Orbán: Indulhat a nagy támadás

Orbán: Indulhat a nagy támadás
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

2549

Orbán Viktor beszédet mondott a magyar EU-elnökség eredményeit értékelő hétfői konferencián, amit az MCC és a XXI. Század Intézet szervezett. A miniszterelnök sajtófőnöke korábban ezzel indokolta a Telexnek, hogy Orbán miért nem lesz ott Donald Trump január 20-i beiktatásán. Orbán azzal kezdte a beszédét, hogy megköszönte azok munkáját, akik a magyar elnökség sikeréért dolgoztak, külön kiemelte Bóka János európai uniós ügyekért felelős minisztert. „Akik a magyar elnökség ellen dolgoztak, azokat vigye el az ördög” – mondta Orbán. „Dugja a pokol legmélyebb bugyrába” – üzente azoknak a magyar politikusoknak, akik szerinte a magyar elnökség sikere ellen dolgoztak.

Orbán azt mondta, hogy magyar EU-elnökség alatt Donald Trump és a nyugati patrióták elkezdték a nyugati világ átalakítását. Orbán szerint a világ meghatározó hatalmai most alakítják ki azokat a gazdasági-politikai kereteket, amiben élni fogunk ezután. Úgy látja, hogy „gőzerővel dolgoznak a nagyfiúk” az új geopolitikai keretek kialakításán. Már holnaptól kezdődik Amerika és Brüsszel harca, jósolta Orbán.

Orbán „woke-kapitalizmusról” beszélt, aminek része szerinte az európai ipart tönkre tevő zöld átmenet is. Orbán szerint Amerikában felébredtek, hogy ha így megy tovább, Kína elmasírozik mellettük, legfeljebb a szupermodern termékek felvevő piaca lesznek. „Úgy döntöttek, hogy lejönnek a szerről, erről szól Donald Trump győzelme.” Csak olyan állam lehet sikeres, aminek a közös identitás az alapja, csupa olyan dolog, amit a liberálisok talán lenéznek. Brüsszelben a cet gyomráig hatoltak, és amit ott láttak, az nem volt szép. Nem foglalkoznak a világ változásaival, nemcsak a versennyel, hanem az arra való felkészüléssel sem, „üldögél az öltözőben”.

„Európa a kijózanodás helyett a ráivás fázisában van”. A családok helyett a gendert védik, megfizethető energia helyett zöldpolitikát csinálnak. Orbán szerint Európa elveszítette a háborút, a szankciók pedig tönkretették az európai gazdaságot. Büszkén adják át a békestafétát az új amerikai kormánynak, mondta Orbán.

Magyarország azon dolgozik, hogy nyertese legyen az új formálódó világrendnek. Alacsony adók, egymillió új munkahely, vállalkozásokat segítő környezet, sorolta az eredményeket Orbán. Egyedül 2023-ban nem volt bérnövekedés, de ezt a háborúnak tudta be a miniszterelnök. Elmondta, milyen tervei vannak a kormánynak: például saját műholdrendszer kiépítése, betársulás a hadiipari fejlesztésekbe. Nem követők vagyunk, hanem mintateremtők és bátor kísérletezők, mondta Orbán. Szerinte ezért tisztelik őket az európai konzervatívok, és utálják a liberálisok. Felidézte, hogy a nemzeti konzultáción a válaszadók 95 százaléka támogatta a gazdasági semlegesség koncepcióját.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Az EU elszigetelte magát Kínától, Amerikától, Oroszországtól és „a jövő kontinensétől”, Afrikától is, ami Orbán szerint hiba volt. Újabban már focicsapatokat is szankcionálnának. Ehhez képest a magyar elnökség alatt fenntartották a kommunikációt és az észszerű energiabiztonságot lehetővé tevő kapcsolatot Oroszországgal. Ha mindez így folytatódik, az EU abszolút vesztes lesz, „mi köszönjük, de nem kérünk a lúzerségből”, barátságokat és előnyöket akarunk a nemzetközi politikában. Mi nem Európát akarjuk formálni, mi a saját életünket akarjuk élni, Orbán szerint a magyar elnökség is a magyar emberek érdekeiről szólt.

Az eredmények között többek között az alacsony rezsiárakat, a családi adókedvezmény duplázását és a nyugdíjemelést sorolta, mindezt úgy, hogy a költségvetési hiány csökken és az államadósság nem nő, jelentette ki. (A magas hiány miatt épp a magyar elnökség alatt indult uniós eljárás többek között a magyar kormánnyal szemben, az államadósságról Nagy Márton gazdasági miniszter ismerte el, hogy tavaly nőtt.) A magyar gazdaság növekedése legalább kétszerese lesz az EU-átlagnak. A magyar elnökség középpontjában nem az elnökség, hanem a magyar emberek állnak, az uniós intézményekkel („Brüsszellel”) fenntartott kapcsolatot is így fogjuk alakítani.

Nem Európát akarjuk formálni, csak a saját életünket élni, hagyják ezt. „Vagány, jól hangzik, de ez nem ilyen egyszerű”, mert az uniós szabályok hatnak a magyarra. Ezt lehet tompítani, de nem lehet kiküszöbölni, így nem közömbös, hogy az EU beteg vagy egészséges. Márpedig Európa beteg embere ma az Európai Unió, mert nem képes szavatolni a közvetlen szomszédsága biztonságát, a saját jólétét, megállítani az illegális migrációt, Ukrajna EU-tagsága pedig a mezőgazdaságot is tönkre tenné. Ezzel a magyar elnökség nyíltan, egyenesen politikai stílusban foglalkozott, a „brüsszeli bürokraták” belátására viszont nem lehet politikát alapítani. Az uniós intézmények közben újabb és újabb jogkörök megszerzésével erősödnek.

A 2000-ben indult lisszaboni szerződéssel elmaradt, hogy a legversenyképesebb térséggé váljon, és a 2010-es EU2020 stratégia papíron maradt, és a zöld átmenet is megbukott. (Előbbi kettőnél a tagállami kormányoknak kellett volna az együtt kijelölt, országokra lebontott célokat megvalósítaniuk.) „Brüsszel” központosítással válaszolt és egyre gyakrabban él vissza a hatalmával, jogi és pénzügyi gúzsba kötve őket. Van színtiszta megtorlás és büntetés, Magyarországnál a feltételességi eljárás, jelentette ki a tagállami kormányok által szinte egyhangúlag megszavazott eljárásról. A változást kívülről kell elérni, mi a brüsszeli rendszer és a hozzánőtt, balliberális-transzatlanti globális oligarchia által megszervezett politikai elit ellenzéke vagyunk, fejtette ki Orbán.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A miniszterelnök szerint azért támadják őket, mert patrióták és szuverenisták, követelik a jogállamiságot az uniós intézményeknél is – felemlítve Didier Reynders volt biztos esetét, akit a mandátuma lejárta után pénzmosással gyanúsítanak –, a Magyarország ellen indított jogállamisági eljárás is erről szól. „Aztán persze jönnek az aktuális kedvencek, akik a zsoldjukban állnak, és a tagállamok nyakára ültetik őket. Vigyázó szemünket Varsóra vessük” – mondta Orbán, alig burkoltan Magyar Péterre utalva, akit folyamatosan azzal vádol a Fidesz és a propagandagépezet, hogy külföldi érdekeket szolgál. Orbán szerint a lengyel konzervatív kormányt is a „brüsszeli bürokraták cserélték le”. Fenyegetőznek például pénzzel és szavazati jog megvonásával. Mindig lesznek közöttünk, akik megijednek, de ha „ennek a zsarolási spirálnak nem vetünk véget most, akkor ez csak egyre rosszabb lesz” – adott rá lehetséges indokot, miért keményedett meg tavaly év végére a befagyasztott pénzeknél a kormány álláspontja.

Orbán úgy látta, az EP-választáson reális közelségbe került egy új jobboldali többség, ami leválthatja a „brüsszeli elitet”, az elnökségről szóló európai parlamenti vitában ez először tartott erődemonstrációt, a magyar elnökség bebizonyította, változásra van szükség Európában. „A nyugati világ egy patrióta, békepárti, migrációt elutasító, családpárti elnököt kapott Washingtonban. Már csak néhány óra, és még a nap is másként fog sütni Brüsszel felett.” Az USA új elnökével és a patrióta EP-frakcióval „indulhat tehát a nagy támadás. A Brüsszel elfoglalását célzó hadművelet második fázisát ezennel megindítom” – zárta beszédét a miniszterelnök.

Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!