A Szuverenitásvédelmi Hivatal most a 444-et támadja nyíltan

1416

A Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszó után nyíltan nekiment a 444-nek, honlapján azt írja: „Brüsszeli pénzekből végez politikai nyomásgyakorlást a 444 által vezetett nemzetközi médiaprojekt.”

A hivatal szerint a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) nevű médiaprojekt a „Soros-hálózat szerves részét képezi, és az Európai Bizottság finanszírozza”.

A 444 honlapján korábban azt írta: a TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködéséből jött létre, azzal a céllal, hogy erősítse a régióban a közös gondolkodást és együttműködést az európai biztonságot érintő kérdésekben. A projekt további célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

A hivatal szerint a program valódi célja ezzel szemben az, hogy monitorozza a régió országainak olyan kiemelt stratégiai területeit, mint a nemzetbiztonság, a hadiipari beszerzések, az energiabiztonság, a kibervédelem és az orosz–ukrán háborúhoz való viszony. Szerdai Facebook-posztjukban azt is belengették, hogy ezek ellen a szervezetek ellen a törvény erejével kell fellépni.

A 444 csütörtökön késő délután reagált a hivatal állításaira. Cikkükben azt írták: alapállításaiban hamis a Szuverenitásvédelmi Hivatal közleménye a TEFI működéséről.

„A ténybeli háttér kimerül abban, hogy a 444 kiadójának vezetésével 2023 szeptemberétől valóban működik egy konzorcium TEFI néven (The Eastern Frontier Initiative), melynek tagjai a magyar 444 mellett a holland Bellingcat, a lengyel Gazeta Wyborcza, a román PressOne és a szlovák SME. A résztvevő kiadók közösen foglalkoznak a közép-európai régió biztonságával, beszámolnak annak legfontosabb fejleményeiről, elemzik jelenségeit. A projektet valóban és publikusan az Európai Bizottság támogatja (24 hónap, 5 szereplő, összesen 1,077 millió euró).

A Szuverenitásvédelmi Hivatal számunkra, mint érintettek számára is ismeretlen vizsgálatokra hivatkozva igyekszik munkánkat obskúrus nemzetközi összeesküvések részeként leírni.

A 444, a Bellingcat, a Gazeta Wyborcza, a PressOne, és a SME visszautasítja a lejárató- és megfélemlítő célzatú közleményt. A kormányzati szerv által önkényesen indított támadás célpontja a demokratikus intézményrendszer egyik utolsó bástyája, a független sajtó.”

Nagyjából egy éve kezdte meg működését a Szuverenitásvédelmi Hivatal, ami saját meghatározása szerint „a nemzeti szuverenitás ellen irányuló támadásokkal szembeni fellépés érdekében” jött létre. Mostanra azonban egyértelművé vált, amit a szuverenitásvédelmi törvény elfogadásakor is sejteni lehetett, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal egyetlen célja a kormánnyal szemben kritikus civil szervezetek és a független sajtó lejáratása, hiteltelenítése.

Felállása után gyorsan bekeményített az új hivatal: először csak az ellenzék vélt külföldi kampányfinanszírozását vizsgálták, majd egymás után jöttek a civil szervezetek és egy kormánykritikus újság ellen megindított vizsgálatok. Hivatalos jelentéseknek és tudományos elemzéseknek kinéző irományokat adtak ki, amikben dezinformáció terjesztésével és idegen érdekek kiszolgálásával vádolták meg a célba vett szervezeteket és újságokat.

Tavaly novemberben videóban szálltak bele az Átlátszóba. Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke akkor arról beszélt, a hivatalát törvényszegéssel vádoló Átlátszó dezinformációt terjeszt, külföldi befolyásolást segít elő.

Cikkünket frissítettük a 444 reakciójával.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!