A Fővárosi Törvényszék közleményt adott ki, hogy elmagyarázzák, miért kerülhet feltételes szabadságra a lúgos orvos

993

A Fővárosi Törvény közleményt adott ki, miután kiderült, hogy az illetékes büntetés-végrehajtási bíró döntése alapján feltételes szabadságra kerülhet a lúgos orvos néven elhíresült Bene Krisztián. A Fővárosi Törvényszék egyrészt azt hangsúlyozza, hogy a döntés nem jogerős, másrészt azt írják, hogy a bíró saját jogi-szakmai meggyőződése és saját belátása szerint döntött a lúgos orvos ügyében. „A lúgos orvos ügyében eljáró bíró is a rendelkezésére álló számos adat együttes mérlegelését követően, kizárólag a vonatkozó jogszabályok alapján és saját belső meggyőződése szerint hozott döntést a feltételes szabadságra bocsátás ügyében!”

A közleményben azt is részletezik, hogy hasonló ügyekben milyen szempontok alapján döntenek a bírók. Ilyen esetekben az elkövetett bűncselekményt, a kiszabott büntetést és az abból hátralévő részt, az elítélt személyiségét leíró szakvéleményeket, az elítélt büntetés-végrehajtási intézetben tanúsított magatartását szokták együttesen mérlegelni.

A Fővárosi Törvényszék közleménye azt is részletezi, milyen szabályok vonatkoznak a lúgos orvosra szabadon engedése esetén. Az ügyben az előre megismerhető, nyilvánosan közzétett ügyelosztási rend alapján eljáró büntetés-végrehajtási bíró a feltételes szabadságra bocsátásról szóló végzésében elrendelte az elítélt pártfogó felügyeletét, valamint külön magatartási szabályként előírta számára, hogy az általa elkövetett bűncselekmények sértettjével, azaz Renner Erikával sem személyesen, sem pedig harmadik személy „igénybevételével” nem léphet kapcsolatba, továbbá a sértett személyét sértő, őt lejárató tartalmakat sem tehet közzé. Az elítéltet arra is kötelezte a bíróság, hogy a sértett lakásától és munkahelyétől tartsa távol magát. Utolsó magatartási szabályként pedig azt rögzítette a bíróság, hogy az elítélt a feltételes szabadság tartama alatt nem utazhat külföldre.

A közlemény azt is hangsúlyozza, hogy a pártfogó felügyelet elrendelésére és speciális magatartási szabályok előírására kizárólag feltételes szabadságra bocsátás esetén van lehetőség. Abban az esetben, ha az elítélt a szabadságvesztésének maradéktalan kitöltését követően szabadul, nincs mód az illető bármiféle nyomon követésére, írták.

A lúgos orvos szabadulásáról hozott döntés egyelőre nem jogerős, mert az ügyészség megtámadta, a jogerős döntést a Fővárosi Törvényszék másodfokú tanácsa hozza meg a következő hetekben.

Bene Krisztián 2013. március 12-én támadta meg volt barátnőjét, miután a nő pár hónappal korábban szakított vele. Renner Erikát megkötözte, elkábította, és maró lúgot locsolt a nő nemi szervére és annak környékére. A Budai Irgalmasrendi Kórház volt kórházigazgatóját összesen hatszor ítélték el, a büntetőügy eljárási furcsaságokat is tartalmazott, ám végül, 2018-ban Bene jogerősen 11 év börtönbüntetést kapott, és örökre eltiltották az orvosi hivatástól is.

„Egy áldozat számára teljesen mindegy, hogy mennyi időt tölt el egy bűnöző elzárva. Teljesen mindegy, hogy mikor teszi őt ki a rendszer védtelenül újabb bűncselekménynek. Az elzárás a társadalom igényét elégíti ki, hogy aki ilyet elkövet, azt zárják el a társadalom, közügyek, esetleg a hivatása elől. Tehát mindegy, hogy egy hónap, egy év vagy tíz év múlva engedik úgy szabadon, hogy a rendszer nem védi meg, nem nyújt az áldozat számára biztonságot” – így reagált korábban Renner Erika a Telexnek küldött közleményében arra, hogy 2024-ben a bíróság még úgy döntött, nem engedik feltételes szabadságra Bene Krisztiánt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!