Kóka János szerint az egészségügy össze fog omlani, ha nincs érdemi változtatás

516

Kóka János volt SZDSZ-elnök, üzletember, az egykori Gyurcsány-kormány gazdasági és közlekedési minisztere a 24.hu-nak adott interjút a magyar egészségügy helyzetéről. A Doktor24 magánegészségügyi szolgáltató alapítója február 7-én tette közzé az egészségügyről szóló vitairatát. Kóka ebben arról írt, hogy a „magyar egészségügy évtizedek óta halmozódó problémákkal küzd”. Szerinte „a jelenlegi finanszírozási modell és intézményi irányítási szerkezet nem felel meg sem a kor követelményeinek, sem a betegek elvárásainak”. Az üzletember arról is írt, hogy több pénzzel önmagában nem lehet megoldani a hazai egészségügy problémáit. Kóka szerint teljesen át kell alakítani az egészségügyi rendszert, ennek menetére pedig javaslatokat is tett.

A 24.hu-nak azt mondta, azért 2025 februárjában publikálta a vitairatot, mert most tudta összegezni a magánegészségügyben szerzett tapasztalatait, „az állami finanszírozás részleteit, a prevenciós ügyeket és társadalompolitikai összefüggéseket”. A szöveg megírását azzal indokolta, hogy hiányolta „a minőségi szakmapolitikai diskurzust”. Kóka azonban leszögezte, hogy semmilyen politikai ambíciója nincs, és nem akart semmilyen kormányzati pozícióra bejelentkezni az írásával.

Magyar Péter egyebek mellett azt ígérte a Tisza Párt kongresszusán, hogy minimum 500 milliárd forinttal növelik az állami egészségügy költségvetését. A lap erről is megkérdezte a volt SZDSZ-elnököt. Kóka azt mondta, nem olvassa a pártok programjait, legfeljebb törvényjavaslat formájában. Szerinte a hatalomban lévő vagy oda készülő pártok sokszor mondanak „jól hangzó, szimpatikus kijelentéseket”, amelyekbe nem is kell többet látni.

„Amikor egy politikai párt szavazatvadászati céllal jelenít meg hiányosságokat vagy konfliktusokat, amelyek megoldására nem is akar érdemi javaslatot tenni, azt politikai haszonlesésnek tartom”

– mondta Kóka János. Az egykori Gyurcsány-kormány minisztere azt írta a vitairatában, hogy „az elmúlt 30 évben soha nem volt meg egyszerre a politikai bátorság és erő a valódi reformokhoz” az egészségügyben.

A lap megkérdezte, hogy Kóka minisztersége alatt miért nem volt bátorság a reformokhoz. Az üzletember szerint „politikai bátorság volt, csak épp politikai erő nem”. Az öt százalék körüli SZDSZ-szel próbálták „az akkor ellenzékben lévő Fidesz és a kormány nagy többségét adó szocialisták ellenében bevezetni az egészségügyi reformot, amit valójában egyik nagy párt sem akart”. Azt mondta, a holland modellt akarták bevezetni, ami az egyik legjobb a világon.

Kóka szerint a Fidesz politikai okokból támadta a reformot, az MSZP pedig ugyanilyen okokból kihátrált mögüle. A Doktor24 alapítója azt mondta, „az egészségügyi reformból való kifarolás volt az egyik utolsó, végzetes szög a szocialista-liberális koalíció koporsóján”.

A jelenlegi helyzetről is beszélt Kóka. Arról beszélt, hogy „a kormány a szükséges reformok nélkül igyekszik fenntartani az egészségügy működőképességét”. Szerinte a rendszer egészét érintő változtatás nem történt 2010 óta, csak „toldozgatás-foldozgatás volt”. Kóka azt mondta, hogy

„a rendszer elérte a fenntarthatóságának legvégét, ha nincs érdemi változás, össze fog omlani”.

Az üzletember arról beszélt, hogy először szakmapolitikai konszenzusra van szükség. Szerinte ugyanis „abban egyetértés van, hogy beavatkozás nélkül egyszerűen nem tud tovább működni a rendszer”. Kóka azt mondta, „a rendszert elsősorban a benne dolgozók elképesztő elhivatottsága tartja össze”. A volt SZDSZ-elnök azt mondta, hogy a kormány azért nem nyúlt hozzá a rendszerhez, mert „a politika tart ilyen nagy rendszerek megváltoztatásától és a vele járó konfliktusoktól, inkább fejleszt: épít, utat ad át, stadiont húz fel”. Szerinte ugyanis a fejlesztések egyértelműen politikai hasznot hoznak.

A lap arról is kérdezte Kókát, lehet-e az egészségügy tematizálásával választást nyerni. Erre azt válaszolta az üzletember, hogy „nagyobbnak tűnik a status quo felrúgásának a politikai költsége, mint a lassú enyészeté”. Szerinte teljesen kiherélték a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő szolgáltatásvásárlási és minőségbiztosítási potenciálját, és pénzkifizető hellyé silányították. Emiatt szerinte „nincs felelős társadalombiztosító a rendszerben”.

Kóka azt mondta, „mára talán a végére értünk annak a vitának, hogy a költségvetési többletforrásokért folyó versenyben az egészségügy nyertes lehet-e. Nem lehet.” Az üzletember ezért arra tett javaslatot vitairatában, hogyan lehet az egészségügy finanszírozását a költségvetés túlterhelése nélkül megoldani.

Kóka János az interjúban még arról is beszélt, hogy

  • „Magyarország a túlzott gyógyszerfogyasztás által az egyik leginkább sújtott ország”,
  • „a magyarság az egyik legelhízottabb nemzet, a gyerekek negyede is túlsúlyos”,
  • szerinte fontos lenne, ha a közvélemény is példamutató lenne az egészséges életmód vonatkozásában,
  • „a vállalkozásokkal kell egy okos megállapodást kötni” az egészségügyről,
  • a Magyar Orvosi Kamara „sajnos a harcaiban meggyengült, és fajsúlyos köztestületből frusztrált érdekképviseleti fórummá vált”,
  • Szijjártó Péter korábban a külgazdasági hálózatok újra szervezésében szerzett tapasztalatairól megkérdezte őt.

De a lap kérdezte az üzletembert a Direkt36 dokumentumfilmjéről is, amely már átlépte a 3 milliós nézettséget. Emellett szóba került az is, hogy Kóka tagja volt annak a delegációnak, amelyik elkísérte Orbán Viktor miniszterelnököt az Egyesült Arab Emírségekbe január végén.

Kóka János korábban a Telex Téma vendége volt, az adásban a magán- és közegészségügy viszonyáról, illetve az egészségügy kihívásairól is beszélgetett Álmos Péterrel és Brückner Gergely műsorvezetővel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!