A hallgatók követeléseire reagálva erősíti az egyetemi szenátus jogkörét a MOME-t fenntartó alapítvány

„A kuratórium egységes álláspontja szerint, egy átfogó megújulási folyamatban a jogok és felelősségek újragondolása legitim és helyes törekvés.”

Ezzel a felvezetéssel közölte pénteken a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet (MOME) fenntartó alapítvány, hogy a hallgatók tiltakozása után megerősítik a szenátus jogkörét. A Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium friss döntése alapján

  • a fenntartónak kötelezően új pályázatot kell kiírni a rektori pozícióra, ha nem ért egyet a szenátus által jelölt ember kinevezésével;
  • az egyetem foglalkoztatási és hallgatói követelményrendszeréről, illetve azok részletszabályairól a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt;
  • az egyetem szervezeti működésének rendjét (SZMR) a fenntartó és a szenátus mostantól kizárólag konszenzussal változtathatja meg.

Ezek közül az első pont a jelenlegi rektor, Koós Pál kinevezéséhez kapcsolódik. A szenátus ugyanis 2023-ban a pályázók közül abszolút többséggel Vargha Balázst, a MOME Média Intézetének igazgatóját nevezte, a kuratórium az utolsó utáni pillanatban mégsem őt, hanem Koóst kérte fel a rektori posztra.

A szenátus jogkörének megerősítése volt az egyik a négy követelés közül, amelyeket a hallgatók tiltakozásukban megfogalmaztak. A bejelentés pár nappal azután érkezett, hogy Koós Pál, a MOME rektora – akinek lemondását szintén követelik a tiltakozók – tárgyalásokat kezdeményezett a hallgatókkal „az egyetem belső békéjének helyreállítása és a kölcsönösen megnyugtató megoldások megtalálása érdekében”, ebből azonban nem kértek a hallgatók.

Ahogy korábban megírtuk, az egyetem hallgatói február 3-án megzavarták az egyetem szenátusának ülését, amelyen Koós Pál rektor is részt vett. A hallgatók tapsolással zavarták meg a rektort, amikor szóhoz próbált jutni, ezzel tiltakoztak az egyetem szervezeti átalakításával és a rektor ezzel kapcsolatban hozott, nagy felháborodást kiváltott személyi döntéseivel szemben.

A hallgatók az illegitimnek tartott rektor és helyetteseinek lemondását, a szenátus autonómiájának helyreállítását és a Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratórium hatalmának csorbítását követelik. Arról, hogy pontosan mit takarnak az egyetemen zajló szervezeti átalakítások, ebben a cikkben írtunk részletesebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!