Törvénymódosítással derítené ki a Fidesz, hogy mekkora vagyona van Magyar Péternek

Törvénymódosítással derítené ki a Fidesz, hogy mekkora vagyona van Magyar Péternek
Orbán Viktor és Magyar Péter az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. október 9-én – Fotó: Philippe Buissin / EP / EU

7115

Orbán Viktor nem hagyta szó nélkül, hogy Magyar Péter húsz évre visszamenő vagyonosodási vizsgálatokat ígért, és meghirdette az Út a börtönbe programot a politikusoknak és oligarcháknak. „Úgy látom, az ellenfeleink újra fenyegetőznek. Mi nem fenyegetünk, de azt se szeretjük, ha bennünket fenyegetnek. Nem is ajánljuk senkinek, hátha a végén még komolyan vesszük” – fogalmazott vészjóslóan a miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében, majd bejelentette: egy törvénymódosítás után a magyar európai parlamenti képviselőknek is a magyar parlamenti képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozatot kell majd tenniük.

Azonnal ki is adta a feladatot Kocsis Máténak, hogy készítse elő a jogszabálymódosítást, amely hamarosan az Országgyűlés elé kerülhet. A Fidesz frakcióvezetője másnap a Kossuth Rádióban már arról beszélt: azért módosítják a szabályokat, mert úgy lenne fair, ha mindenki azonos mérce alá esne, aki közéleti szerepet vállal, és hatalomra tör vagy hatalommal bír. Azt is jelezte, hogy neki még lesznek más javaslatai is a témában, de részleteket egyelőre nem árult el.

A Fidesz célja a visszatámadáson túl az lehet, hogy a miniszterelnök környezetében felhalmozódott hatalmas vagyon után a Tisza Párt EP-képviselőinek pénztárcájába is betekintést kapjon a média. Az intézkedés elsősorban Magyar Péter ellen irányul, és azt szeretné elérni a kormánypárt, hogy nyilvánosságra kerüljön:

valójában mennyi ingatlana, megtakarítása, részvénye és más vagyontárgya van a legerősebb ellenzéki párt vezetőjének.

Nem véletlenül találta ki ezt a módosítást Orbán. Tavaly a Tisza Párt elnökének korábbi barátnője, Vogel Evelin arról beszélt egy titokban, illegálisan rögzített hangfelvételen, hogy Magyar 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit Vogel állítása szerint olyan tőzsdei információk segítségével keresett, amelyekről nem szabadott volna tudnia.

A kormányzati karaktertámadást folytatva az Index pár hete arról írt, hogy a birtokukba került információk alapján Magyar 2023. július 21-én, pénteken, a tőzsdezárás előtti órákban az összes birtokában lévő részvényt eladta, majd több tízmillió forint értékben vásárolt részvényeket Mészáros Lőrinc cégétől, az Opus Global Nyrt-től. Egy – mások számára nem tudható – visszavásárlási akciónak köszönhetően a tőzsdevásárlás után hirtelen megnőtt ezek értéke, így a rá következő hétfőn már emelt árfolyamon adhatta el a részvényeket, és jelentős haszonra tett szert.

„Az Index című aljas, hazug propaganda lap állításaiból egy szó sem igaz. A cikkben idézett napon nem vettem és nem is adtam el részvényt. Ellentétben a Fidesz számos politikusával és a kitartott propagandistáikkal, én soha nem követtem el tőzsdei bűncselekményt”

reagált a cikkre Magyar, majd sajtó-helyreigazítási pert és büntető feljelentést ígért. Később azt is írta, hogy 2008-ban vette az első részvényeit, és azóta sokfajta értékpapír volt a birtokában, de a tőzsdei ügyleteiből sosem voltak kiemelkedő eredményei, sőt az utóbbi három évben jellemzően „virtuális vesztesége” volt a részvényein. Az Index cikke után Tényi István feljelentést tett, a Központi Nyomozó Főügyészség pedig eljárást indított az ügyben.

Magyar Péter szerint Orbán a szombati bejelentésével „a saját családjának elképesztő gazdagodásáról kívánja elterelni a figyelmet”. Ha már lúd, legyen kövér, üzente a miniszterelnöknek a Tisza Párt elnöke Facebookon hétfőn, és azt ígérte: párttársaival állnak a javaslat elébe. „Ne legyen gyáva, fogadja el a Tisza javaslatát! 20 évre visszamenőleg induljon vagyonosodási vizsgálat a közhivatalt betöltő politikusok és közeli családtagjaik ellen. Nézzük meg, hova jutott 20 év alatt az ön családja és az enyém. És azt is, hogy miből.”

A Tisza Párt nyilvánosságra hozná minden politikus adóbevallását is 5 évre visszamenően. „Szánalmas politikai manőverek helyett adjuk meg a lehetőséget az embereknek, hogy megláthassák, hogy kik is azok az ön környezetében, akik valóban tőzsdei bennfentes kereskedést követtek el, vagy csak szimplán lenyúlták a fél országot.”

Lazábbak a brüsszeli szabályok

Magyar Péter vagyoni helyzetéről valóban nem sok mindent tudhatunk. Korábban Varga Judit igazságügyi miniszter és fideszes országgyűlési képviselő férjeként neki is évente kötelező volt vagyonnyilatkozatot kitöltenie, ám a családtagok bevallását a jogszabály alapján nem hozzák nyilvánosságra. A volt igazságügyi miniszter nyilatkozataiból annyi azért követhető volt, hogy válásuk után a közös, csokból felújított balatonhenyei ház Vargáé lett, a 200 millió forintért vásárolt XII. kerületi ház pedig Magyarhoz került.

Júliusban EP-képviselőként már saját jogon is tett vagyonnyilatkozatot Magyar az ingatlanjairól, megtakarításairól, de a brüsszeli szabályok szerint az EP-képviselők bevallását kizárólag az illetékes bűnüldöző és igazságügyi hatóságok számára teszik hozzáférhetővé, ha a bírósági eljárás során megfelelő indoklással kikérik azt az Európai Parlament elnökétől.

Nyilvános az EP-képviselők magánérdekeltségeiről szóló nyilatkozata, amit a Tisza Párt honlapjára is feltöltöttek. Ezekből a dokumentumokból azonban alig derül ki valami. A képviselőknek ebben a nyilatkozatban azt kell megadniuk, hogy milyen cégeknél, szervezeteknél, egyesületeknél dolgoztak az elmúlt három évben, és mennyit kerestek ott. Nyilatkozniuk kell ezenkívül a vállalatokban, civil szervezetekben, pártokban és egyesületekben viselt tagságukról, tisztségükről, díjazásukról és arról, hogy a nyilatkozat kitöltésekor milyen cégekben van „jelentős befolyást biztosító tulajdonrészük”.

Magyar Péter júliusi nyilatkozata kitöltésekor csak a Tisza Párt elnöki tisztségét töltötte be, és 100 százalékos tulajdonosa volt a tavaly vásárolt LLM Zrt. nevű tanácsadó cégnek, amelyből még nem keletkezett jövedelme. Sokkal érdekesebb a dokumentumnak az a része, ahol azt sorolta fel, hogy az előző három évben még a NER-ben hol dolgozott:

Foglalkozás vagy tagságBruttó jövedelem összege (Ft)Gyakoriság
1. Jogi Igazgató, befektetési tanácsadó Hodler Alapkezelő Zrt. 2022. április – 2024. március3 000 000Havonta
2. Vezérigazgató Diákhitel Központ Zrt. 2019. június – 2022. február3 500 000Havonta
3. Magyar Közút Zrt. igazgatósági tagság 2022. augusztus – december1 875 000Évente
4. Magyar Közút Zrt igazgatósági tagság 2023. január – december1 475 800Évente
5. Magyar Közút Zrt. igazgatósági tagság 2024. január – február1 794 000Évente
6. Diákhitel Központ Zrt. igazgatósági tag 2021. január – 2022. július400 000Havonta
7. Hiventures Zrt. befektetési bizottsági tag 2021 – 2024 február400 000Havonta
8. Volánbusz Zrt. igazgatósági tagság 2023. április – december1 100 000Havonta
9. MBH Bank Nyrt. felügyelőbizottság tagja 2022. szeptember – 2024. február1 500 000Havonta
10. Magyar Állami Operaház Balettnövendékeiért Alapítvány – kuratóriumi tag 2021 – 2023X

„Közülünk senki nem lopott állami milliárdokat, nem vettünk a vejünktől 750 milliárd forintért felesleges irodaépületeket, nem építettünk Hatvanpusztán vagy Batidán uradalmi birtokot, nincsenek jachtjaink, magánrepülőink és kastélyaink” – írta Magyar Péter hétfőn a Facebookon.

Ha kastélya és jachtja nincs is a Tiszta Párt elnökének, a vagyoni helyzetéről jóval többet megtudhat a nyilvánosság, ha a parlament megszavazza az Orbán által beígért módosítást. A magyar parlamenti képviselők jelenlegi vagyonnyilatkozataiban a következők szerepelnek:

  • ingatlanok (kivéve a nyilatkozatot adó, valamint a vele közös háztartásban élő házastársa vagy élettársa és gyermeke(i) kizárólagos használatára fenntartott ingatlan);
  • 5 millió forintnál nagyobb értékű ingóságok (autók, hajók, repülők, helikopterek);
  • védett műalkotások vagy -gyűjtemények;
  • értékpapírban elhelyezett megtakarítások vagy egyéb befektetések (részvény, kötvény, részjegy, kincstárjegy, vagyonjegy, részesedés magántőkealapban, biztosítás)
  • takarékbetétben elhelyezett megtakarítások;
  • készpénz;
  • bankszámlán található megtakarítás;
  • köztartozás, banki hitel, magánhitel;
  • a megbízatás előtti három év foglalkozásai, állami, önkormányzati és gazdasági tisztségei, megbízatásai, valamint más gazdálkodó szervezetben vállalt tagságok;
  • a nyilatkozat megtételekor fennálló foglalkozások, és olyan rendszeres tevékenységek, amelyekből adóköteles jövedelme származik;
  • alkalmankénti, díjazással járó tevékenységek, amelyekből összesen több mint évi 2 millió forintot kap;
  • céges tagság, más szervezetben betöltött tisztség;
  • olyan érdekeltségek gazdasági társaságokban, amik befolyást gyakorolhatnak a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre.

A családtagok vagyonnyilatkozata továbbra is titkos marad

Az EP-képviselőknek is bevezetni kívánt vagyonnyilatkozat egyébként nyomokban uniós elemeket is tartalmaz. A magyar vagyonnyilatkozati rendszer reformja ugyanis az egyik fontos mérföldköve volt az uniós jogállamisági (feltételességi) eljárásnak.

A kormány az Európai Bizottsággal tárgyalva már háromszor íratta át a vagyonnyilatkozati szabályokat az Országgyűléssel. 2022 nyarán előbb átvette Magyarország az Európai Parlament vagyonnyilatkozati rendszerét, amit pár hónappal korábban még a korrupció melegágyának neveztek a kormánypárti sajtóban. Később azonban lényegében visszaállította a parlament a bevallástétel korábbi módját, pár apróbb módosítással. A K-Monitor szerint összességében több jelentősebb visszalépés is történt a korábbi – sokat kritizált – rendszerhez képest.

Gulyás Gergely tavaly februárban büszkén jelentette ki, hogy Magyarországon van „az egyik, sőt, talán a legteljeskörűbb vagyonnyilatkozati rendszer Európában”, és sokkal több információ derül ki belőle, mint az EP-képviselők nyilatkozataiból. Egy fontos körülményt azonban nem említett a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A képviselők lényegében azt írhatnak be a dokumentumba, amit csak akarnak, és az égvilágon semmi következménye nincs annak – már ha egyáltalán kiderül –, hogyha valaki kifelejt például egy 1,5 milliárd forintos állami támogatást a vagyonnyilatkozatából.

A dokumentumokat nem ellenőrzi semmilyen hatóság, és a kormánytagok, képviselők anyagi helyzetéről addig biztosan nem kapunk valós képet, amíg a családtagjaik nyilatkozata nem nyilvános. Ebbe kapaszkodott pár hónapja Magyar Péter is.

„Öntsünk tiszta vizet a pohárba! Felszólítom, hogy január 1-jével hozza nyilvánosságra az összes közeli hozzátartozójának a vagyonnyilatkozatát öt évre visszamenőleg”

üzente decemberben Orbán Viktornak, és azt ígérte: ő maga is közzéteszi családtagjai vagyonnyilatkozatát, amint azt a miniszterelnök megteszi. A Tisza Párt elnöke szerint a magyar embereknek joguk van tudni, hogy Orbán szülei, testvérei, gyerekei, vejei, felesége hogyan és miből váltak milliárdossá, és hány százmilliárd forint értékben kaptak állami megrendeléseket.

„A vagyonnyilatkozatom 1990 óta nyilvános. A családtagjaimra is van egy törvény, hogy azokkal mit kell csinálni, hogy kell nyilvánosságra hozni. Mindig betartottam, nyitott könyv az életem, mindenkinek mindig állok a rendelkezésére” – reagált decemberi sajtótájékoztatóján Orbán a felvetésre.

A miniszterelnök családtagjainak vagyonnyilatkozata a jogszabályok alapján valóban titkos, Orbán bevallásából pedig nem sok mindent tudunk meg. Évekig szinte üresen adta be a dokumentumot, és azt állította: egy forint megtakarítása sincs. Egyedül a felcsúti háza és a Cinege utcai lakása szerepel visszatérő módon a nyilatkozatban, utóbbinak felerészben ő a tulajdonosa. Friss vagyonnyilatkozata szerint a feleségével közös bankszámlán 5,73 millió forint volt az év végén.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!