Monorierdőn is férgeket mutattak ki az ivóvízben
Miután január közepén a Pest megyei Pilis ivóvízhálózatában férgek bukkantak fel, és a kormányhivatal megtiltotta a vízfogyasztást, a Pilis szomszédságában található Monorierdő vízhálózatában is a határértéket meghaladó nematoda és egyéb férgek értékét mérték.
A település önkormányzata a képviselőtestület pénteki ülése után közölte, hogy az ivóvíz-szolgáltatást mindkét településen biztosító DAKÖV Kft.-től már szerdán kértek soron kívüli ivóvízvizsgálatot egy lakossági bejelentés miatt. A vizsgálat során az akkreditált laboratórium a két mintavételi ponton a határértéket meghaladó nematoda és egyéb férgek értékeket mért, ezért – a vonatkozó kormányrendelet alapján – az ivóvíz a „tűrhető” minősítést kapta. A DAKÖV azonnal megismételt vizsgálatot kért, csütörtökön már nem voltak kimutathatók a férgek. A szolgáltató pénteken ismételt kontrollmintákat vett a monorierdői ivóvízhálózatból, ennek eredményét az önkormányzat még nem közölte.
Azonban a mintavételi eredmények alapján a lakosságot arról tájékoztatták, hogy az ivóvíz emberi fogyasztásra alkalmas – de az önkormányzat biztosít más forrásból is vizet azoknak, akik ebben nem bíznak.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ pénteken felhívta a figyelmet arra, hogy az ivóvízben felbukkanó nematodák (fonalférgek) nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget.
„Előfordulásuk esetén az ivóvíz tűrhető minőségűnek minősül, ebben az esetben az ivóvíz fogyasztása az emberi egészségre ártalmatlan, fogyasztása csak abban az esetben nem javasolt, ha azt a hatóság külön elrendeli. Háztartási felhasználás esetén sem jelentenek az egészségre többletkockázatot”.