Érthetetlen: elvágták a zsinórt, és elloptak egy halakat vizsgáló kutatóeszközt a Duna mélyéről

Érthetetlen okból valakik elvágták a víz alatti kötelet, és ellopták a Duna alján horgonnyal rögzített, vándorló kecsegék jeleit fogó mikrofont a rajkai vízmércénél. A mérőműszer értéke közel 1 millió forint értékű, de más számára teljesen használhatatlan.
Tavaly áprilisban a dél-csehországi egyetem irányításával három évig tartó tudományos vizsgálat kezdődött a Duna szlovákiai–magyarországi szakaszán. A LIFE Living Rivers projekt keretében a vízáramlást kedvelő halfajok vándorlását és a dunai ökológiai folyosó átjárhatóságát tanulmányozzák.
Jeladós kecsegéket telepítettek, az impulzusokat a víz alatt elhelyezett vevőkészülékek érzékelik. Tavaly nyár elején ezért arra kérték a horgászokat, hogy ha jeladóval ellátott halakat fognak, engedjék vissza őket a vízbe, mert a mozgásuk számukra pótolhatatlan információforrást jelent.

Az nyilván benne volt a pakliban, hogy néhány jeladós hal nem kerül vissza a Dunába, azzal azonban minden bizonnyal a kutatók sem számolhattak, hogy az egyik víz alatti, fontos készüléküknek is nyoma vész. A halakban elhelyezett ultrahang-impulzusokat sugárzó jeladókból érkező, egyedileg azonosítható impulzusokat a Duna különböző pontjain elhelyezett víz alatti mikrofonok érzékelik és rögzítik azok adatait. Egy ilyen telemetriai jeladókat érzékelő és adatokat tároló hidrofon tűnt el a napokban Rajkánál.
Az ottani vízmérce alatt körülbelül 15 méterrel a víz alatt működő mérőműszer közel 1 millió forint értékű, 6 hónap mérési időszak adatait tárolja, amit még nem töltöttek le. A 60 centiméter hosszú és 6 centiméter átmérőjű fekete hengert horgonnyal rögzítették a meder alján. A készüléket egy víz alá merülő bója emelte a meder fölé, de az a partról nem volt látható és elérhető, ezért valószínű, hogy csónakkal közlekedők találhatták meg.
Egyértelműen felismerhető volt a kutatóknak, hogy a rögzítő köteleket elvágták. A víz alatti speciális ultrahang-impulzusokat érzékelő mikrofon más számára használhatatlan, de a cseh szakemberek díjat is fizetnek annak, aki azt esetleg megtalálja – közvetítette a kérést a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége.
Akinek információja van az említett mérőműszerrel kapcsolatban, az Guti Gábort, a Széchenyi István Egyetem Természetesvízi Halgazdálkodás Kutatócsoportjának munkatársát keresheti a 06-30-823-7050-es telefonszámon. A vándorló halak hasonló kutatása a Mosoni-Dunán is megkezdődik ebben az évben.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.