Megindult a harc a nyugdíjas szavazókért

Megindult a harc a nyugdíjas szavazókért
Magyar Péter a Tisza Párt kongresszusán tartott évértékelő beszédet 2025. február 15-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

1272

Magyar Péter szombati évértékelő beszédében új frontot nyitott a Fidesz elleni küzdelemben azzal, hogy minden eddiginél egyértelműbb és markánsabb választási ajánlatot tett a nyugdíjasoknak, akikről lehet tudni, hogy jelentős számban Fidesz-szavazók. A nagy ígéretdömpingben csak azután fordult rá a jól ismert ellenzéki témákra, az egészségügy és az oktatás rendbetételére, az uniós források hazahozására, a propaganda és a korrupció felszámolására, hogy felsorolta, milyen intézkedésekkel segítené a nyugdíjasok életét.

Most már nemcsak azt mondta Magyar Péter, hogy Orbán Viktor és a Fidesz becsapta a nyugdíjasokat, hanem azt is, hogy kormány képtelen megoldani az idősek problémáit. „Aki nem érzékeli a valóságot, nem tudja, hogy mi történik az országban, valójában jó megoldásokat sem tud adni. Maximum kampánycéllal jó híreket tud mondani, amivel nevetség tárgya lesz. Orbán Viktor nincs tisztában a valódi nyugdíjas helyzetével sem. Honnan is tudná, hogy mit jelent állandóan spórolni, választani élelmiszer és gyógyszer között, vagy nélkülözni. Orbán apja állami megbízásokból, milliárdos nyugdíjassá vált. Honfitársaim, a Tisza-kormány segít az Orbánék által magára hagyott nyugdíjas honfitársaink millióinak.”

A nyugdíjasoknak szóló ígéretei közül az volt a legfontosabb, hogy kormányra kerülése esetén megtartaná a 2020-ban újra bevezetett 13. havi nyugdíjat, sőt bevezetné a „méltó élethez szükséges” kiegészítő nyugdíjat, bár arra nem tért ki, hogy mekkora összegről lenne szó. Ezenkívül létrehoznák a nyugdíjasok szolgáltatási központját, azaz a nyuszikat. Állami és uniós támogatásokkal nyugdíjas házakat, nyugdíjas otthonokat és rehabilitációs központokat építenének. Segítő szolgáltatásokat biztosítanának az idős embereknek, és „helyi mesteremberekkel együttműködve” 50 százalékos kedvezményekkel javítanák a nyugdíjasok életkörülményeit.

Azért is volt feltűnő, hogy Magyar Péter évértékelőjében kiemelt helyet kaptak a nyugdíjasoknak szóló ígéretek, mert az elmúlt hetekben a Fidesz hangsúlyosan a nyugdíjasoknak üzent. Egymás után jöttek a jobbnál jobb hírek: Orbán Viktor egy bögre kávéval a kezében jelentette be a február 4-i kormányülés előtt, hogy a kistelepüléseken élő nyugdíjasok is igényelhetik majd a vidéki otthonfelújítási támogatást, ami eredetileg a családosoknak lett kitalálva. Nyomban el is látogatott egy Visegrádon élő nyugdíjas házaspárhoz, hogy beszámoljon nekik a jó hírről. Egy másik videóban azt jelentette be a miniszterelnök, hogy február 12-én „dupla nyugdíjat” fizetnek, mivel a rendes nyugdíj mellett kifizetik a 13. havi nyugdíjat is, aminek kicsit olyan íze volt, mint amikor az állampapírok után járó kamatok kifizetését tálalta jó hírként.

Eközben a kormánysajtó és vezető fideszes politikusok, Orbánnal az élen, azt terjesztik Magyar Péterről, hogy „Brüsszel” parancsára megszüntetné a 13. havi nyugdíjat. „Nagy dolog ez, olyan eredmény, amelyért a magyar gazdaság minden szereplője napról napra megdolgozik. Persze ellenzői is vannak, brüsszeli bürokraták, magyar közgazdászok, ellenzékiek, akik megszüntetnék a 13. havi nyugdíjat. (…) Amíg mi állunk a kormányrúd mellett, addig nyugodt lehet mindenki, meg fog érkezni a 13. havi nyugdíj” – mondta a miniszterelnök a februári nyugdíjfizetésről szóló videójában.

Ugyanerről beszélt a február 5-i kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és a Magyar Péter szapulására ráállított Menczer Tamás is. „A rezsicsökkentés és a 13. havi nyugdíj megvédése után a kormány a Vidéki Otthonfelújítási Programot is megnyitja a nyugdíjasok előtt. Ez 600 ezer idős embert érint. Minden kérelmező 3 millió forintot vehet fel otthona felújítására. Ezzel szemben az idősek mit várhatnak Magyar Pétertől? Lenézést! Nyugdíjaskommandónak nevezi őket. Magyar Péter lenézi az időseket és brüsszeli utasításra elvenné tőlük a 13. havi nyugdíjat is. Nem fogjuk hagyni!” – mondta február 9-i videójában a Fidesz kommunikációs igazgatója.

A kormánysajtón is végigsöpört, hogy Brüsszel és Magyar Péter a 13. havi nyugdíj ellen van. A Magyar Nemzet egy állítólagos tiszás Discord-csoportban látott kommentekre hivatkozva azt írta, hogy Magyar Péter aktivistái azonnal eltörölnék a 13. havi nyugdíjat és még egy sor juttatást, amiről természetesen a közmédia is beszámolt. Annyira meg kell védeni a 13. havi nyugdíjat, hogy a kormányközeli Nézőpont Intézet még egy közvélemény-kutatást is csinált, hogy elmondhassák: a magyarok szerint akkor is meg kell tartani a 13. havi nyugdíjat, ha az Európai Unió csökkentené a juttatást. Feleslegesen dolgozott a Nézőpont, mert az Európai Bizottság már tavaly cáfolta, hogy a 13. havi nyugdíj eltörlését kérték a kormánytól.

Magyar Péter nem csak azért kezdett el a nyugdíjas szavazókhoz beszélni, mert a Fidesz a 13. havi nyugdíj megszüntetésével próbálta lejáratni, és nem is először szólította meg őket. Október 23-i beszédének az volt az egyik újdonsága, hogy a jól ismert ellenzéki toposzok felmondása mellett azoknak a szavazóknak is üzent, akik még nem fordultak el a Fidesztől. Akkor is elmondta, hogy megtartaná az Orbán-kormányok két nagy vívmányát, a rezsicsökkentést és a 13. havi nyugdíjat – azt a két intézkedést, aminek a nyugdíjasok az egyik fő haszonélvezői. „Ha jön a változás, nekik is jobb hely lesz Magyarország” – üzente akkor. A cél egyértelmű: Magyar Péter már megnyerte magának az elkötelezett ellenzéki szavazókat, most ráfordult a Fidesz szavazóira. Bekebelezné Orbán egyik kedvenc szavazóbázisát, de a gazdák mellett a nyugdíjasokat is maga mellé állítaná.

Magyar Péter is tisztában van vele, hogy Magyarországon nem lehet választást nyerni a nyugdíjas szavazók nélkül. Egyrészt a legnépesebb választói csoportról van szó: az újabb kétharmados Fidesz-győzelemmel végződő 2022-es országgyűlési választáson a szavazásra jogosultak több mint 25 százaléka volt 65 évesnél idősebb. (Az egyszerűség kedvéért nyugdíjasként hivatkozunk a 65 évesnél idősebb szavazókra, mert nagy átfedés van a két csoport között.) Ráadásul a nyugdíjasok körében hagyományosan magas a választási részvételi szándék. Tehát a nyugdíjas szavazók nemcsak sokan vannak, de ők a leginkább elkötelezett szavazók is.

És pontosan ez az egyik választói csoport, amiben a Fidesz tarolni szokott. A közvélemény-kutatások is rendre azt mutatják, hogy a 65 évesnél idősebb korosztályban messze a Fidesz a legnépszerűbb párt, ők alkotják a Fidesz-tábor gerincét. Elemi érdeke Magyar Péternek és a Tisza Pártnak, hogy ebben a választói csoportban is megvessék a lábukat és erodálják a Fidesz a népszerűségét, például az állam működésképtelenségéről szóló üzenetekkel.

Van is még hova erősödnie a Tisza Pártnak a nyugdíjasoknál. A tavaly június óta megjelent közvélemény-kutatások alapján a Tisza Párt mostanra beérte és néhol már meg is előzte a Fideszt, ugyanakkor a nyugdíjasok körében stabilan tartja előnyét a legnagyobb kormánypárt. A 21 Kutatóközpont október 23-án publikált felmérése jelzett először Tisza-előnyt (igaz, még hibahatáron belül), miközben a 65 évesnél idősebbek között 46 százalékra mérték a Fideszt, míg a Tiszát csak 13 százalékra. A tavaly novemberi Medián-mérés még durvább fideszes dominanciát mutatott: abban a felmérésben abszolút többsége volt a Fidesznek a nyugdíjasoknál, 50–21 arányban vezettek a Tiszával szemben.

A június 9-i EP-választási eredmények is azt mutatták, hogy a Tisza Párt elsősorban a régi ellenzéki pártoktól tudott elszívni szavazókat, a Fidesztől alig. Magyar Péter legfeljebb azt tudta elérni, hogy a fideszesek egy része nem ment el szavazni. 2026-ban ez kevés lesz: Magyar Péternek mindenképpen bővítenie kell a táborát a győzelemhez. Nem feltétlenül méretében, hanem összetételében, amihez elsősorban nyugdíjas és a női szavazókat kell megszólítania. A két csoport között ráadásul nagy az átfedés, mivel az idősebb korosztályokban többségben vannak a nők, hiszen jellemzően tovább élnek a férfiaknál. Ezért van az, hogy a macsókultuszt megtestesítő Fidesz a nők körében is népszerűbb a Magyar Péter vezette Tisza Pártnál, amihez a szociológiai tényezőkön túl Magyar Péter karakterének is lehet köze.

Ezért sem szabad messzmenő következtetéseket levonni az elmúlt hónapok közvélemény-kutatásaiból, amik hibahatárt meghaladó Tisza-előnyt jeleztek. Szabó Andrea szociológus a hvg.hu podcastjában azt mondta, hogy a Fidesz táborának magja még Magyar Péter megjelenése után is érintetlen maradt. „Támogatási szempontból nincs rossz helyzetben a Fidesz. Az a legnagyobb kérdés, hogy a következő fél évet hogyan ússza meg. Ha 2025 őszén a mostani támogatottságához képest már képes néhány százalékot visszahozni, és közérzetjavító intézkedések sorozatát tudja bevezetni, akkor van esélye arra, hogy ha nem is kétharmados többséggel, de többséggel megnyeri a választásokat 2026-ban.”

Ami biztos, hogy Magyar Péternek nem lesz könnyű dolga, ha el akarja hódítani a Fidesztől a nyugdíjas szavazókat, akik között sok a nő. Olyan ígéretekkel kell előállnia, amiért hajlandók lennének ott hagyni a stabilitást és békét hirdető Fideszt, úgy, hogy kormányzópártként a Fidesz van döntési helyzetben. Most még nem lehet megmondani, hogy a 13. havi nyugdíj megtartásának és kiegészítésének ígérete az állami szolgáltatások (egészségügy, idősellátás stb.) rendbetételének ígéretével kiegészülve elég lehet-e a nyugdíjasok megnyeréséhez, de már annak is üzenetértéke lehet, hogy Magyar Péter foglalkozik a problémáikkal.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!