Ezen a választáson harmincöt év után végleg leomolhat a fideszes bástya

Ezen a választáson harmincöt év után végleg leomolhat a fideszes bástya
Fotó: Huszti István / Telex

819

Időközi önkormányzati választást tartanak vasárnap Gyurcsány Ferenc és Kövér László szülővárosában, a Veszprém vármegyei Pápán, ahol tavaly júniusban óriási meglepetésre kikapott a Fidesz. A rendszerváltás óta először választottak baloldali polgármestert a pápaiak, a DK-s Grőber Attilának azonban nem lett többsége a képviselő-testületben.

A polgármester két mandátumot is nyert, mert Pápa 3. egyéni választókerületében képviselőnek is megválasztották, ám a főispán döntése miatt csak egy szavazata volt a testületi üléseken. Úgy próbálja megteremteni a többséget, hogy novemberben lemondott a képviselői mandátumáról, igaz, az általa támogatott ellenzéki jelölt győzelme esetén is szüksége lesz a Mi Hazánk képviselőjére.

A vasárnapi választás tétje, hogy visszaszerzi-e a város irányítását a Fidesz, amely hatalma az elmúlt 35 évben megingathatatlannak tűnt a Veszprém vármegyei városban.

Pápa azon kevés helyek egyike volt, ahol rögtön a rendszerváltás utáni első országgyűlési választáson nyerni tudott Orbán Viktor pártja. A Fidesz és az SZDSZ közös jelöltjeként induló Kövér Lászlót választották a pápai választókerület képviselőjének. Később mégsem ő lett a város népszerű, meghatározó politikusa, hanem a Fidesz helyi szervezetének egy másik alapító tagja, Kovács Zoltán (nem a vadász és nemzetközi kormányszóvivő), akit 1990-ben a képviselő-testület polgármesternek választott. Kovács 2011-ig ezután minden polgármesterválasztást megnyert, és 1998 óta ő a térség országgyűlési képviselője is.

Amikor 2011-ben a miniszterelnök Veszprém megye (ma már vármegye) kormánymegbízottjának (ma már főispán) nevezte ki, kénytelen volt lemondani a polgármesteri pozícióról. Az időközi polgármesterválasztást a szavazatok 57 százalékával az addigi alpolgármester, a fideszes Áldozó Tamás nyerte az MSZP-s Grőber Attila ellen. Kettejük csatájából 2014-ben és 2019-ben is Áldozó jött ki győztesen, de az olló egyre zárult, és hat éve már csak 330 szavazat volt a különbség.

Grőber Attila, Pápa polgármestere – Fotó: Huszti István / Telex
Grőber Attila, Pápa polgármestere – Fotó: Huszti István / Telex

Grőber 2022-ben a hatpárti összefogás színeiben az országgyűlési választáson is elindult a pápai központú körzetben, de esélye sem volt Kovács Zoltánnal szemben, aki a szavazatok 62,7 százalékával ismét behúzta Veszprém megye 4. választókerületét.

A Fidesz és Mi Hazánk szavazatára is szüksége volt

Ilyen előzmények után senki nem számított arra, hogy fordul a kocka, és tavaly júniusban az ötödik próbálkozásra már nyerni tud Grőber Attila. A pápai Türr István Gimnázium történelem-filozófa szakos tanára a kilencvenes évek közepén lépett be az MSZP-be, és 2002 óta önkormányzati képviselő. Két éve átlépett a DK-ba, és tavaly a hat ellenzéki párt (DK, LMP, Jobbik, Momentum, MSZP, Párbeszéd) közös jelöltjeként indult az önkormányzati választáson.

A polgármester szerint már a 2019-es szoros eredménynek is üzenete volt, de Fidesznél valószínűleg nem jól értelmezték azt. Ő úgy látja, a pápaiak nemcsak a Fidesz ellen szavaztak a tavalyi önkormányzati választáson, hanem az előző városvezetés stílusával, Áldozó személyével és a városban uralkodó hangulattal volt problémájuk. Ezt bizonyítja az is, hogy az EP-választáson 45 százalékot ért el a kormánypárti lista.

„Nem szerencsés, ha egy polgármester azt mondja: »az elmúlt 34 évben berendezkedtünk a városban«”

– mondta a Telexnek Grőber korábbi ellenfele egyik tavaly márciusi nyilatkozatára utalva. Azt lehetett érezni szerinte, hogy az emberek nagyobb szabadságra vágynak Pápán, de az még őt is meglepte, hogy végül ilyen nagy arányban, 13 százalékpontnyi különbséggel nyert.

A 15 fős képviselő-testületben hét mandátuma lett a Fidesznek, hét az ellenzéki összefogásnak és egy mandátumot szerzett a Mi Hazánk Mozgalom jelöltje, Marton Sándor. A városvezetést alkotó összefogásnak azonban csak hat szavazata volt a képviselő-testületben, Grőber ugyanis két jogon ült a testületben: polgármesterként és egyéni választókerületben megválasztott képviselőként. A főispánok nemrég országszerte úgy döntöttek, hogy ilyenkor csak egy szavazata lehet a polgármesternek. Ezzel a problémával szembesültek Pécelen, Mosonmagyaróváron és több más településen is. Mindez pedig azt jelentette, hogy

Grőbernek minden egyes döntéshez a saját frakcióján kívül legalább két plusz szavazatra volt szüksége, azaz a Fidesz támogatása nélkül semmi nem ment át.

Előfordult olyan, hogy a Mi Hazánk képviselője mellett a Fidesz egyetlen szavazatot adott, alig másfél hónappal az októberi alakuló ülés után azonban a polgármester úgy érezte, hogy hosszabb távon ez nem fog így jól működni. Lapunknak arról beszélt, hogy az utolsó lökést a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) körüli hercehurca adta meg.

Az alakuló ülésen a polgármester javaslatára megemelték a képviselők tiszteletdíját: az addigi fix összeg helyett úgy módosították a rendeletet, hogy a képviselők a mindenkori polgármesteri fizetés 15 százalékát, a bizottsági elnökök pedig a 30 százalékot kapják. Ekkor azonban Grőber szerint még nem tudhatták azt, hogy pár héttel később a parlament Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter javaslatára nagy mértékben megemeli a polgármesterek fizetését. A törvénymódosítás után Grőber fizetése 1,7 millió forintra nőtt, és ez alapján olyan magas tiszteletdíj járt volna a képviselőknek, amit ő aránytalannak tartott, és nehezen bírt volna el a város költségvetése.

A következő ülésen ezért azt kérte Grőber, hogy írják át ismét az önkormányzati rendeletet: a képviselők fixen azt az összeget kapják, ami százalékosan a korábbi polgármesteri fizetés alapján járt volna nekik. A javaslatot hosszas vita után nem szavazta meg a Fidesz, a következő ülésen viszont meglepő módon egyhangúlag elfogadták ugyanazt az előterjesztést. „Azt gondoltam, hogy így nagyon nehéz lesz” – mondta Grőber, és akkor úgy döntött, hogy lemond a képviselői mandátumáról.

Iskolaigazgató vs. aerobic edző

„Én ezt egyértelműen a polgármesterválasztás második fordulójának tartom” – fogalmazott az időközi választásról Pápa vezetője. Azért is döntött úgy, hogy kockára teszi a már megszerzett képviselői mandátumot, mert a Huszár-lakótelepi körzetben a legutóbbi három választást ő nyerte, legutóbb a szavazatok 53 százalékával. Mindezek alapján abban bízik, hogy az általa is támogatott ellenzéki jelölt, Kerti Györgyi behúzhatja a körzetet, és úgy már könnyebb helyzetben lesz a következő négy évben.

Kerti Györgyi – Fotó: Huszti István / Telex
Kerti Györgyi – Fotó: Huszti István / Telex

A személyi- és aerobic edzőként dolgozó Kerti tavaly a szomszédos, 2-es számú választókerületben mindössze 1 szavazattal kapott ki a Fidesz jelöltjétől. A vereség Grőber szerint azért is volt különösen fájó, mert a választás estéjén a Nemzeti Választási Iroda honlapján először az jelent meg, hogy 100 százalékos feldolgozottságnál Kerti győzött. Később azonban kiderült, hogy valaki hibázott, és az egyik szavazókörből még nem érkezett be ekkor az eredmény. Négyszer számolták újra a szavazatokat abban a szavazókörben, és végül ott fordult meg az eredmény. Grőberék fellebbeztek, és újraszámolást kértek, de a Kúria formai hibára hivatkozva elutasította a kérvényüket.

A Fidesz Heizer Zoltánnét, a pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola igazgatóját indítja a vasárnapi időközi választáson. „Egy önkormányzati képviselőség számomra meglehetősen hasonló az iskolaigazgatáshoz, hiszen itt is érdekeket kell képviselni, csak nem egy intézményét, hanem egy egész városrészét” – mondta egy interjúban. Szerinte egy városrész képviseletét csak olyan személy tudja megfelelően ellátni, aki ott éli mindennapjait, ismeri a nehézségeket, a sikereket, és „egy hullámhosszon van az ott élőkkel, hiszen ő is ott él”.

A Fidesz kampányának az egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy az ő jelöltjük a választókörzetben lakik, míg ellenfele alig párszáz méterre a körzet határától. Természetesen szerettünk volna Kovács Zoltánnal és Heizer Zoltánnével is beszélni cikkünkhöz, de többszöri megkeresésünkre a képviselő és a Fidesz pápai irodája sem reagált.

„Nem túlzás azt állítani, hogy vasárnap Kovács Zoltán politikai jövője a tét”

– állította Grőber Attila. Ezt azért gondolja így, mert a Fidesz a tavalyi önkormányzati választáson a választókerület három nagyobb településén: Devecserben, Zircen és Pápán is kikapott. Márpedig a választókerületi elnökök felelőssége a helyi kampányok irányítása. Kérdéses szerinte, hogy egy vasárnapi vereség után is maradhat-e Kovács a választókerület élén.

Ahhoz képest, hogy papíron csak egy önkormányzati képviselői mandátum a tét, meglepően intenzív kampány folyik a Veszprém vármegyei kisvárosban. A polgármester szerint a Fidesz hozzáállását mi sem mutatja jobban, mint hogy a Hír TV stábja napokon át forgatott lejáratóanyagot az ellenzéki jelöltről. Azzal támadták, hogy alkalmatlan a képviselői posztra, mert három ruhaipari cége is csődbe ment évekkel ezelőtt, és köztartozása van. Grőber szerint azonban ez nem igaz, a NAV írásban igazolta, hogy Kerti Györgyinek nem áll fenn lejárt határidejű adó- és vámtartozása vagy köztartozása.

A mérleg nyelve

A DK-s polgármester abban bízik, hogy győzelmük esetén a Mi Hazánkkal képviselőjével együtt garantálni tudja a többséget, és nyugodtabb időszak következik a városban.

„A Fidesz-frakció és Marton Sándor között egy nagy különbség van: a Fidesznek nem érdeke, hogy Grőber Attila sikeres legyen, míg Marton Sándornak politikai érdeke, hogy a város sikeres legyen”

– válaszolta a polgármester, amikor arról kérdeztük, hogy miért olyan biztos abban, hogy a Mi Hazánk képviselője a városvezetés mellé áll.

Megkerestük Marton Sándort is, aki az irodájában fogadott bennünket. „Azzal fogok tudni együttműködni, akinek a javaslatai és elképzelései a vállalkozások igényeit és az itt lakó emberek érdekeit szolgálja” – vágta rá az első kérdésünkre.

A Mi Hazánk képviselője 2019-ben még függetlenként indult polgármesternek. Mint mesélte, az akkori döntésének inkább személyes oka volt. Vállalkozóként konfliktusa volt a városvezetéssel, és teljesen ad hoc módon gondolta úgy, hogy akkor megpróbálja leváltani a polgármestert. Tavaly már jóval tudatosabban készült a kampányra, és a Mi Hazánk Mozgalom is beállt mögé. 6,61 százalékkal a harmadik lett, de kompenzációs listáról bejutott a testületbe képviselőnek. Az nem lepte meg, hogy Grőber Attila nyert, az viszont nem volt benne a levegőben szerinte, hogy a tízből négy egyéni körzetet is hozni tud az ellenzéki összefogás.

Marton Sándor, a Mi Hazánk képviselője – Fotó: Huszti István / Telex
Marton Sándor, a Mi Hazánk képviselője – Fotó: Huszti István / Telex

Kíváncsiak voltunk, hogy melyik oldallal tudna inkább együttműködni. Azt mondta: a Fidesz részéről semmilyen megkeresést nem kapott október óta, és eddig nem tartották fontosnak, hogy bevonják a munkába. Ezzel szemben Grőber Attila sokkal nyitottabbnak tűnik az első hónapok tapasztalatai alapján. Marton elsősorban a helyi vállalkozókat szeretné képviselni a testületben, és nagyon pozitívan élte meg, hogy az új polgármester meghallgatta a pápai piac árusait. A Mi Hazánk képviselője szerint az előző városvezetés megpróbálta ellehetetleníteni a piaci árusokat azzal, hogy a parkolók elzárásával megnehezítette az árufeltöltést. Grőber ezzel szemben nyitott volt a javaslataikra, és már készül is egy rendeletmódosítás.

„Az a helyi vállalkozók egyöntetű visszajelzése, hogy végre olyan városvezető van, aki partnernek tekinti őket” – mondta Marton, aki leginkább annak örülne, ha a vasárnapi választás után egyik politikai oldalnak se lenne meg a többsége a testületben. Ez azt jelentené, hogy ő lenne a mérleg nyelve, azaz az ő szavazata dönthet a vitás kérdésekben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!