Olvasónk autóját a lakása előtt rommá törte egy ismeretlen, majd elhajtott. Mi ilyenkor a teendő?

Olvasónk autóját a lakása előtt rommá törte egy ismeretlen, majd elhajtott. Mi ilyenkor a teendő?
Az autó a baleset után az elkövető leszakadt kipufogójával – Olvasói fotó / Telex

820

Kevés kézenfekvőbb célú magyar Facebook-csoport létezik a Pesten Találtam nevű közösségnél. Napközben átlagosan negyedóránként jelennek meg újabb bejegyzések, így az összesen több mint 174 ezer követő rendszeresen értesülhet arról, ha valaki az ellopott mobiltelefonját keresi, havi bérletet, sapkát, fél pár kesztyűt talált az utcán vagy egy közösségi közlekedési eszközön, esetleg eltűnt a hozzátartozója, a háziállata, vagy éppen masszázsszolgáltatását kínál a fővárosban. Olvasónk, Dávid esete egészen más, hiszen a felsoroltakhoz hasonló tartalmú posztok tengerében február 6-án arról írt, hogy valaki a X. kerületi Óhegy utcában parkoló autójában hagyta saját autója kipufogódobját.

A bejegyzéshez tartozó képen egy összetört, bordó Mitsubishi Lancer látható, amelynek az ütközés hatására szétnyílt bal első sarkából feltehetően a balesetet okozó autó hátrahagyott kipufogódobja áll ki, az úttesten pedig szintén ez utóbbi lökhárítójából származó jókora ezüst fényezésű darab hever. Mivel az eset a hajnali órákban történhetett, sem olvasónk, sem az autójával közvetlenül mögötte parkoló szomszédja nem értesült a történtekről reggelig. Azóta viszont közösen várják a fejleményeket, mert az ütközés ereje olyan nagy volt, hogy a befékezett Lancer a szomszéd Suzukijának ütközött a hátuljával, ezért az szintén összetört. Mivel a károkozó sem baleseti bejelentőlapot, sem telefonszámot vagy más elérhetőséget nem hagyott a helyszínen, Dávid 50 ezer forint nyomravezetői díjat ajánlott fel a szem- vagy fültanúnak, de eddig senki nem jelentkezett.

Néhány nappal a történtek után felvettük a kapcsolatot a Mitsubishi gazdájával. Mint elmondta, a 2012-es évjáratú, Németországból használtként behozott Lancer a baleset idején is ugyanott parkolt, ahol 2017-óta mindig. Ez eddig szinte senkinek nem okozott problémát, aki a környéken közlekedik, így a 95-ös buszjárat sofőrjeinek sem. Néha persze mindkét irányból egyszerre érkeznek buszok az egymással majdnem szemközt, Dávidék háza közelében található megállókba, ami komplikációkat okoz. Olvasónk szerint ilyen együttállásoknál ügyesen kell manőverezniük az autósoknak, hogy mindenki elférjen, de ez néha nem sikerül. Korábban valaki lesodorta a Mitsubishi visszapillantó tükrét, illetve megkarcolta itt-ott a fényezést, és ezekért az ügyekért sem mindig vállalták a felelősséget az okozók.

A Mitsubishi mostani sérüléseinek javítása nagyjából 600 ezer forintba kerülhet, esetleg kicsit többe, ha sérült a közeli váznyúlvány is, és mivel a 300 ezer kilométert futott autó ép állapotban körülbelül 1,5 millió forintot érne, nem biztos, hogy gazdaságosan javítható. A szomszéd Suzukijának javítása szintén százezer forint körüli összegbe kerülhet, casco biztosítás pedig egyik autón sem volt. A Suzukira a kora miatt nem is lehetett volna kötni, a Mitsubishi gazdája pedig úgy gondolta, hogy indokolatlanul sokba került volna a casco az autó csökkenő értékéhez képest. Utólag úgy látja, jó lett volna fedélzeti kamerát szerelni az autóba, illetve térfigyelő kamerát a házukra, bár ez utóbbi csak a bejárat közvetlen közeléről készíthetett volna felvételeket az adatvédelmi szabályok miatt.

Mit mond a rendőrség, mit láttak a buszokról?

Ilyen esetekben fontos, hogy előkerül-e a baleset okozója, ezért Dávid azonnal hívta a rendőrséget, miután meglátta az összetört autóját. A történtekről jegyzőkönyv készült, a rendőrök lefotózták a törött autókat és az okozó autó hátrahagyott alkatrészeit, majd az ügy a X. kerületi rendőrkapitányságra került. A Budapesti Rendőr-főkapitányság kérdésünkre azt válaszolta, hogy ismeretlen elkövetővel szemben indítottak szabálysértési eljárást, és igyekeznek begyűjteni a környék térfigyelő kameráinak felvételeit. Ezzel kapcsolatban felmerült az is, hogy a 95-ös buszon lévő kamerák felvételei szintén fontosak lehetnek.

A járatot üzemeltető BKV szerint buszaik és trolibuszaik közel háromnegyedén vannak kamerák. Az egyes viszonylatokban közlekedő, kamerával ellátott járművek aránya ugyanakkor változó, ezért ahogy a 95-ös vonalán, úgy máshol is előfordulhat, hogy éppen egy nem bekamerázott busz közlekedik a balesetek időpontjában. Dávid időközben megtudta a rendőrségtől, hogy kikérték a BKV-tól a buszok felvételeit, amelyek alapján egyelőre csak azt állapították meg, hogy február 6-án, hajnali 4:44-kor már össze volt törve a Mitsubishi, amikor elment mellette egy BKV busz.

Ezeket a felvételeket a jogszabályok szerint 15 nap után meg kell semmisíteni, hacsak nem kéri ki azokat a rendőrség, ezért az ügyben nem mellékes, hogy Dávid azonnal jelentette az esetet, ahogy az sem, hogy a BRFK időben lépett. Az európai adatvédelmi irányelv, a GDPR értelmében egyébként a kamerafelvételeken szereplő károsultak érintettnek minősülnek, így jogosultak arra, hogy megnézzék a felvételeket más, a felvételen szereplő személyek személyiségi jogainak tiszteletben tartása mellett. Mindez azt jelenti, hogy a buszok fedélzeti videóit anonim módon, a többi szereplő és más információk eltüntetése, kitakarása után adják ki a károsultaknak. A fővárosi közlekedési cég aznap reggel a 95-ös busz vonalán szolgálatban lévő sofőrjei nem jelezték, hogy látták a balesetet okozó, a hátrahagyott darabjai alapján Jaguar márkájú autót és tulajdonosát.

Az autó azóta is így áll az utcán – Fotó: Zách Dániel / Telex
Az autó azóta is így áll az utcán – Fotó: Zách Dániel / Telex

Mikor jár kártérítés, mit mond a közlekedési ügyvéd, és miről árulkodik az elhagyott kipufogódob?

Az üggyel kapcsolatban megkerestük Herpy Miklós közlekedési ügyvédet, aki szerint a Dávidéhoz hasonló esetekben a közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértés, illetve a KRESZ 58. paragrafusában foglaltak megszegése miatt indíthat eljárást a rendőrség. Ez utóbbi jogszabály rögzíti, hogy a károkozó köteles hátrahagyni elérhetőségeit, hogy később egyeztessen, és rendezze a keletkezett kárt a vétlen féllel. Az ügyvéd szerint azért is fontos, hogy kiderüljön az okozó autó rendszáma, mert a vétlen autó gazdája csak ebben az esetben számíthat kompenzációra.

Szokványos esetben a baleset okozójának kötelező biztosítója fizet, ha viszont az illetőnek nem volt érvényes kötelezője, akkor a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által kezelt Kártalanítási Számláról kaphatnak kártérítést a vétlen autósok, majd a szövetség később ezt behajtja az okozón. Mivel az ütközés során két autó is összetört, a balesetért ezúttal az ismeretlen autós, illetve biztosítója nemcsak a Mitsubishiben keletkezett kárt köteles megtéríteni, de a mögötte álló Suzukiét is. Amennyiben nem kerül elő a Jaguar, illetve a gazdája, akkor Dávid és szomszédja sem a kötelező biztosítási, sem a MABISZ által biztosított kártérítésre nem számíthatnak.

A szövetség kérdéseinkre adott válasza szerint ismeretlen gépjárművekkel évente körülbelül ezer esetben okoztak kárt Magyarországon az elmúlt három évben. A Kártalanítási Számla helytállási kötelezettsége hasonló helyzetben, tehát amikor nem ismert az okozó, a súlyos esetekre korlátozódik. Ez tehát azt jelenti, hogy akkor térít a MABISZ, ha az ismeretlen gépjárművel okozott balesetben valaki súlyosan megsérül vagy meghal, ilyenkor viszont a vétlen fél járművében keletkezett kárt is kompenzálják.

A MABISZ azt tanácsolja az olvasónkéhoz hasonló ügyek érintettjeinek, hogy 30 napon belül jelentsék be az ismeretlen gépjármű által okozott káreseményt a szövetségnek, illetve használjanak fel minden hatósági intézkedést a felelős azonosítására. Azt, hogy a károkozó jármű ismeretlen, a rendőrségi határozat igazolja – tette hozzá válaszában a szervezet. A károsult bejelentése után a MABISZ nem vizsgálja a történteket, és nem is keresi a károkozó gépjárművet, mert erre nincs is joga. Csupán a beérkező információk alapján vizsgálják a kárigények jogosságát és megalapozottságát.

Bár a rendőrségi nyomozás hónapokig tarthat, a kimenetele pedig az eddigi nyomok alapján bizonytalan, néhány támpontra így is építhetnek a nyomozók. A Dávid által lefotózott gazdátlan kipufogódobon nemcsak a Jaguar emblémája látható, de többféle szám- és betűkombináció is. Ezek alapján Prokop Gábor, a Kauffer Kft. nevű nagy autóalkatrész-kereskedő cég munkatársa a gyártói adatbázisokat átnézve megállapította, hogy a titokzatos károkozó Jaguar egy 2008–2009 környékén gyártott dízelmotoros XF volt, erre utal a dobon szereplő X258 kód. A mellette olvasható 04 08 számpár a gyártás időpontját, 2008 áprilisát jelöli, az RHD-kód alapján pedig egyértelmű, hogy a jobb oldali dobról van szó, ahogy a helyszínen hagyott ezüst színű lökhárítódarab is oda illeszkedik.

Olvasói fotó / TelexOlvasói fotó / Telex
Olvasói fotó / Telex

A kipufogón szereplő időpont előtt magát az autót sem szerelhették össze, sokkal később a gyártói raktározási és készletezési szokások miatt pedig szintén nem. Így a rendőrségnek elsősorban azokra a példányokra kell szűrnie a magyar nyilvántartásban, amelyek megfelelnek ezeknek a paramétereknek. Mindez így is kevés lehet az ügy megoldásához, ahogy nem hozott eredményt Dávid Pesten Találtam Facebook-csoportban megosztott bejegyzése, illetve az általa felajánlott 50 ezer forint nyomravezetői díj sem, de tanulság így is van: érdemes fedélzeti kamerát szerelni az utcán parkoló autókba, és folyamatos felvételre állítani.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!