közös otthonukból, és azóta nem lehet tudni a hollétéről. A férfi vallomásában az is szerepelt, hogy az alkoholproblémákkal küzdő anyja eltűnése reggelén arra kérte, hogy vásároljon neki alkoholt. Állítása szerint erre ő nemet mondott, elment itthonról, és amikor hazatért, már nem találta otthon az anyját. A monori rendőrök ezután polgárőrökkel közösen keresték a nőt, illetve felhívást tettek közzé az eltűnésével kapcsolatban és tanúkat hallgattak ki, de nem bukkantak a nyomára. Ellenőrizték a pénzmozgást a bankszámláján, illetve felkeresték a fekvő- és járóbeteg ellátással foglalkozó intézményeket, de ez sem vezetett eredményre.
A hasonlóan gyanús esetekben folytatott módszereknek megfelelően ezután a család életkörülményeit kezdték vizsgálni a nyomozók. Bevonták az ügybe az ORFK Bűnügyi Főigazgatóságát, illetve a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ, Körözési Nyilvántartó és Szakirányító Főosztályát is. A nő fia azt mondta, hogy az eltűnés reggelén is fogyasztott alkoholt az édesanyja, majd elküldte őt, hogy vásároljon neki még italt, de erre ő nemet mondott. A család egy sorházban élt, a közvetlen szomszédjukban nem lakott senki, a háromgyerekes nő férje korábban meghalt, egyik gyereke pedig korábban elköltözött. Rajta és fián kívül pedig a harmadik testvér élt még a lakásban, aki korábbi idegrendszeri károsodása miatt rendszeres ellátásra szorult.
A nő eltűnésének napján a beteg gyerekét fejlesztő tornára szállították a Máltai Szeretetszolgálathoz, ezért a rendőrök számára annak a néhány órának az eseményei váltak kulcsfontosságúvá, amikor a nő és fia kettesben tartózkodtak otthon, de csak Ádám elmondásából lehetett tudni, hogy melyikük mikor távozott onnan. A fiú a bejelentéskor azt állította, hogy az anyjának volt egy József nevű élettársa, de az illetőről senki nem tudott pontosabbat, tehát azt sem, hogy egyáltalán létezik.
Amikor a nyomozók az eltűnés bejelentése után kimentek a házba, a harminchat éves férfi megmutatta nekik, hogy madárházat épített és fürjeket tartott, hogy a tojásaik eladásból szerezzen pénzt. Ezzel összefüggésben burkolási munkákat, felújítást is végzett a család közös otthonában. Egy teljes év is eltelt a nő eltűnésének bejelentése után, mielőtt a nyomozók ismét felkeresték a fiát. Először tanúként hallgattak ki több órán át, és a beszélgetés során végül lassan kiderült, hogy mi történt valójában tavaly január 11-én, amikor kettesben maradt az anyjával.
Először azt mondta, hogy amikor tavaly január 11-én veszekedtek, egyszer jobb kézzel megtaszította, ezért a nő elesett, de nem engedte neki, hogy felsegítse. Ezután Ádám autóba ült, elment a városba ügyeket intézni, majd amikor hazatérve ugyanott találta az anyját, ahol elesett, szembesült azzal, hogy a nő meghalt. Végiggondolta, hogy milyen következményekkel járhat, ha értesíti a mentőket, és tartva a kockázatoktól úgy döntött, hogy eltünteti az anyja holttestét.
Csákánnyal és kalapáccsal feltörte a lakás teraszának kőburkolatát, majd eltemette a holttestet, és csak másnap ment be a monori kapitányságra, hogy bejelentse az anyja eltűnését. Amikor ez kiderült, a 36 éves férfit halált okozó testi sértéssel gyanúsították meg, ám az ügy újabb fordulatot vett, miután néhány nappal ezelőtt a rendőrség és az igazságügyi szakértők megtalálták az áldozat maradványait a terasz burkolatának újbóli feltörése után, ahol Ádám megmutatta nekik.
A holttestet a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre szállították. Itt a boncolás során megállapították, hogy a nő pajzsporctörést szenvedett a halála előtt, ami nem származhatott elesésből. Vagyis a hetvenéves nő nem úgy halt meg, ahogy fia vallomásában elmondta, mert ez a sérülés szándékosságra utal. A történtek miatt először ugyan halált okozó testi sértéssel gyanúsították Ádámot de ezt emberölésre változtatták. Letartóztatták, majd a férfi a Ceglédi Rendőrkapitányság fogdájában saját ruháiból font kötéllel fölakasztotta magát, de az őrök ezt idejében észrevették, és megakadályozták az öngyilkossági kísérletet. A férfi jelenleg életveszélyes állapotban van.
A körözési nyilvántartást kezelő Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ főosztályvezetője, Nagy Enikő alezredes elmondta, hogy jelenleg 11 ezer személlyel szemben van érvényben elfogatóparancs Magyarországon. A rendőrség minden eltűnési ügyet komolyan vesz, és mint a sajtótájékoztatón kiderült, minden eltűnés azonnal bekerül a körözési nyilvántartásba, illetve elindul a körözési eljárás.
Tavaly mintegy 28 ezer ügyben indított eljárást körülbelül 1400-1500, főként állami gyerekvédelmi intézményben élő kiskorú eltűnése miatt. Harmaduk a körözés kiadása után egy napon belül, további harmadik pedig öt napon belül előkerült, és csak 2-3 százalékukat nem találják meg. A beszédes számok és arányok ellenére a pénteki sajtótájékoztató másik témája szintén egy felnőtt eltűnésével volt kapcsolatos, akiről a közelmúltban kiderült, hogy megölték.
Erről az ügyről Bebes Zoltán alezredes, a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztályának vezetője beszélt részletesen. Három éve egy jellemzően ismerőseinél meghúzódó, tőlük rendszeresen pénzt kérő 50 év körüli nő eltűnésére lettek figyelmesek a rendőrök, akinek korábban több tucat szabálysértési ügye volt, majd ezek az ügyek 2022 áprilisában hirtelen megszűntek.
2023-ban lett gyanús a balatonföldvári rendőrörs körzeti megbízottjainak, hogy a településen rendszeresen felbukkanó nő eltűnt. Siófokon és más településeken is gyakran előfordult, majd ezeken a helyeken sem látták többé. Köztudott volt, a nő és ismerősei közt gyakoriak voltak a konfliktusok, és amikor a nyomozók megállapították, hogy 2022. áprilisa óta vele szemben nem volt újabb szabálysértési intézkedés, egy ideig egyszerű eltűnésként kezelték a nő eltűnését is. Ezután az életkörülményei feltárásakor derült ki, hogy nem volt jó viszonyban két gyerekével, illetve két testvérével sem, ezért nem jelentették be az eltűnését.

Mindössze két szabálysértési körözés volt érvényben a nővel szemben, amikor az eset felkeltette a rendőrök figyelmét. A nyomozók látóterébe került egy 69 éves szóládi férfi, akivel a nőnek rendszeres kapcsolata volt, mert többször nála aludt, illetve tudni lehetett azt is, hogy ez az illető korábban többször is bántalmazta őt. Megtalálásában nehézséget okozott, hogy nem volt mobiltelefonja, és nem volt állandó munkahelye sem, ezért csupán valószínűsíteni lehetett, hogy a szóládi férfi tudhat a hollétéről. Amikor a rendőrök végül arra jutottak, hogy a férfi lakókörnyezetére szűkítik az eltűnt nő keresését, először nem találtak semmit, de nem segített az sem, hogy a férfi zárkózott életet élt és nem működött együtt a rendőrséggel.
Végül, amikor idén január 15-én házkutatást tartottak a férfinál, a háza udvarán egy elásott női csontvázat találtak, ezután a férfit őrizetbe vették. Kihallgatása során elárulta, hogy 2022 májusában egy régebbről származó indulata miatt, veszekedés közben ököllel arcon ütötte a nőt, aki nekiesett egy vasoszlopnak a kertben, ezután pedig nem adott többé életjelt. A monori esethez hasonlóan a 69 éves szóládi férfi is a következményektől tartva döntött úgy, hogy nem értesíti a mentőket és a rendőrséget. Az ütés után negyedórán át vizsgálta a nőt, majd amikor megállapította, hogy meghalt, elásta a kertben. Letartóztatásáról pénteken dönt a Kaposvári Járásbíróság, de az emberölési ügy további körülményeit jelenleg is szakértőkkel vizsgálják.