MOK-elnök: A politikai válaszokat halljuk egy szakmai kérdésre, harminc éve alulfinanszírozott az egészségügy
A politikai válaszokat halljuk egy szakmai kérdésre, át kellene szervezni az egészségügyet – mondta Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. A MOK elnöke szerint csak pici szigetek működnek jól, de az orvosok nagy része nem tud lelkiismeret-furdalás nélkül vizitelni, a feszültség a betegek és az orvosok közé áll. Február 10-én személyesen találkozik Pintér Sándorral, de szerinte a tárgyalás önmagában eddig sem vezetett eredményre.
Az orvosi kamara február 1-jén indított kampányt a hazai egészségügy hiányosságairól, azért, hogy felszólítson annak átfogó reformjára. A magyarok egészsége többet érdemel című, adatokon alapuló kampányról azt írták, hogy a magyar állam 2500 milliárddal költ kevesebbet az egészségügyre, mint amennyi az uniós átlag eléréséhez kellene. Lényegében harminc éve alulfinanszírozott az egészségügy.
Persze a cél elérése hosszú idő, de Álmos Péter arról beszélt, hogy már a következő évi költségvetésbe bele kell tenni ehhez 400-500 milliárdot. Álmos Péter úgy látja, most a kormányzat az adósságok visszafizetését tekinti pluszforrásnak, de az adósság csak folyamatosan termelődik.
Álmos Péter arról is beszélt, hogy nagyjából 60 ezer ember hal meg minden évben olyan ok miatt, ami elkerülhető lenne. Ez két tényezőből tevődik össze: az egyik az életmód, a másik az egészségügy állapota.
Hosszúak a várólisták, nem jutnak el időben az emberek szűrővizsgálatra, feleannyi CT és harmadannyi MR van, mint az európai átlag.
Egy novemberi tanulmány is azt állapította meg, hogy a kormány több tízezer magyar halálát előzhette volna meg. Orosz Éva professor emerita, MTA-doktor, egészségügyi közgazdász-szociológus kutatása szerint Magyarországon 2022-ben jóval alacsonyabb volt az egészségügyi közkiadás GDP-arányos részesedése, mint az 1990-es évek elején, ami teljesen egyedülálló trend a környező országokhoz képest.
A MOK elnöke a héten jelentette be, hogy tüntetést szerveznek március 8-ra, a kamara azt kéri, a „pártpolitikusok inkább maradjanak otthon”.
A demonstráció fő célja, hogy több figyelmet és több forrást kérjenek az egészségügynek. „Tükröződjön az a költségvetésben, hogy van jövő az orvosok előtt és az egészségügy előtt” – mondta Álmos Péter.