Az igazságszolgáltatás függetlenségéért tüntetnek majd a magyar bírók
Demonstrációt szervez a bírók és igazságügyi dolgozók érdekképviseletével foglalkozó civil szervezet, a Magyar Bírói Egyesület február 22-én, szombaton, az esemény Facebook-oldala szerint az igazságügy függetlenségéért vonulnak majd fel a magyar bírók.
„Veszélyben az igazságszolgáltatás függetlensége!” – írják a posztban. Eszerint a demonstráció 22-én délután 1 órakor az Igazságügyi Palota elől indul majd, ahonnan a tüntetők átvonulnak az Igazságügyi Minisztérium épülete elé.
Az egyesület weboldalán azt írja: a demonstráció pártpolitika-mentes lesz, és a bírákat, bírósági dolgozókat és mindenkit várnak rá, „aki a társadalom számára fontosnak tartja a bírói függetlenség értékének megőrzését”.
A demonstráció háttere, hogy az Európai Unió által befagyasztott 30 milliárd eurós forrás feloldásához az Európai Bizottság többek között azt várta el a magyar kormánytól, hogy igazságügyi reformokat hajtson végre, többek között erősítse meg a bíróságok szakmai felügyeletét végző Országos Bírói Tanács (OBT) jogköreit és szerepét.
Ez meg is történt, a 2023. május 3-án elfogadott jogszabály értelmében a kormánynak minden, az igazságszolgáltatás működését érintő jogszabálytervezetet véleményeztetnie kell a bírók választott képviselőiből álló OBT-vel. Csakhogy a kormány ezután nemes egyszerűséggel átverte az Országos Bírói Tanácsot a bírói kinevezések feltételeinek megváltoztatásával.
A fideszes többségű Országgyűlés 2023. december 17-én fogadta el az Alaptörvény tizennegyedik módosítását, illetve ezzel összefüggésben az igazságügyi alkalmazottakról, a bírák jogállásáról és a bírói szervezetrendszerről szóló törvény módosítását, amivel 35 évre emelték a bírói kinevezések alsó korhatárát. Az is újdonság, hogy az Országgyűlés már nem csak kizárólag az ügyészek közül választhat legfőbb ügyészt.
A módosítást egy ravasz jogtechnikai trükknek köszönhetően tudták átnyomni a parlamenten az OBT véleményének kikérése nélkül. A kormánynak egy pillanatig nem állt szándékában, hogy konzultáljon a bírói testülettel, pedig az EU nyomására megalkotott szabály erre kötelezte volna.
Arról, hogy pontosan hogyan zajlott a módosítás, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.