Biró Ferenc: A vádak teljesen bizarrak, a dokumentumokból látszik, hogy nem történt visszaélés
Biró Ferenc nem szeret folyamatban lévő büntetőügyeket kommentálni, de szerinte annyi valótlan állítás jelent meg a sajtóban az elmúlt napokban, hogy fontosnak tartotta, hogy megszólaljon – mondta az Integritás Hatóság (IH) hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel meggyanúsított elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Biró korábban utalt arra, hogy ha az ember összeköti a pontokat, akkor találhat összefüggést az ellene felhozott vádak és aközött, hogy az Integritás Hatóság nyomoz a Rogán Antal minisztériuma alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal ellen. Azt nem mondta el, hogy mikor indult az eljárás, ahogy azt sem, hogy bejelentés vagy saját gyanú alapján indították. Annyit árult el, hogy valóban létezik ilyen nyomozás. Az Egyenes Beszédben azt mondta, hogy mint elnök, nincs ilyen véleménye, és nem akar bevonulni a politikai térbe.
Beismerte, hogy a felesége valóban használja néha az autóját, amit személyes használatra kapott. Megjegyezte, hogy az IH elnöki pozíciója miniszteri szintű pozíció, miniszteri juttatásokkal, amik között szerepel egy magáncélra használható autó. Szerinte ennek személyes használata teljesen jogszerű, így az is, hogy néha a felesége vezette.
A beszélgetés során felmerült a vád, ami szerint a hatóság pénzén újította fel az ingatlanát. „Teljesen bizarr, ilyen nem történt” – válaszolta Biró. Azt mondta, hogy a munkahelyi biztonságát rendbe kell rakni, de mivel otthonról is dolgozik, a saját házának kerítését is meg kellett erősíteni, nagyjából egy 100 méteres szakaszon. Hogy miért látta ennek szükségét?
„Erre jó példa, mondjuk, amikor egy körözött, skizofrén ember volt reggel a teraszunkon.”
Emellett lecserélték a meglévő kamerákat egyel jobb minőségűre, viszont hozzátette, hogy a felmerült vádakkal ellentétben nem új biztonsági rendszert építettek ki. Szerinte a kamerák pozícióhoz kötöttek, ha nem ő lesz az elnök, akkor lekerülnek – abban bízik, hogy majd a mandátuma lejártakor, 2028 novemberében. Rónai Egon erre megjegyezte, hogy optimista.
„És idealista, de nem naiv. Most már”
– válaszolta Biró.
Szerinte ha a hatóságok látják majd a dokumentumokat, akkor látni fogják, hogy nem történt hivatali visszaélés. Nem gondolja, hogy toxikus légkört alakított volna ki, szerinte az emberek alapvetően mosolyognak az IH-nál. Azt gondolja, hogy a feljelentés – amit nem látott – egy SZMSZ-változást sérelmez, ami szerinte hatékonyabbá tette az eljárási ügyek elindítását. Korábban az igazgatótanácson múlott, mi indult el, de „a szakmában már van kellő tudás és kellő kilométer”, hogy gyakorlatilag úgy működjenek, mint a GVH – bár a végső döntés továbbra is az igazgatótanácshoz tartozik.
Biró azt mondta, hogy róla már akkor, mikor kinevezték, lehetett tudni, hogy egy szakember, aki komolyan fogja venni a pozícióját. Nem tudja, hogy a kinevezőiben milyen elképzelés volt, de megjegyezte, hogy még nem kellett leállítania felső utasításra nyomozást, és eddig nem érezte, hogy fentről akarnák irányítani a hatóságot, vagy hogy kifejezetten rossz szemmel néznének egy-egy vizsgálatra.
Úgy gondolja, hogy a hivatal sikeres, büszke rá és kollégáira. Nem tudott egy nagy sikert kiemelni, de azt mindenképp fontosnak tartja, hogy összeraktak egy gyakorlatilag minisztériumként működő szervezetet, úgy, hogy az integritásvédelemnek eddig nem nagyon volt hagyománya az országban.
Azt nem akarta kommentálni, hogy elvesztette-e a kormány bizalmát, de abban biztos, hogy ha tudja, akkor folytatja a munkát.
Január 16-án Birót hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsították meg, gyanúsítottként ki is hallgatták. A büntetőeljárás miatt több helyszínen, köztük az IH-nál is házkutatást tartottak a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) dolgozói. A főügyészség csütörtök esti közleménye szerint Biró a saját, felső kategóriás szolgálati autóján kívül bérelt egy másik, szintén felső kategóriás autót, aminek havi bérleti díja kezdetben 475 285 forint plusz áfa volt, ez az összeg később emelkedett. „Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak” – írta a KNYF.
Másnap Biró kijelentette, hogy nem fog lemondani a pozíciójáról, és tagadja az ellene felhozott vádakat, szerinte a nyomozók felső utasításra jelentek meg nemcsak az IH-nál, de a saját ingatlanján is.
A kormány az Integritás Hatóságot a korrupció elleni harc küzdelem jegyében hozta létre. A szervezet létrehozása egyike azoknak a vállalásoknak, amikről a jogállamisági feltételeknek történő megfelelés érdekében döntött a kormány. Az Integritás Hatóság feladata, hogy az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalást, összeférhetetlenséget, korrupciót vagy más jogsértést kivizsgáljon.