Sikersztori helyett Csernobilként festették le Magyarék a kormány járványkezelését vasárnap esti ellenvideójukban

6616

Reagálva Orbán Viktor „Harcosok Klubja” felütéssel meghirdetett videójára, a Tisza Párt is élő „ellenadással” készült vasárnap este, fél órával megelőzve a miniszterelnök beszámolóját. A végül több mint másfél órás, „Hogyan kezelte valójában a Covid – járványt a kormány?” címet viselő adásban Magyar Péter Kulja Andrással, a Tisza Párt EP-képviselőjével beszélgetett a kormány járványkezeléséről, az adást körülbelül 20-25 ezer ember követte.

Kulja korábban sebészszakorvos-jelöltként és egészségügyi bloggerként dolgozott, a járvány idején ugyanis a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban szolgált, így az adás során saját tapasztalatokat is megosztott. Elmondása szerint szakmailag és érzelmileg is ez volt élete legnehezebb időszaka. „Amikor ott van a beteg, és könyörög az életéért, azt nem lehet feldolgozni” – mondta Kulja, hozzátéve, hogy a mai napig sokszor bevillannak azoknak a betegeknek az arcai, akik belehaltak a betegségbe.

Magyar a videó elején először háláját fejezte ki azok felé, akik bármilyen módon hozzájárultak a járvány kezeléséhez, hangsúlyozva, hogy ezalatt legkevésbé a politikusokat érti. Az egészségügyi dolgozók mellett a vendéglátósokat is kiemelte, akik ingyen szállítottak ételt a kórházakba, de kiemelte azokat a civileket is, akik adománnyal támogatták az intézményeket.

A videóban arról is beszélt, hogy a járvány idején akkori feleségével, Varga Judittal félmillió forintot ajánlottak fel a Szent István Kórház alapítványának – erről Varga később posztolt is, majd ami után, mint utólag megtudták, több tízmillió forint érkezett az alapítványhoz. Magyar elmondása szerint a poszt megjelenésének másnapján Rogán Antal felháborodva hívta fel az akkori igazságügyi minisztert, azt sérelmezve, hogy ezzel az adománnyal Vargáék azt látszatot keltik, hogy nem működik jól az egészségügy.

Az adás során Magyar és Kulja elsősorban a kormány sikerkommunikációját kritizálta, Kulja egyenesen a csernobili katasztrófával és az elhallgatásra épülő kommunikációs taktikával állította párhuzamba azt. A miniszterelnök ne beszéljen sikerekről, hanem ismerje be, hogy történtek hibák, és tegyen az egészségügyért – mondta Kulja. Szerinte a többi ország járványkezeléséhez képest a legnagyobb gond az volt, hogy nem lehetett beszélni a problémákról, és így ezeket nem is lehetett megoldani – ehelyett a sikerkommunikáción volt a hangsúly, ami torzította a valós körülményeket.

Az EP-képviselő korábbi tapasztalatai alapján részletesen beszámolt arról, milyen problémákkal és hiányosságokkal szembesültek az egészségügyi dolgozók nap mint nap. Az egyik legnagyobb problémaként említette, hogy nem volt elég védőfelszerelésük, a legtöbb egyszer használatos maszkot is egy 12 órás műszakon keresztül vagy akár még hosszabban kellett hordaniuk. Mint elmondta, volt, hogy a többi dolgozóval kellett összedobniuk a pénzt a védőfelszerelésre.

Az egyik hozzájuk érkezett, az adásban felolvasott levél szerint – amelyet egy intenzív osztályt vezető orvos írt – sokszor naponta egy védőmaszkot kaptak a dolgozók, a védőruházatot pedig műszakváltáskor egymásnak adták át az ápolók és orvosok. Mint elmondta, ezeket a problémákat rendszeresen jelezték, a válasz azonban mindig az volt, hogy ezeket a problémákat „helyben kell megoldani”. Elmondása szerint a rossz higiéniai körülmények és a munkaerőhiány mellett az is jelentős többlethalálozást okozott, hogy a járványhelyzet idején létfontosságú szűrővizsgálatok és műtétek maradtak el, ami miatt megszaporodtak a daganatos megbetegedések.

Kulja a beszámolója alapján a lélegeztetőgépekre is kitért. Azt mondta, mikor kiderült, hogy a kormány 16 ezer gépet szerzett be, „döbbenet lett úrrá” az egészségügyi dolgozókon, többek között azért is, mert jelentős részük használhatatlan volt – volt olyan, aminek nem volt angol nyelvű menüje, volt, ami csak simán nem kapcsolt be, sok gépet később már ki sem csomagoltak. Mint elmondta, a gépek alkalmatlansága miatt a „szemük láttára fulladtak meg páciensek”. Emellett a gépek mellé sokkal több, azok használatára kiképzett orvosra lett volna szükségük, ez viszont szintén nem teljesült. „Nem lehet ötévnyi szakképzést egy pillanat alatt bepótolni” – mondta Kulja ezzel kapcsolatban.

A túlárazott beszerzésekkel kapcsolatban Magyar Péter az adásban ígéretet tett arra, hogy ha a Tisza Párt kormányra kerül, újra független lesz az igazságszolgáltatás, ami lehetővé teszi, hogy ezeket kivizsgálják. Az adást azzal fejezték be, hogy részvétüket fejezték ki azok felé, akik a koronavírus következtében veszítették el a hozzátartozóikat.

Radikálisan más képet festett a járványkezelésről az a videó, ami vasárnap este került ki Orbán Viktor YouTube-csatornájára – ebben valóságos sikertörténetként mutatták be a járványkezelést. A 38 perces alkotást itt lehet megtekinteni, bővebben ebben a cikkünkben számoltunk be az elhangzottakról.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!