Orbán kormánybiztost küld az Egyesült Államokba, hogy gyűjtsön infót a „Soros-féle itthoni civil szervezetekről”
„A Birodalom budapesti lerakatával kell leszámolnunk. A munkacím: teli rüszttel!”
– fogalmazott Orbán, teljesítve teli rüsztös kihívását. Ezután ennél jóval komolyabb döntést jelentett be: a kormány kormánymegbízottat küld majd az Egyesült Államokba, hogy „begyűjtse az összes, Magyarországra vonatkozó bizonyítékot”. Ezután „sürgősen megteremtjük alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy ne kelljen tétlenül néznünk, amint álcivil szervezetek a szemünk láttára szolgálják ki a külföldi szervezeteket”. Orbán ezután bejelentette, miket akar:
- legyen új törvény, a Magnyickij-törvény mintájára;
- „zárjuk el a Soros-hálózat pénzcsapjait, az állami szervek tegyenek a szuverenitásvédelemért”;
- „az eddigi elkövetőkkel tartassuk be a törvényeket”;
- „engedjük be Nyugatról a friss levegőt”.
Orbán szerint eddig volt a keleti nyitás, most jön majd a nyugati, „ha már annyira hiányolták”.
Mi az a Magnyitszkij-törvény?
a Magnyitszkij-törvény eredeti értelmében arról szólt, hogy Amerika szankciókat vethetett ki azokkal szemben, akik az állam képviseletében szerepet játszhattak Magnyitszkij orosz könyvelő halálában.
A Magnyickij-törvény később szélesebb tartalommal lett felruházva, az EU-ban is született a mintájára törvény: általánosan szankcionálhatók lettek azok a személyek, akik bárhol a világban az állam képviseletében eljárva antidemokratikus rendszer működtetésében, törvénysértésben vettek részt. Erre hivatkozva rakta Amerika szankciós listára Rogán Antalt is, Orbán pedig most a civilekkel szemben fordítaná ezt vissza.